Příjezd T. G. Masaryka do Kyjeva právě před sto lety

V červenci roku 1917 žili Češi v revolučním Rusku i v té části Ukrajiny, která k němu zůstávala přivtělena, pod dojmem nečekaného úspěchu československých vojenských jednotek v bitvě u Zborova i propadu nadějí, které s ním byly spojovány. Legionáři museli kvůli rozkladu jednotek ruské armády znovu ustoupit zpět.

Pocity tehdejších kyjevských Čechů byly tedy nejspíše smíšené a byl potřebný podnět, který by vzbudil nový výbuch optimismu. Jeho nositelem se stal profesor T. G. Masaryk, vůdce československého zahraničního odboje, který pobýval od poloviny května v revolučním Petrohradě, kde byla nově u moci tak zvaná Prozatímní vláda.

Na konci července 1917 se Masaryk vydal na jih, nejprve na běloruské území, kde strávil tři dny, a odtud směřoval do Kyjeva. Kyjev byl tehdy nejen významným centrem přetvářejícího se ruského státu, ale také několika národních proudů neruských. První z nich byl ukrajinský, protože Ukrajinci učinili od března 1917 z Kyjeva centrum svých národních snah a měli zde už jakýsi svůj předparlament, tzv. Centrální radu. Kyjev byl však i důležitým místem aktivit polských a ještě více českých či československých.

TGM v Kyjevě
   

Masaryk dorazil do dnešního ukrajinského hlavního města 29. července 1917, vzpomínáme tedy stého výročí této události. Nejdříve ze všeho navštívil lazarety, kde se léčili vojáci zranění u Zborova, poté se zaměřil na propagování své odbojové platformy na schůzích a veřejných shromážděních, mimo jiné na nádvoří kyjevské univerzity. V srpnu navštívil tábor legionářů v městečku Boryspoli, u kterého je dnes hlavní kyjevské letiště, a zajatecký tábor v Darnyci, která je dnes částí Kyjeva, na levém břehu Dněpru. Nejdelší jeho cesta vedla z Kyjeva na západ, do Polonného a Velkého Berezného. Všechny jeho cesty a vystoupení měly u vojáků značný ohlas a utvrdily pověst Masaryka coby politického vůdce československého hnutí.

Masaryk strávil v Kyjevě necelý měsíc, a pak odjel na delší dobu k jednáním do Moskvy, běloruského Mahiljova a do Petrohradu. Pak Kyjevem dvakrát projížděl cestou k jednání v rumunském pohraničním městě Jassy a zpět do Petrohradu. K druhému, o něco delšímu pobytu v Kyjevě Masaryka donutil úspěšný bolševický převrat v Petrohradě a Moskvě.

V Kyjevě se převzetí moci bolševiky nepodařilo a Masaryk se tam vrátil po polovině listopadu 1917. V centru Ukrajiny pak strávil další tři měsíce, až do 22. února 1918. V té době už město nepochybně neopouštěl, protože bezpečnostní situace ve městě a okolí se zhoršila. V Kyjevě byla vyhlášena zprvu autonomní a pak už plná nezávislost Ukrajinské lidové republiky, část obyvatel však s tím nebyla srozuměna a sympatizovala s bolševiky. Ti se pokusili za pomoci svých sympatizantů město dobýt a nakonec se jim to podařilo. Masaryk zde strávil za jejich vlády a teroru poslední tři týdny svého kyjevského pobytu a československé jednotky se do vývoje nevměšovaly.

Počítáme-li přesněji, strávil Masaryk v rozpadající se ruské říši necelých deset měsíců. Sečteme-li ne zcela přesné časové údaje, které máme k dispozici, dojdeme k závěru, že necelou polovinu této doby, asi čtyři měsíce, prožil v Kyjevě, v Petrohradě pobyl asi tři a půl měsíce a v Moskvě necelý měsíc, zbytek jeho času zabraly cesty vlakem po poměrně rozsáhlém území západní části bývalé carské říše.

Masaryk strávil v Kyjevě v každém případě více času než kterýkoli z jeho následovníků v československém či českém prezidentském úřadě. Důležité je to, že v Kyjevě vytvořil také část svého díla. Nejednalo se o velká díla vědecká, na která nebylo dost času a klidu, ale o projevy a články vztahující se k aktuální problematice. Za zmínku snad stojí brožura Nová Evropa. Masaryk v neklidném Kyjevě její text revidoval a 15. ledna 1918 datoval úvodní věnování k této knížce, která vyšla až o dva roky později v Praze.

V závěru této informace je třeba konstatovat, že o Masarykově pobytu v Kyjevě víme zatím daleko méně, než by bylo žádoucí. Platí to i v případě nejpodrobnějšího Masarykova životopisu, kterým je pátý díl knihy Stanislava Poláka „T. G. Masaryk (Za ideálem a pravdou)“, který vyšel v roce 2009. Autor zde shromáždil značné množství dokladů, bohužel však látku vykládá bez dostatečného pochopení ukrajinského kontextu. To by se však mělo zakládat na znalosti ukrajinských reálií a pramenů, ke které se česká historiografie zatím značně pomalu a lopotně propracovává. K lepšímu česko-ukrajinskému pochopení by nepochybně přispělo i to, kdyby se díky spolupráci historiků obou národů podařilo Masarykův pobyt v Kyjevě a Ukrajině zpracovat co nejpodrobněji.

(boz)

Rubriky