Catherine Deneuve se podělila o své dojmy z Mezinárodního filmového festivalu v Oděse a řekla, co si vezme domů

Desátý ročník Mezinárodního filmového festivalu v Oděse (OIMF) na závěr nabídl divákům ve festivalovém paláci skvělou příležitost povídat si s hvězdou světového filmu, brilantní Francouzkou Catherine Deneuve. Den před tím ve festivalovém centru Rodina představila film André Techiné "Rozloučení s nocí" (L'Adieu à la nuit), v němž ztvárnila jednu z rolí. 

Je až překvapující, že se splnily sny oděských filmových maniaků a vedení festivalu se podařilo do Oděsy přivést velkou herečku a ohromující ženu, kterou život naučil neusínat na vavřínech, ale ve všem odhalovat skutečné jádro věci a zůstávat tak ideálem milionů lidí.

Catherine Deneuve

Na otázku diváků, kteří režiséři v její kariéře sehráli nejdůležitější roli, herečka odpověděla: "Francois Truffaut a André Techiné ." A na žádost charakterizovat Oděsu třemi slovy odpověděla: "Světlo, radost a krása". Hvězda během hodiny hovořila o svém „velmi jednoduchém a přirozeném životě“, ve kterém je místo pro setkávání s přáteli, návštěvy kina, divadla a trhů (samozřejmě ne během natáčení, kdy na to není čas).

Herečka se rovněž přiznala, že si z Ukrajiny veze několik semínek rajčat a pokusí se je doma vypěstovat: „Na Ukrajině jsou nejchutnější rajčata na světě,“ dodala. A Když jí ze sálu nabídli, aby začala pěstovat víno, kontrovala: „Víno necháme Gérardu Depardieu, pro mne je mnohem zajímavější pěstovat rajčata.“

Ukrajinská filmová kritička Uta Kilter se pokusila vyprovokovat herečku k úvaze o tom, zda je Oděsa město ruské nebo ukrajinské.
"Otázka není na místě," odpověděla herečka. „Vím, že Oděsa je na Ukrajině a je tady ráda. Když mne pozvali na festival, chtěla jsem vidět vaše město a opravdu se mi líbilo. Zájem o nová místa, lidé, schopnost zapojit se do různých věcí, být zvědavý, to je to, co mě inspiruje.

Návrh mluvit o Harveym Weinsteinovi (co by se bez tohoto moderního sexuálního symbolu obešlo?!) herečka odmítla: "Já už víc toto téma komentovat nebudu a nechtěla bych, aby některá z mých slov byla chybně interpretována." 

Připomeňme ještě, že na závěrečném ceremoniálu Catherine Deneuve obdrží sošku „Zlatého vévody“, cenu za její přínos filmovému umění.

Autor: Iren Adler, fotografie: Lev Rajzman (www.dumskaya.net)
Z dumskaya.net (najdete zde i galerii fotografií) volně přeložil Dag Jeger

(jer)
 

Rubriky