Ukrajinská kronika 2018: 13. týden (26. března – 1. dubna)

První čtvrtletí letošního roku uzavřely v zemích západního křesťanského ritu velikonoce. Papež František ve svém požehnání Římu a světu (Urbi et orbi) zmínil mezi zeměmi, pronásledovanými válečnými událostmi, také Ukrajinu. Dostala se tak do bezprostředního věcného sousedství se Sýrií, Svatou zemí, Jemenem, Jižním Súdánem a Venezuelou.

* VYPOVĚZENÍ RUSKÝCH DIPLOMATů – Ukrajina se 26. 3. zapojila do kolektivní akce, jejímž výsledkem bylo vypovězení určitého počtu ruských diplomatů. Devatenáct zemí Evropské unie doplnily kromě Ukrajiny ještě Černá Hora, Albánie, Makedonie, Moldova a Norsko, z mimoevropských zemí USA, Kanada a Austrálie. Ukrajina vyhostila za situace, kdy na jejím území není ruský velvyslanec dlouhodobě akreditován, celkem 13 ruských diplomatů, tedy největší počet po USA a Velké Británii. V Ukrajině nyní pracuje už jen 66 ruských diplomatů. Je logické, že Rusko vypovědělo vzápětí třináct diplomatů ukrajinských.

* VYHLÍDKY N. SAVČENKOVÉ – Kyjevský odvolací soud potvrdil rozhodnutí soudu okresního, že N. Savčenková má být držena ve vazbě do 20. 5., aniž by mohla být propuštěna na kauci. Mezitím Savčenková oznámila, že se stane prezidentskou kandidátkou v zájmu změny celého ukrajinského politického systému a požádala veřejnost o podporu. V případě, že její kandidatura bude zaregistrována, bude soupeřit s dosud nejvyšším počtem kandidátů, tj. s více než 26, kteří byli zaregistrováni v roce 2004. Tento odhad uvedl předseda Výboru ukrajinských voličů O. Košel, který také koncem března konstatoval, že fakticky už předvolební kampaň začala.

* NOVÝ ŠÉF UKRAJINSKÉ PROTIKORUPČNÍ AGENTURY – Předsedou Národní agentury pro zamezení korupce byl na další dva roky zvolen 41-letý Oleksandr Manhul ze Zaporožské oblasti. Úřad shromažďuje, archivuje a prověřuje finanční deklarace osob vykonávajících státní a samosprávné funkce a monitoruje způsob života těchto činitelů. K efektivnosti práce uvedené struktury je však vznášeno velké množství připomínek.

* VOLBY ROKU 2019 – Na zasedání komise Ukrajina-NATO v Bruselu se setkal se souhlasem návrh Rumunska, aby bylo použito prostředků z pomocného fondu NATO pro kybernetickou bezpečnost ve prospěch zabezpečení ochrany elektronického systému ukrajinské Ústřední volební komise při volbách, chystaných v příštím roce.

* ZA ŠTĚSTÍM DO RUSKA – Někdejší soudce jednoho z kyjevských obvodních soudů Rodion Kirejev, který se „zviditelnil“ výraznou účastí při procesu proti Julii Tymošenkové v roce 2011 a o pět let později byl uvolněn z funkce, obdržel nyní advokátskou licenci v Moskvě. V Rusku našel náhradu za svůj „státní úřad“ také „prezident Luganské lidové republiky“ I. Plotnickij, odstraněný před několika měsíci konkurenty z funkce. Jak bylo zjištěno, žije ve velmi kvalitním a drahém vlastním domě v lokalitě Barvicha u Moskvy. V komentáři k této zprávě čteme, že „na rozdíl od obyvatel ´LNR´, kteří doslova přežívají v reáliích ´ruského světa´, se Plotnickému život vydařil. Zůstává však otázkou, na jak dlouhou dobu.“

* KUBÁŇ A UKRAJINA – Ukrajinský ministr infrastruktury Omeljan se zmínil o značných finančních ztrátách, které Ukrajině přinese stavba mostu, který má propojit přes Kerčskou úžinu Krym s Kubání, tedy územím ležícím u východního břehu Černého moře. Má jít o desítky milionů hryven. Omeljan připojil zajímavou poznámku, že podle jeho názoru jde z politického hlediska o most, který spojí ukrajinský Krym s ukrajinskou Kubání. Kubáň byla po dobytí carskou říší osídlena ukrajinskými kozáky a výrazný podíl ukrajinského obyvatelstva se tu udržel až do 30. let 20. století, kdy byla zahájena plná rusifikace regionu.

* UKRAJINCI VYDĚLÁVAJÍ V POLSKU – Ukrajinci pracující v Polsku zaslali v roce 2017 do své země přes 12 miliard zlotých. Tato částka se téměř rovná čtyřem procentům ukrajinského hrubého domácího produktu. Celkový rozsah výdajů Ukrajinců v Polsku se mezi lety 2012 a 2017 zdvojnásobil. V Polsku pracuje snad milión Ukrajinců, jen 11 % se však chce v této zemi usadit natrvalo.

* PLOT NA VÝCHODNÍ POLSKÉ HRANICI – Neobvyklý je plán polské vlády zahájit v září tohoto roku na hranici s Ukrajinou, Bělarusí a Ruskou federací stavbu ochranného plotu. Má být dlouhý 1 200 km a vysoký až dva metry. Délka budování se odhaduje na tři až čtyři roky, náklady dosáhnou 71 milionů eur. Plot nemá sloužit jako ochrana před lidmi, ale před divočáky, kteří zanášejí z východu do Polska africký prasečí mor.

* MAJETEK PREZIDENTA – Dne 30. 3. byla na webových stránkách P. Porošenka zveřejněna jeho elektronická deklarace o příjmech za rok 2017. Celková částka příjmů přesahuje 16 milionů hryven. Do této částky není započítán jako příjmový zdroj prezidentský plat, který je odevzdáván na dobročinné cíle, kam byly předány i další částky v celkovém rozsahu 200 milionů hryven. Objem částek na Porošenkových bankovních účtech se vloni zmenšil o 430 000 dolarů. Porošenko vydává deklarace o svých příjmech už od roku 1997.

* AZBUKA A LATINKA – Ministr zahraničí Pavlo Klimkin zveřejnil na své FB stránce úvahu převzatou od jednoho z polských historiků a publicistů. Jedná se o to, zda by Ukrajinci nemohli používat paralelně s kyrylicí (alias azbukou) i latinku. Diskuse, která se poté rozvinula, signalizuje výrazné rozdělení názorů odborníků a laiků na takovouto inovaci. Kriticky se k tomuto návrhu vyjádřil např. ředitel Ukrajinského institutu národní paměti Vjatrovyč. K realizaci tohoto projektu už přistoupilo na podzim minulého roku vydáním takto tištěné knihy nakladatelství Zaliznyj tato.

* SAÚDSKÁ ARÁBIE BUDE VYRÁBĚT UKRAJINSKÁ LETADLA – Známá ukrajinská státní firma Antonov se chystá ke stavbě závodu určeného k výrobě letadel An-132D v saúdskoarabském městě Taif. První letadlo zmíněného typu má být dokončeno v roce 2021 a následně se počítá s výrobou deseti letadel ročně.

* ZKAŽENÉ NAROZENINY KOUSEK OD ČORNOBYLU – Dne 26. 3. byl znemožněn vstup do zóny občanu České republiky a jeho dceři, která disponovala cizím pasem, kde byl uveden vyšší věk. Ukázalo se, že dívce je teprve šestnáct, a proto byl oběma zájemcům vstup zakázán. Otec argumentoval tím, že chtěl dívce dát na její přání takovýto dárek k narozeninám.

* DŽAMALINA NEJLEPŠÍ PÍSEŇ – Známé krymskotatarské zpěvačce Džamale, která zvítězila v soutěži Eurovize v roce 2016, se narodil 27. 3 první synáček. Má úctyhodně dlouhé jméno Emir-Rachman Sejit-Bekir Ogli Sulejmanov. Tuto novinku umělkyně komentovala konstatováním, že se jedná o nejkrásnější píseň, kterou kdy zazpívala.

(boz)

Rubriky