Popularita Mezinárodního dne žen v Ukrajině trvá

Slavení MDŽ i samotný jeho název byly v českém prostředí zprofanovány formalismem, zejména v období normalizace. Proto i dnes tento svátek vzbuzuje rozpaky a zčásti je nahrazován slavením Svátku matek. V Ukrajině je situace poněkud odlišná, ač názory veřejnosti se i tam rozdělily.

Ženská tematika vystupovala v Ukrajině do popředí už před termínem letošního MDŽ. Tak server nv.ua otiskl přehled stovky nejúspěšnějších žen Ukrajiny, ve kterém rezervoval více než pětinu míst kulturním a mediálním osobnostem – najdeme zde i tři spisovatelky (Sofiji Andruchovyč, Linu Kostenko a Oksanu Zabužko) a malířku Ž. Kadyrovovou. Letos poprvé se také konala soutěž o Ukrajinku roku. V rámci devíti posuzovaných kategorií byl sice nejvýrazněji zastoupen byznys, ale zařazena byla i kulturní sekce: prvenství zde získaly už zmíněná básnířka Lina Kostenko a zpěvačka Džamala.

Otázku vztahu k svátku žen výrazně oživil návrh zákona o státních svátcích, předložený ukrajinským Ústavem národní paměti. Text obsahuje mj. návrh, aby byl právě osmý březen odstraněn ze seznamu volných dnů. Tato uvažovaná inovace však vyvolala vlnu odporu z různých ukrajinských míst i prostředí a vůbec není jisté, zda projde. Vyjádřily se proti němu např. poslanci některých samosprávných sborů z nižší úrovně.

Podle sociologického průzkumu si MDŽ zachoval stále ještě značnou popularitu. Silně sice se svou 49%-ní popularitou zaostává za velikonocemi, vánocemi a novoročním svátkem (ty nasbíraly kolem 80 %), uchovává si však viditelný předstih před diskusním Dnem vítězství připadajícím na 9. květen (37 %). Kdysi tak velkolepě slavený První máj se mírou své popularity propadl na pouhých 7 %. S osmým březnem je už v minimální míře spojována vzpomínka na sovětské období nebo spojitost se zápasem žen za jejich práva – je vnímán spíše jako svátek ženskosti, krásy a příchodu jara.

V souladu s těmito čísly tradici svátku žen dodržují nejvyšší ukrajinští představitelé. Prezident Porošenko přijal i letos v předvečer MDŽ zhruba dvacítku žen, představitelek různých profesních skupin. Je příznačné, že na fotografiích z této akce je zhruba polovina z účastnic oblečena do uniforem. To je samozřejmě daň současné situaci, kdy v ukrajinských ozbrojených silách slouží 54 000 žen, z toho 20 000 jako příslušnice armády. Tři z nich byly při setkání vyznamenány, ale řada přišla i na dvě představitelky hudební složky ukrajinské kultury, zejména na známou skladatelku starší generace Lesju Dyčko. Do slavení dne žen se zapojil svým pozdravem premiér Hrojsman a osobně se při něm v ulicích Kyjeva angažoval primátor Vitalij Klyčko.

Nezůstalo však jen u oficialit. Centrem Kyjeva prošel 8. března dopoledne nepříliš mohutný pochod za ženská práva, podobné byly k viděné také ve Lvově, Charkově a Chersonu. Spíše zábavný charakter měla automobilová dovednostní rallye dvoučlenných dámských posádek konaná přímo na kyjevském Chreščatyku. Ceny květin poskočily v Kyjevě i jinde 8. března samozřejmě nahoru. V popularitě vedly tulipány a část prodaných květin bylo nutno objednat v zahraničí.

(boz)

Rubriky