Ukrajinská kronika 2018: 15. týden (9.–15. dubna)

První povelikonoční týden začal tzv. polévacím pondělím (polyvjanyj ponedilok) a skončil v neděli vzpomínkovým svátkem zvaným Radonycja nebo také Hrobky, Mohylky či Didy. Radonycja se má slavit druhé úterý po velikonocích, z praktických důvodů však bývá tato vzpomínková akce přenášena na nejblíže předcházející neděli.

* POROŠENKO V TURECKU – Ukrajinský prezident ukončil 9. 4. návštěvu Turecka. Setkal se tam a jednal nejen s prezidentem Erdoganem, ale i s konstantinopolským pravoslavným patriarchou Bartolomějem. Porošenko znovu zdůraznil důležitost vytvoření jediné jednotné pravoslavné církevní struktury v Ukrajině.

* … A V NĚMECKU – Prezidentovo bezprostředně následující jednání v Německu se týkalo mezinárodního řešení situace, trvající v důsledku ruského vpádu do Donbasu. Prezident však vystupoval také proti ruskému projektu podmořského plynovodu North Stream 2, který by Ukrajinu vyřadil z pozice dopravovatele ruského plynu do Evropy, což by zemi přineslo výrazně negativní finanční důsledky. Porošenko byl jedním z prvních zahraničních politiků, kteří navštívili Německo po zahájení činnosti tamní nové koaliční vlády.

* DVA ROKY PRÁCE HROJSMANOVA KABINETU – Dne 14. dubna uplynuly dva roky od nástupu Volodymyra Hrojsmana do funkce ukrajinského premiéra. Jeho vláda má už za sebou přes polovinu mandátu, který jí je vymezen termínem příštích parlamentních voleb. Stručné vládní bilancování mluvilo o dvou letech reforem, stabilizace ekonomiky a počátku růstu a nelze popřít, že bez ohledu na složité vývojové podmínky Ukrajina určitých úspěchů dosáhla. Jejich celkové hodnocení a zjišťování, zda se vše neobešlo bez proher, však ještě nejsou na místě.

* UKRAJINA POZVÁNA NA SCHŮZKU G 7 – Kanadská ministryně zahraničí Chrysťa Friland pozvala svého ukrajinského kolegu P. Klimkina na schůzku ministrů zahraničí sedmi nejrozvinutějších zemí světa, která se má konat 22.–24. 4. v Torontu. Ministryně ujistila v zvacím dopisu, že země této skupiny podporují trvale Ukrajinu i urychlené provádění reforem v této zemi, které je klíčovým faktorem úspěchu a stability Ukrajiny. Pozvánku na setkání na této úrovni obdržela Ukrajina poprvé.

* MONITOROVACÍ MISE UNESCO NA KRYM – Výkonná rada mezinárodní organizace UNESCO schválila 11. 4. rozhodnutí, které zakládá možnost zahájení monitorovací mise v Krymu. Její účastníci by měli dohlížet na stav osvětových a vědeckých záležitostí, v neposlední řadě pak na ochranu tamních kulturních památek. UNESCO tak reagovalo na stížnosti ukrajinského státu i představitelů Krymských Tatarů ve věci zacházení ruské okupační administrativy s kulturním dědictvím, dochovaným na poloostrově.

* DEN KRYMSKOTATARSKÉHO TISKU – Dne 10. 4. se v kyjevském sídle Národního svazu ukrajinských novinářů uskutečnil kulatý stůl na počest Dne krymskotatarské žurnalistiky. Jeho termín byl stanoven s ohledem na vydání prvního čísla krymskotatarského časopisu Tedžiman, které vyšlo v Bachčisaraji 10. 4. 1883. Aktuálního kulatého stolu se zúčastnil předseda Medžlisu R. Čubarov a jeho náměstek I. Umerov. Účastníci kulatého stolu upozornili na drastické omezení mediální svobody po ruské okupaci Krymu a hledali cesty k tomu, jak se s touto situací vyrovnat.

* TREST ZA BÁSEŇ O UKRAJINĚ V RUSKU – Bývalý ruský středoškolský učitel Alerksandr Bivšev z Orlovské oblasti byl odsouzen k 330 hodinám veřejně prospěšných prací za báseň věnovanou nezávislosti Ukrajiny, publikovanou na internetových stránkách VKontaktě. Báseň byla napsána na jaře r. 2015 jako odpověď na antiukrajinskou báseň podstatně známějšího ruského autora Josifa Brodského. Bivšev byl odsouzen už v r. 2015 za publikování jiných dvou proukrajinských básní k 300 hodinám prací a zároveň ztratil místo učitele němčiny.

* UKRAJINŠTINA VE WROCLAWI – Městský dopravní podnik ve Wroclawi uvedl do provozu ukrajinskou jazykovou verzi v terminálech prodeje lístků městské dopravy. Ukrajinština byla přiřazena k dosavadní polské, anglické a německé verzi. V centru Dolního Slezska žije a pracuje už mnoho desítek tisíc Ukrajinců i Ukrajinek.

* NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ LOŇSKÝ SLOVENSKÝ FILM JE SLOVENSKO-UKRAJINSKÝ – V Ukrajině přijali s potěšením zprávu o výsledcích letošní soutěže „Slnko v sieti“, organizované Slovenskou filmovou akademií. Za nejlepší film minulého roku byl označen slovensko-ukrajinský snímek režiséra Petra Babiaka „Hranice“ (slovensky Čiara, ukrajinsky Meža). Režisér a jiní tvůrci filmu se zároveň stali vítězi dalších pěti z celkových třinácti soutěžních kategorií. Film „Hranice“ vzbudil vloni pozornost i na mezinárodním festivalu v Karlových Varech.

* VOLBY DO MAĎARSKÉHO PARLAMENTU V UKRAJINĚ – Maďarský generální konzul v Užhorodě sdělil 11. 4., že se ve třech otevřených volebních okrscích zaregistrovalo 2 713 voličů, z toho 2 077 v Berehovu, 573 v Užhorodě a 63 v Kyjevě. Teoreticky se mohlo voleb zúčastnit až 40 000 ukrajinských Maďarů, někteří však asi hlasovali poštovní cestou nebo přímo v Maďarsku.

* VYJDOU UKRAJINSKÉ VZPOMÍNKY NA PANKRÁCKOU VĚZNICI – Bývalý ukrajinský ministr hospodářství (z let 2007–2010), třiapadesátiletý Bohdan Danylyšyn, nyní předseda rady Národní banky Ukrajiny, ohlásil v televizním rozhovoru programu EspresoTV, že napíše knihu o svém věznění v České republice. Danylyšyn byl v srpnu 2010 obviněn, že způsobil ukrajinskému státu velkou finanční škodu, 19. 9. byl zadržen v ČR a pak vězněn. V listopadu však požádal o politický azyl, který obdržel, a 14. 1. 2011 byl z pankrácké věznice propuštěn. Od května 2011 pak vedl mezinárodní organizaci Ukrajinská evropská perspektiva. Vyšetřování jeho činnosti bylo v Ukrajině zastaveno koncem r. 2012, ještě před počátkem Majdanu, a v roce 2014 se Danylyšyn vrátil do Kyjeva.

* PRAHU SE ZAKARPATSKEM PROPOJÍ REGIOJET – Firma RegioJet se nově pokusí uplatnit při spojení Prahy s oběma metropolemi Zakarpatské oblasti – Užhorodem a Mukačevem. Na její vlastní vlakové spojení z Prahy do Košic a zpět navážou autobusové spoje partnerských dopravců z Košic do Mukačeva a Užhorodu a v opačném směru.

* ŠPANĚLSKÁ OPERNÍ DIVA SLAVILA V KYJEVĚ – Světoznámá operní zpěvačka Montserrat Caballé oslavila své 85. narozeniny v Kyjevě, kde uskutečnila spolu se svou dcerou Montserrat Martí benefiční koncert. V Kyjevě vystoupila při nejmenším počtvrté. Posluchači sólistce na oplátku zazpívali slavnou ukrajinskou romanci „Nič jaka misjačna, zorjana, jasnaja“ a M. Caballé závěrem poděkovala městu Kyjev z celého srdce za přijetí.

* LIPOVOU ALEJÍ, VOŇAVOU ALEJÍ… – Ve Lvovské oblasti byla 14. dubna během několika hodin vysazena u silnice z Kovelu do Žovkvy v prostoru lesů Butynské lesní správy nejdelší lipová alej Ukrajiny. Její délka činí 5,75 km, a pokud se dílo podaří, mělo by tu vyrůst celkem 1150 lip.

(boz)

Rubriky