Obrazová chronologie tří měsíců Majdanu

Artem Čech (red.): 94 dni. Jevromajdan očyma TSN

Knih o Majdanu už bylo v Ukrajině vydáno neuvěřitelné a jen těžko vyčíslitelné množství. Jednou z nich je velké obdélníkové album, vydané na křídovém papíře a snažící se o chronologický výklad událostí. Kniha za tím účelem propojila obrazový i textový materiál postupně vzniklý na vlnách dramatických událostí.

Titulní strana knihy
Titulní strana knihy

V anotaci knihy je zdůrazněno, že je výsledkem kolektivního vidění situace žurnalisty, kameramany, redaktory a vedoucími pracovníky TSN, tedy Televizní zpravodajské služby (Televizijna služba novyn). Jedná se o každodenní, výrazně sledovaný zpravodajský pořad televizního kanálu 1+1, vysílaný od r. 1997.

Předmluvu ke knize napsala Teťana Puškova, která tento knižní projekt vytvořila. Jak sama říká, „je důležité dobře si pamatovat tyto první kroky na počátku dlouhé a těžké cesty. /…/ Čím častěji si budeme připomínat tyto události, jejich příčiny a důsledky, tím větší získáme šanci uniknout budoucímu opakování těchto tragických měsíců. Musíme si samy sebe pamatovat takové, jakými jsme byli tyto 94 dny, a pamatovat i na všechny ty, kteří si už nikdy nebudou moci tuto knihu přečíst“.

Chronologickému přehledu předchází uvedení dvanácti denních dat, která jsou vnímána jako klíčová – po třech z každého měsíce existence Majdanu. Poté je den po dni zachycen vývoj od 21. listopadu 2013 do 22. února následujícího roku, a to na jedné či dvou stránkách. Vměstnat do tohoto prostoru podstatu každodenního kyjevského dění, bylo nesnadné.

Textová část výkladu obsahuje určité resumé dění, dále záznam části komentářů, které zazněly v 19.30 v hlavních, zhruba hodinových zprávách TSN, facebookové texty řady pracovníků i pracovnic uvedené televizní stanice, ale také výroky některých politiků z obou stran rychle vzniklých barikád (mj. Viktora Janukoviče). Fotografie pro knihu poskytla přední zpravodajská agentura Unian, vešlo se jich však maximálně pět z jednoho dne.

Důkladnější prohlédnutí této knihy usnadňuje pochopení neúprosné logiky událostí, která vedla od původního shromáždění asi tisícovky podpůrců cesty Ukrajiny vstříc Evropě k třídenním pozičním bojům, jež Ukrajina nepoznala od konce druhé světové války, a k zbabělé kapitulaci a útěku zkompromitovaného prezidenta. Jak říká v doslovu knihy Oleksandr Tkačenko, „byly to neuvěřitelné 94 dny, které po sobě zanechaly neuvěřitelné příběhy“. Zdá se, že jejich dlouhodobá životnost je zaručena…

Kniha přináší působivé svědectví a její užitečnost je mimo jakoukoli pochybnost. O tom, že úsilí jejích tvůrců vydáním neskončilo, svědčí odkaz na stránky euromaidan.tsn.ua, umístěný na posledních stránkách. Později přibyly další projekty věnované Majdanu, např. tsn.ua/special-projects/maidanunknown/ nebo tsn.ua/special-projects/students/.


Čech, A. (holovnyj redaktor)(s. d.): 94 dni. Jevromajdan očima TSN. Kyjiv, Osnovy. Stran 169 (7). / ISBN 978-966-500-356-4 /

(boz)