Zkušenosti z cest po Ukrajině: Doprava na Ukrajinu

Abyste si dovolenou na Ukrajině užili, musíte si vybrat vhodný způsob dopravy. Kromě lodi a metra jezdí z Čech na Ukrajinu všechny druhy dopravních prostředků včetně vlakového (kombinovaného) spojení, kterému říkám tramvaj.

Autobusy ukrajinských firem jsou populárním a levným způsobem dopravy pro Ukrajince, protože se do nich dá nacpat spousta tašek s dárky pro příbuzné, a to i nad rámec kapacity nákladového prostoru. Může se stát, že zavazadla budou i v chodbičce. To ovšem nijak zásadně neovlivňuje kvalitu ani bezpečnost přepravy.

Hlavní nádraží ve Lvově
Hlavní nádraží ve Lvově

Kvalita závisí na ceně. U levných přepravců se může stát, že televize nebude v opěradlech sedadel a na sluchátka, ale jedna pro celý autobus, a bude puštěná sedmnáct hodin v kuse. Pokud chcete šetřit na jízdence, kupte si střelecká sluchátka a špunty do uší – beze srandy. Tedy pokud nechcete shlédnout všechny díly Ramba v jednohlasném ukrajinském dabingu nebo dvacet dílů ruského krimiseriálu z Prvního kanálu.

U lepších dopravců fungují toalety, byť se řidiči tváří že ne. Obvykle je nebudete potřebovat, protože je řidiči nechtějí uklízet a radši staví co dvě hodiny na odpočívadlech. V tom má autobusová doprava velikou výhodu i pro kuřáky. U lepších dopravců funguje v autobuse Wi-Fi, ale ne vždy a ne všude. Stejně tak je to s dobíjením mobilních telefonů u sedadel. Kupte si dobrou powerbanku, využijete ji třeba později, pokud jste zvyklí fotit na telefon.

Další užitečná věc do autobusu je mikina (kvůli klimatizaci) a rozhodně polštářek kolem krku. Osobně preferuji nafukovací. V případě, že pojedete s malým ukrajinským dopravcem, počítejte s tím, že pokud nepovezete cestou domů cigarety a alkohol pro vlastní potřebu, řidiči Vám automaticky přidělí povolené množství a po přejetí do schengenského prostoru si zboží zase vyberou.

Orientační ceny na západ Ukrajiny jsou 800 až 1400 Kč, pouze jeden nejmenovaný, západní, nadnárodní dopravce se snaží přeprodávat jízdenky českých a ukrajinských dopravců se stoprocentní marží. Čas příjezdu si zvolte na dopoledne až večer. V šest hodin ráno se budete ať už ve Lvově nebo v Mukačevu tři hodiny nudit. Nejlepší čas příjezdu je jednoznačně večer. Ubytovat se, projít se a jít spát.

Téma autobusu už jsem snad vyčerpal a tak pojďme na „tramvaj“. Tramvaj říkám kombinovanému spojení vlak plus autobus některých českých soukromých dopravců. Tramvaj jsem využil dvakrát v životě. Poprvé s kamarádem cestou do Lvova, když jsme chytli akci 1+1 zdarma, a tudíž nás jedna cesta vyšla na 350 Kč. Podruhé do Mukačeva, už beze slevy. Výhoda tramvaje proti autobusu je, že si tam člověk může „přikoupit pohodlí“.

Jak tramvaj funguje? Jednoduše: jede z Prahy do Bohumína nebo do Košic, cestou staví v každém menším městě a místa je tam v třídě economy jako v tramvaji (i na zavazadla). Ve zmíněných konečných zastávkách si seberete bagáž a jdete na autobus, který vás poveze dál. Tedy pokud máte štěstí a nečekáte na pendlující autobus dvě hodiny, protože se na hranicích něco podělalo. Blbec, co neměl v pořádku doklady při cestě do EU, nedorozumění ohledně výše úplatku za expresní odbavení a tak. V supermoderní tramvaji se samozřejmě nesmí kouřit.

Pokud jde o cestu pouze vlakem, takhle jsem na Ukrajinu nikdy nejel. Nenašel jsem jediný spoj, který by dával smysl. Kromě toho je systém slev a přirážek u Českých drah tak záhadný, že musíte zavolat na zákaznickou linku a řešit to s paní, která vám to spočítá. Doslovně. Jednou jsem to zkusil, a když se paní blížila k ceně letenky, tak jsem ji zarazil.

Pak tu máme samozřejmě letadla. Bohužel od nás nelétají žádné přímé lety na západ Ukrajiny (do Lvova). Letenky „od 3900“ samozřejmě existují, ale když kliknete na reklamní odkaz, tak zjistíte, že jen v říjnu a bez velkého zavazadla.

Příště: Ternopil

(AKU)