Ukrajinská kronika 2018: 39. týden (24.–30. září)

S velkým zpožděním přinášíme přehled těch ukrajinských událostí z posledního zářijového týdne, které lze označit za důležité. V příštích přehledech se pokusíme přejít na sestavování přehledů, které by podchytily události dvou po sobě následujících týdnů.

* PŘEDVOLEBNÍ PRŮZKUMY – Zatím se zdá, že největší míru obliby si před prezidentskými a parlamentními volbami, které mají být uskutečněny na jaře a na podzim příštího roku, vytvořila Julija Tymošenko a její strana Baťkivščyna (kolem 19 %), Petro Porošenko a jeho poslanecký blok vykazují zatím jedenáctiprocentní podporu. Příslušný průzkum uskutečnil Kyjevský mezinárodní institut sociologie.

* ÚTOKY NA OBČANSKÉ AKTIVISTY – Poslední případy útoků na občanské aktivisty v Chersonu (Kateryna Handzjuk polita kyselinou) a Odese (Oleh Mychajlyk postřelen) budí obavy z toho, že bezpečnost těchto jedinců není státem v dostatečném rozsahu zajištěna. Podobných případů bylo od počátku roku 2017 nejméně 55 a čtyři z nich skončily smrtelným zraněním.

* KONEC „PŘÁTELSTVÍ“ UKRAJINY S RUSKEM – Rusko obdrželo 24. 9. Oficiální nótu ukrajinského ministerstva zahraničí, která ohlašuje, že Ukrajina neprodloužila platnost smlouvy o přátelství mezi oběma zeměmi. Pokračovala zároveň ostrá výměna názorů mezi Ukrajinou a Maďarskem kvůli podivné formě udělování maďarského občanství ukrajinským občanům ze zakarpatského okresu Berehove.

* UKRAJINA, MMF, CENA PLYNU – Pokračují rozhovory o sestavení nového a kratšího programu spolupráce Ukrajiny s Mezinárodním měnovým fondem. Jeho časová platnost by mohla být omezena jen na 12–15 měsíců. Dosud platila dlouhodobá smlouva obou stran podepsaná v roce 2015. Ukrajinská vláda mezitím prodloužila platnost zvláštních závazků, týkajících se prodeje plynu pro potřeby obyvatel a za sníženou cenu do 18. října. Tento krok je v rozporu s požadavky Mezinárodního měnového fondu na zvýšení této ceny.

* REZIGNACE STAROSTY TEREŠČENKA V HLUCHOVĚ – Starosta města Hluchiv (na severovýchodě Ukrajiny) Michel Tereščenko, potomek slavné podnikatelské rodiny z dob carského Ruska, rezignoval předčasně na svou funkci. Svůj krok odůvodnil tvrzením, že většina poslanců není ochotna podílet se na snahách o zlepšování situace ve městě.

* UKRAJINSKÁ AUTOKEFALIE – Pokračovala diskuse mezi představiteli konstantinopolského a moskevského pravoslavného patriarchátu o historickém základu předání ukrajinské pravoslavné církve pod kontrolu církve ruské na sklonku 17. století. Prorusky orientovaná pravoslavná struktura působící v Ukrajině pod jménem Ukrajinská pravoslavná církev (Moskevský patriarchát) se pokoušela slovně i vysíláním svých věřících bránit v činnosti dvou vyslanců konstantinopolského patriarchy na území Ukrajiny, zvláště v Kyjevě.

* OLEH SENCOV – Pařížská městská rada odsouhlasila jmenování Oleha Sencova čestným měšťanem, na situaci „ukrajinského vězně v Rusku číslo 1“ se tím však mnoho nezměnilo.

(boz)

Rubriky