Hudební dík a pozdrav ke dvěma výročím ukrajinské diplomacie

Ještě poměrně nedávno, do počátku tohoto roku, se nedalo o příliš aktivní práci ukrajinského velvyslanectví v Praze ve směru k české veřejnosti mluvit. Od konce minulé zimy se situace výrazně změnila k lepšímu. Ukrajinská mise hledá různé způsoby, jak o Ukrajině a její kultuře informovat a ke slovu přišla několikrát i hudba.

Koncert, konaný o mikulášském svátku, měl výrazná specifika – mimochodem ho zahájily dvě skladby „ukrajinského Smetany“ Mikuláše (Mykoly) Lysenka. Za podstatnější lze však označit, že byl programově věnován stému výročí počátku ukrajinské diplomatické služby v prostředí Ukrajinské lidové republiky.

Tato hudební akce připomněla s malým předstihem také čtvrtstoletí od navázání diplomatických vztahů Ukrajiny s Českou republikou. Jistě proto nesla jméno „Ukrajina Česku“ – řečí hudby tu byl vzdán dík za pomoc, kterou poskytuje nemalá část českého politického světa a veřejnosti současnému nesnadnému zápasu Ukrajiny o svébytnost a vnitřní očištění. Koncert uvedl česky a anglicky projev ukrajinského velvyslance Jevhena Perebyjnise.

koncert Ukrajina Česku
  

Do Prahy přijel ze Lvova akademický symfonický orchestr tamní filharmonie s velmi výrazným zastoupením hudebnic. Za řízení Volodymyra Syvochipa zahrál orchestrální skladby čtyř autorů (Lysenko, Mozart, Dvořák, Skoryk), které rámovaly početnější vystoupení pěvecká. Zazněly árie z oper už uvedených autorů a navíc ještě J. Mejtuse, B. Smetany a G. Verdiho. V této části koncertu přesvědčivě předvedli své umění, většinou v sólových áriích, Natalija Ďaťuk (Lvov), Oleksandr Beň (aktuálně České Budějovice) a Jevhen Šokalo (angažmá v Plzni).

Zdařilá dramaturgie nabídla hudbu ukrajinskou, českou i šíře evropskou. Slyšet ukrajinskou hudbu v pražských koncertních síních je velká vzácnost a příliš běžné u nás není ani předvedení české klasiky ukrajinskými tělesy. Ocenit je třeba i nápadité vygradování koncertu výrazným dramatickým dvojzpěvem z Verdiho Trubadúra, po kterém se dostavilo závěrečné uklidnění díky krátké, ale výrazné Skorykově Melodii.

Záměr, který ohlásil na jaře v rozhovoru pro naše stránky ukrajinský velvyslanec, se tedy podařilo realizovat s úspěchem. Byli bychom rádi, kdyby se i tento typ ukrajinsko-české kulturní akce stal určitou tradicí a připomínal nám mnohostrannost někdejšího i současného ukrajinského kulturního života.

(boz)

Rubriky