„Prezident kousku Donbasu“ coby věštec a vizionář

V Donecku působí muž jménem Zacharčenko. Není jen premiérem i prezidentem tamní „lidové republiky“, ale i dvojnásobným generálmajorem – jednak své, jednak i jeho sesterské „luganské republiky“. Možná má někde v tornistře i maršálskou hůlčičku, kdo ví? Zde nás ale bude nejvíc zajímat jiný Zacharčenkův talent.

Zdálo by se, že vypočtené funkce a hodnosti by čtyřicátníkovi, který „vyrostl z ničeho“, mohly stačit ke štěstí. Zacharčenko má ještě jeden dar – je místním republikovým prorokem. Ve svých projevech a rozhovorech sděluje překvapivé věci, o nichž stojí za to se zmínit.

Zacharcenko
   

Nejpozoruhodnější proroctví zaznělo na počátku letošního března. Těsně předtím donutili radikálnější ukrajinští aktivisté vedení své země k vyhlášení ekonomické blokády části Donbasu, která se fakticky odtrhla od Ukrajiny a je okupována Ruskem. Ruští propagandisté se v souvislosti s blokádou pochopitelně zaktivizovali a v televizním pořadu Prjamoj efir si vyžádali vyjádření samotného Zacharčenka. Ruský redaktor lítostivě konstatoval, že blokáda přivede nešťastnou Ukrajinu na hranu reálné ekonomické chudoby.

Zacharčenko na toto sdělení sebevědomě odtušil: „Jaképak na hranu? Ona (tj. Ukrajina) se za ni už dostala počínaje dnešní půlnocí. Od té chvíle začalo odpočítávání. Každý den je hřebíkem, který je zatloukán do víka rakve země, která se dříve jmenovala Ukrajina. Maximálně šedesát dní – a tento stát prakticky přestane existovat.“

Kdo vyznává Zacharčenka, začal s napětím čekat a odpočítávat. Ale co to? Na samém počátku letošního května nic. Ukrajina existovat nepřestala a dvakrát generálmajor na její rakev plivnout nemůže (vzpomeňme na přání Tornado Lou z Limonádového Joea). Ukrajinu se nedaří do rakve dostat, a jak by o to Zacharčenko stál! Třeba se jen maloučko spletl a příliš svou vizi uspěchal? Ale začátek června tu – a ono pořád ne a ne! Řečeno básnicky: „kletá Ukrajina“ se bez uhlí z okupované části Donbasu dokázala obejít a nezhroutila se.

Ale jsou i jiné Zacharčenkovy vize. Myslíte, že se v čele svých vojsk chystá osvobodit jen Charkov, Odesu a Kyjev a přenést hranici „doněcké republiky“ na řeku Dněstr? Chyba lávky! Dvakrát generálmajor nemůže být takový troškař. Má celoevropské strategické cíle, které touží naplnit. Jak řekl v jiném rozhovoru: „Ve skutečnosti je třeba obsadit ani ne tak Berlín. Musíme přes něj projít a obsadit celou Británii jako takovou. Všechno špatné v našem ruském osudu je ztělesněno v Anglosasech. Pokud dobudeme Británii, začne zlatý věk Ruska“. Tedy i Zacharčenkovy části Donbasu, samozřejmě. Dodejme, že ruský redaktor reagoval na toto tvrzení přece jen poněkud nedůvěřivým smíchem.

V případě tohoto proroctví nezaznělo jasnější časové určení, kdy hromové „ura“ zazní v Downing Street, Westminsteru, či možná i v starodávném Stonehenge, kdy Británie bude osvobozena od nezdárných Anglosasů. Máme však k dispozici aspoň trochu utěšující dodatek, byť opět bez časového údaje: „Ať je nám teď jakkoli těžko, ať musíme překonávat jakákoli trápení a těžkosti, dříve nebo později se to vše skončí vítězstvím. Jsem přesvědčen, že své vítězství oslavíme společně – ať to bude ve Varšavě, Berlíně nebo v New Yorku“. Za jakých okolností se bude slavit, nebylo řečeno, ale asi budou při tom Zacharčenkovy jednotky i on osobně. Na Prahu si ale Zacharčenko nevzpomněl – bude tedy i nám dovoleno slavit?

Podklady k tomu, co jsem popsal v tomto článku, najde čtenář zde: https://apostrophe.ua/news/society/2017-05-13/ot-mariupolya-do-londona-v-seti-sobrali-samye-gromkie-ugrozy-glavarya-dnr/95813.

Ona to ale vlastně žádná legrace není. S tímto jemně řečeno psychicky nevyrovnaným mužem je totiž podle Putinova plánu povinno jednat vedení Ukrajiny. To má být seriózní a rovnocenný partner, to má být představitel několika milionů obyvatel „jeho kusu“ Donbasu.

Přemýšlet o budoucnosti není zbytečná věc. Zacharčenko ale některá témata ponechává stranou a nechává je jiným. Možná se tedy včas doví, kdy nastane konec jeho vlastní slávy. Jaký asi ten konec bude, pane dvakrát generálmajore Sibylčenko?

(boz)

Rubriky