Z hlubin dávnověku (I): Ukrajina kolébkou moderní Evropy

Autorka tohoto popularizačního článku není archeoložkou, ale nejstarší dějiny Ukrajiny ji výrazně zaujaly. Proto se rozhodla popsat v rozsáhlejším cyklu, jak se vyvíjely od pravěku přes starověk až po raný středověk vztahy obyvatel ukrajinského území k ostatní Evropě, mimo jiné k českým zemím a Slovensku.

Nejprve je třeba uvést, že pojem „moderní“, uvedený v názvu, je třeba chápat v širším významu – asi tak, jako jsou kromaňonci označováni za „anatomically modern humans“. Při zkoumání etap této modernosti nás bude nejdříve zajímat, jak v černomořských stepích vznikaly populace, které dnes tvoří dominantní osídlení Evropy.

Zemědělci, pastevci a lovci na území pravěké Ukrajiny
MAPA 1: Zemědělci, pastevci a lovci na území pravěké Ukrajiny. Zdroj: YouTube

Prakticky celá Evropa je dnes osídlena národy, které hovoří indoevropskými jazyky. Nebylo tomu tak vždycky. Od konce poslední doby ledové obývaly Evropu tlupy mezolitických lovců-sběračů. Od šestého tisíciletí před naším letopočtem začaly z Blízkého východu přes Balkán pronikat populace neolitických zemědělců a přiváděly s sebou zdomácnělé ovce, kozy, prasata a skot. Různé mezolitické kultury buď ustupovaly, nebo přebíraly od příchozích nový způsob obživy a začleňovaly ho do své ekonomiky podle toho, jak to vyhovovalo místním přírodním podmínkám.

Kultury doby eneolitu
Kultury doby eneolitu – tzv. Stará Evropa podle Mariji Gimbutas. Zdroj: YouTube

V druhé polovině 20. století převládala představa, že se na tuto mírumilovnou a matriarchální neolitickou civilizaci přiřítily někdy ve třetím tisíciletí před naším letopočtem hordy Protoindoevropanů z východních stepí. Tito patriarchální sexisté, vyzbrojení bronzovými zbraněmi, ji zničili a pak si postupně podrobili celý evropský kontinent. Ukázalo se, že tato představa, jako vystřižená z úvodní scény filmu Barbar Conan, vizte video níže, je značně zjednodušená. Skutečnost byla jako v mnoha podobných případech zřejmě mnohem složitější a zároveň méně jednoznačná.

Postupný rozrod indoevropských jazyků a jejich šíření Evropou dobře zmapovali lingvisté. Dostávali se však do sporů s archeology, když se pokoušeli přisoudit různé materiální kultury jednotlivým jazykům. Archeologové poukazovali na to, že změna výrobního způsobu zdaleka neznamená výměnu populace, a že mohlo jít o zcela mírové přejímání technických a kulturních vymožeností spolu s jazykem. Situace se začala vyjasňovat až s nástupem molekulární genetiky.

Ukazuje se, že oblast, kde se začala vyvíjet protoindoevropština, leží na západě Ukrajiny, kde se stýkaly tři rozdílné kulturní okruhy: na západě oblast zemědělců, reprezentovaná kulturou trypilskou, na východě oblast dvou pasteveckých kultur – mohylové a jámových hrobů – a konečně oblast mezolitických lovců-sběračů, kteří stále přežívali v lesích severně od pásma stepí a lesostepí.

Protoindoevropština, o níž bude asi v příštích článcích také ještě řeč, zanikla tím, jak se rozštěpila na jednotlivé jazykové rodiny, podobně jako později zanikl společný jazyk starých Slovanů. Lingvistům se nicméně podařilo rekonstruovat její přibližné znění, a tak si můžeme ještě dnes poslechnout, jak asi mluvili naši nejstarší předkové.

 

(mas)

< Předchozí | Následující >

Rubriky