Hrdý Oděsan Jevgenij Demenok: Ukrajinu zachrání lidé jako Saakašvili

Hrdý Oděsan Jevgenij Demenok: Ukrajinu zachrání lidé jako Saakašvili

Jevgenij Demenok
Jevgenij Demenok

Představuji vám hrdého Oděsana Jevgenije Demenoka, kulturologa a spisovatele. Rozhovor s ním jsem uskutečnil pro Východoevropskou agenturu pro boj s ruskou propagandou.

Řekněte nám, prosím, něco o sobě. Co děláte, kým jste a jak se živíte.

Vystudoval jsem ekonomiku, ale už se tím neživím. Živím se psaním jako spisovatel a psaním do médií. Přispívám do Oděských novin, do Ruského slova, které vychází v Praze, do Rádia Svoboda...

A co vás přivádí zrovna do Prahy, do České republiky?

Moje prababička byla Češka.

A líbí se vám u nás?

Ano, přemýšlím, že pokud zde bude pro mě dost práce, tak se tady usadím. Momentálně se věnuji spíše bádání. Trávím hodně času ve Slovanské knihovně. Zabývám se hlavně otcem ruského futurismu Davidem Burliokem. Píši rovněž na téma propojení Prahy a Oděsy. Nedávno jsem dokončil článek o dvou známých spisovatelích na téma Ilf – Petrov a Praha.

Zaujala mě rovněž vaše vizitka, kde máte napsáno „Celosvětový klub Oděsanů“.

Ano, Oděsané jsou po celém světě a organizují se. A i v Praze existuje malá buňka této organizace. Já jsem jejím členem už mnoho let. Tento klub například vydává knihy o Oděse, jeho součástí jsou i literární a filozofická sekce.

Jaká je teď situace v Oděse? Projevuje se tam nějak válka, která probíhá na východě?

Oděsa není jednonárodnostní, je to město, ve kterém žije 130 různých národů. Mimochodem, byla založena na území, odkud byli vytlačeni Turci. Proto je zde mnohonárodnostní tradice. V Oděse se tradičně používá ruština a ukrajinský jazyk zde byl vždy až na druhém místě. Ale reálně se Oděsa vždy nacházela a nachází na ukrajinském území, a tak ukrajinský vliv do Oděsy vždy pronikal a je zde silně pociťován. Ještě v dobách SSSR proběhly tři pokusy o ukrajinizaci Oděsy, kdy všechno mělo být v ukrajinštině. Dnešní situace vypadá tak, že je zde 70 % proukrajinsky naladěných obyvatel a 30 % obyvatel proruských, kteří ovšem jsou nyní vytlačeni „na okraj“ a čekají. Oděští vlastenci mluví zpravidla rusky, ale považují se za ruskojazyčné ukrajinské vlastence. Panuje všeobecné mínění, že tragické události z května roku 2014 zastavily posun Oděsy do ruského světa. Oděsa sebe sama považuje za uvolněné a veselé město a tyto události byly pro město velmi šokující, vyvolaly strach. Ve městě je i velká skupina lidí, kteří nejsou nijak nadšenými ukrajinskými vlastenci, ale domnívají se, že Oděse bude lépe na Ukrajině. My totiž vidíme, jak žije Podněstří, jak žije Abcházie, jak žije Krym… Vidíme, jak je odříznutý od světa a létají tam jen letadla z Ruska. Víme, že kdybychom se stali nějakou neuznanou částí Ruska, byl by to konec turismu, konec obchodu… – a trvalá izolace. V roce 2014 byla v Oděse velmi napjatá a nejistá atmosféra a lidé se po květnových událostech dokonce báli shromažďovat na ulicích. Bylo zde málo turistů, a to i z Ruska. V Oděse, i když je daleko od fronty, proběhlo již 45 teroristických explozí. Zrovna dnes došlo k další. Velké obavy máme z Podněstří, kde stojí ruská vojska. Obavy vyvolává i plán ruského koridoru z Donbasu do Podněstří. Ovšem letos se do Oděsy vrátilo mnoho turistů, včetně ruských. Bylo to překvapivé, ale domnívám se, že lidé se už nechtějí bát a chtějí na válku prostě zapomenout.

Už jste se o tom krátce zmínil – mohl byste říci, jak hodnotíte události z loňského května?

To je velmi těžká otázka, kterou často dostávám. Nemohu poskytnout odbornou odpověď, ale jen své závěry. Bohužel bylo uděláno vše, aby nebylo možno dopátrat se nějakých výsledků. Po celém incidentu zůstala budova odborů ještě měsíc zcela volně otevřena, a došlo tak ke zničení mnoha důkazů. Proto dodnes nemáme jasnou odpověď, ale vše nasvědčuje tomu, že se jednalo o provokaci. Vše totiž začalo tak, že když fotbaloví fanoušci Metalistu Charkov pochodovali Oděsou za zpěvu popěvku „Putin chujlo“, byla proti nim zahájena palba. Zajímavé je, že předtím mnoho měsíců lidé, kteří v Oděse zastupovali Euromajdan, i ti, kteří zastupovali Antimajdan na Kulikově poli, se snažili nesetkávat a nekonfrontovat se. Koncem dubna však už byla situace hodně napjatá a nenávist byla velká, ale několik dní předtím mnoho lidí Kulikovo pole opustilo a šli na jiné místo za město. Celý incident, s tak velkým počtem mrtvých, byl pro všechny obrovským šokem. Dnes je považována za nejpravděpodobnější ta verze, že uvnitř budovy byla nějaká chemická látka, která reagovala na oheň, a většina lidí se udusila. Osobně si myslím, že vyšetřování bude probíhat ještě léta, protože málokdo stojí o pravdu. V současnosti probíhá diskuze o tom, zda zahynuvším postavit pomník na Kulikově poli. Je to místo se špatnou aurou. Už před 100 lety zde bylo popraviště. Každopádně po květnu 2014 došlo k velké polarizaci společnosti v Oděse a mnozí přátelé spolu pro rozdílnost názorů přestali komunikovat.

A jak to vypadá v Oděse s kriminalitou? Třeba i v souvislosti s událostmi v Mukačevě. Jsou zde podobné problémy?

Co se týče kriminality, tak v Oděse je vše při starém. Přes Oděsu a okolí proudí 40 % kontrabandu z celé Ukrajiny. Existuje zde organizovaný zločin a stoprocentní korupce (a bohužel ani rok a půl po vítězství Majdanu nebylo učiněno nic pro její potření). Podnikatelé trpí, malé a střední podniky se zavírají a mnohé regiony to pociťují. Ovšem před dvěma měsíci se objevila naděje. Představeným Oděské oblasti byl jmenován bývalý gruzínský prezident Saakašvili, který je bojovník a který mluví pravdu – já mu moc přeji, aby mu to vyšlo.

Co si tedy myslíte o tom, že Saakašvili je teď hlavou vašeho regionu?

Před léty jsem byl v Gruzii a viděl jsem, čeho tam dosáhl.

Oděsané tedy vkládají do Saakašviliho velké naděje?

Ano, velké. Je to politik nejvyšší úrovně. Mluví o tématech, která lidi zajímají. Říká pravdu a poukazuje na skutečně palčivé problémy. Bohužel však má příliš malé pravomoci. A korupční struktury budované 24 let mu kladou velký odpor.

Existuje proti němu tedy nějaká opozice nebo odpor?

Korupční struktury mu kladou odpor na 100 %. V podstatě každý ukrajinský úředník by mohl jít sedět za korupci a každý to ví. Proto jsou proti němu. Saakašvili tedy říká, že je potřeba znovu, od základu, budovat paralelní struktury moci. Například v Gruzii vyhodil celou policii a kompletně nabral nové lidi. U nás je potřeba udělat totéž.

A jak je hodnoceno to, že povolal dceru bývalého ruského premiéra Gajdara?

O tom teď mluví celá Ukrajina. Bohužel, hned na začátku udělala velikou chybu, protože když se jí po příjezdu ptali, s kým si myslí, že válčí Ukrajina, tak odmítla odpovědět. Po dvou dnech však svolala tiskovou konferenci, kde prohlásila, že Ukrajina válčí s Ruskem a že Krym patří Ukrajině. Každopádně vyvolala mnoho negativních emocí. Jsem si však jistý, že pokud vykoná nějakou užitečnou práci, tak to s ní bude dobré. Nicméně stále se ozývá kritika v tom smyslu, zda je opravdu nutné povolávat úředníky z Ruska, jestli jich skutečně máme tak málo.

A jak tedy vidíte šance boje proti korupci?

Brzy se uvidí, jestli je vláda ochotná proti korupci něco dělat. Bohužel, nový zástupce generálního prokurátora, který je také Gruzínec, zatknul prokurátora Kyjevské oblasti a objevil u něj velké množství hotovosti, šperků a zbraně. Generální prokurátor ovšem zareagoval tak, že svého gruzínského zástupce začal stíhat. Tyto konflikty by měl řešit Porošenko, ale zatím s tím nic nedělá, protože generální prokurátor je jeho kamarád.

Jaká podle vás čeká Oděsu budoucnost?

Není náhoda, že Saakašvili přišel právě do Oděsy. Tento přístav má totiž pro Ukrajinu klíčový význam. Je to ukrajinská brána do světa. Když je dočasně okupován Krym, je to i hlavní turistická oblast Ukrajiny a má obrovský obchodní a průmyslový potenciál. Saakašvili rovněž prohlásil, že „Oděsa je hlavním městem Černého moře“ a představil svůj hlavní projekt – vybudování obchodní trasy do Rumunska. Hlavní pohyb zboží tak bude přes Oděsu. Oděsa by se měla stát hlavním obchodním městem a hlavním tranzitním bodem na Černém moři, a také by se měla stát hlavním kulturním městem Černého moře.

Jaký máte názor na to, jak se bude vyvíjet situace ohledně války s Ruskem, co bude s Ukrajinou, Ruskem a Putinem?

Nevěřím tomu, že Rusko bude zase útočit, podle mého názoru na to už nemá zdroje. V Rusku se bude zhoršovat ekonomická situace. Ukrajina už odebírá podstatně méně ruského plynu. Evropa hledá zdroje v severní Africe, budou se zvyšovat dodávky břidlicového plynu z USA a v Číně rostou problémy. Domnívám se, že minské dohody budou plněny, protože Evropa má zájem na ukončení konfliktu. Doněcká a Luhanská republika dostanou jakýsi zvláštní status, ale budou se dlouhodobě integrovat zpět do Ukrajiny. Chtěl bych ještě poznamenat, že na Ukrajině vlastně probíhají dvě války. Jedna je vnější a druhá je vnitřní. Ta válka vnitřní je boj s korupcí a je možná důležitější než válka s Ruskem. Majdan vypukl hlavně proti vnitřním nepřátelům. Na vnější nepřátele jsme nebyli zvědaví. Majdan však nebyl ukončen, protože svých cílů ještě nedosáhl. Díky vnější válce však na Ukrajině chybí zahraniční investice, a bez těch se Ukrajina nikdy ekonomicky nevzchopí. Proto velmi vítám, že přišel Saakašvili, který ukázal, že Oděsa i Ukrajina jsou pro někoho velmi zajímavé. Jako politik by nikdy nešel do nesmyslného projektu. Je možné, že příchod Saakašviliho je výsledkem toho, že USA jsou už unaveny z čekání na to, až se Ukrajina začne reformovat. Právě Saakašvili by mohl být předzvěstí toho, jak hodlají situaci na Ukrajině ovlivňovat. Jestli je to pravda, tak je to pro Ukrajinu velmi dobře, protože naše vlastní silové a justiční složky jsou tak poznamenané korupcí, že odmítají uskutečňovat jakékoliv změny.

A co Krym? Je naděje, že se vrátí Ukrajině?

Ta naděje tu je, ale tohle je ještě dlouhodobější záležitost, protože hodně obyvatel Krymu má upřímnou radost z toho, že patří pod Rusko – zvětšily se jim důchody a platy, a oni tedy nejsou motivováni k návratu na Ukrajinu. Mnoho obyvatel Krymu se považuje za Rusy a největší oporou Ukrajiny na Krymu jsou krymští Tataři. Včera například dorazili do Oděsy vojenští poradci z USA a NATO, kteří mají za úkol pomoci Ukrajině s vybudováním nového válečného námořnictva s hlavní základnou v Oděse. To jasně ukazuje na to, že ani Západ nepočítá s brzkým návratem Krymu pod Ukrajinu.

Děkuji za rozhovor

Tomáš Peszyński | 6. srpna 2015

Překlad: Ilya Antonov

Zdroj: tomaspeszynski.blog.idnes.cz

Rubriky