Ukrajinská kronika 2018: 22. týden (28. května – 3. června)

Případ Arkadije Babčenka – Akce za propuštění Oleha Sencova – Závěr procesu s Romanem Suščenkem – Kdy by mohl být vydán tomos? – Růst průměrných mezd v Ukrajině – Ukrajina na karlovarském filmovém festivalu – Kyjevský Běh pod kaštany – Nikoli první a jistě ne poslední ocenění Švejka

* PŘÍPAD ARKADIJE BABČENKA – Velký ohlas vyvolaly dvě události z 29. a 30. května. V tyto dny byl nejprve „úkladně zastřelen“ a pak uveden na scénu jako žijící ruský novinář Arkadij Babčenko, nyní jedenačtyřicetiletý. V Kyjevě žije jako exulant od února 2017. Co vše stálo za akcí Bezpečnostní služby Ukrajiny, která tento neobvyklý postup uvedla v život, nevíme. Zábavné jsou však umravňující výkřiky, zaznívající ze Západu (to se takhle nesmí! apod.). Až budou novináři v příslušných zemích v situaci, kdy jejich část bude okupována vojsky sousedního, daleko silnějšího státu – pak mohou poučovat, co a jak má vypadat, aby to bylo hezké. Za situace, kdy nic podobného nemusejí řešit, je jejich názor značně irelevantní.

* AKCE ZA PROPUŠTĚNÍ OLEHA SENCOVA – Přestože nikdo nemůže znát budoucí výsledek příslušného úsilí, rozvíjí se akce na podporu Oleha Sencova (ještě mu není dvaačtyřicet) a jiných ukrajinských politických vězňů v Rusku. Rozsah akce, zahájené téměř hned po zahájení hladovky Sencovem dne 14. 5., vzbuzuje respekt. Je do ní zapojena nejen ukrajinská diaspora různých zemí, ale také kulturní činitelé jiných národů, mezi kterými se přece jen objevují také někteří ruští umělci a představitelé jiných oborů. Těch Rusů zas ale není až tak mnoho… V Praze byla uskutečněna takováto akce 3. 6. na Staroměstském náměstí. Chtělo by se jen popřát, aby se akci podařilo vygradovat směrem k blížícímu se zahájení fotbalového mistrovství světa v Rusku. Vlastníkovi tamějšího státu, stojícímu nad veškerým právem, je prostě třeba neustále a co nejnápaditěji znepříjemňovat život.

* ZÁVĚR PROCESU S ROMANEM SUŠČENKEM – Sencovův případ mírně odsunul do pozadí zájmu proces moskevského městského soudu s ukrajinským novinářem R. Suščenkem, zadrženým v Rusku kvůli obvinění ze špionáže. Žalobci navrhují pro Suščenka trest čtrnácti let vězení, rozsudek však měl být vyhlášen 4. června. Je třeba připomenout, že Suščenko pobývá v ruské vazbě už rok a osm měsíců.

* KDY BY MOHL BÝT VYDÁN TOMOS? – Prezident Porošenko, který nejnověji navštívil Španělsko, zde ohlásil naději v brzké vydání tomosu (ediktu) synodu konstantinopolského patriarchátu, kterým bude ohlášena existence jednotné a suverénní ukrajinské pravoslavné církve. Podle prezidenta by se tak mohlo stát do 28. července. V tento den slaví Ukrajina od r. 2008 Den pokřtění Rusi – od této události, přestože ji takřka nelze přesně datovat – uplyne letos podle dlouhodobé tradice právě 1030 let.

* RŮST PRUMĚRNÝCH MEZD V UKRAJINĚ – Premiér V. Hrojsman ohlásil, že výše průměrné reálné mzdy Ukrajinců stoupla v dubnu v porovnání se stejným měsícem předchozího roku o 12,5 %. Letos by tak průměrná mzda v Ukrajině mohla dosáhnout částky 10 000 hryven ročně. Toto navyšování je umožněno poměrně stabilním růstem ukrajinské ekonomiky v posledních dvou letech.

* UKRAJINA NA KARLOVARSKÉM FILMOVÉM FESTIVALU – Ukrajinsko-německý film Vulkán, který je režijním debutem Romana Bondarčuka, byl zařazen do soutěžního programu sekce East of the West v rámci 53. Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Podle informací, které jsou k dispozici, se jedná o napůl realistický a napůl fantastický film z prostředí dnešní jižní Ukrajiny

* KYJEVSKÝ BĚH POD KAŠTANY – Ve velkých ukrajinských městech postupně nabývají popularity masové sportovní akce určené pro veřejnost. V Kyjevě je už od r. 1993 provozován v několika kategoriích tzv. Běh pod kaštany. Nejde o žádný megamaratón, ale o běh po pětikilometrové trase. Letos se ho zúčastnilo 13 500 zájemců včetně městského primátora Vitalije Klyčka. Jako každoročně je očekáván finanční zisk určený pro děti s vadami srdce – vloni se na tento účel vybralo půl druhého miliónu hryven.

* NIKOLI PRVNÍ A JISTĚ NE POSLEDNÍ OCENĚNÍ ŠVEJKA – Ukrajinský spisovatel a spoluzakladatel legendární skupiny Bu-Ba-Bu Oleksandr Irvanec patří k autorům, které spolupracovnice agentury Ukrinform vyzvala k doporučení pěti knih, jež by si měl každý rozhodně přečíst. Irvanec zařadil do své elitní knižní pětice Dantovu Božskou komedii (zvláště Peklo), Goethova Fausta (zvláště první a druhou část), Ševčenkova Kobzara, Bibli (zvláště Nový zákon), ale také Haškovy Osudy dobrého vojáka Švejka. Ty do ukrajinštiny poprvé, a prý velmi dobře, přeložil haličský Ukrajinec Stepan Masljak, který žil v dobách první republiky v Čechách jako emigrant.

(boz)

Rubriky