Pokus o záchranu losa evropského v Ukrajině

Ochrana kulturních památek a přírody se dostávají v každém státě v případě války do složité situace. Platí to i za situace, kdy současný válečný konflikt postihl zatím (naštěstí) jen menší část ukrajinského území. Jeden z vzácných živočišných druhů se zde snad konečně dočká potřebné ochrany.

Los je hned po zubrovi největší savec žijící na ukrajinském území. Původní populace losů zde vymizela před koncem 19. století, kolem r. 1950 se však do severní části Ukrajiny začal znovu šířit přecházením ze sousední Bělarusi. Přispěl k tomu tehdy dostatek nově vysázených borových lesů. Nyní už je mladých borových lesů, kde se los cítí dobře, méně. Navíc se po rozpadu SSSR i v Ukrajině výrazně rozšířil fenomén pytláctví, na který losi snadno doplácejí díky své důvěřivosti.

Odstřel losích samců byl dosud povolen v půlročním období mezi srpnem a lednem následujícího roku. Na základě oficiálního povolení je každoročně zastřeleno na ukrajinském území až 600 losů. Jejich počet tak poklesl z asi 14 000 kusů na současné zhruba čtyři a půl tisíce. Přesto nebyl tento živočišný druh zanesen do ukrajinské Červené knihy. Ještě hůře na tom byli a nadále jsou zubři, jimž hrozí na ukrajinském území likvidace už před r. 2025.

Ukrajinští ochránci přírody poukazovali na to, že v Polsku platí od r. 2001 časově neomezené moratorium na odstřel losů, které přispělo k zastavení negativních tendencí. Žádali proto, aby také Ukrajina přistoupila k podobnému opatření a zakázala odstřel v následujícím čtvrtstoletí, tedy do r. 2042. Poté, co ministr ekologie a přírodních zdrojů Semerak dostal expertní stanovisko Zoologického ústavu Národní akademie věd Ukrajiny, vydal 3. února nařízení, ve kterém s odvoláním na ukrajinský zákon O živočišném světě zakazuje lov losa evropského po dobu příštích 25 let. Zároveň mají být uskutečněna opatření, která by zajistila obnovení losí populace.

Ministr v komentáři k tomuto opatření konstatuje, že je realizováno s dvaceti- až třicetiletým zpožděním a že nebylo možno dále otálet. Označuje losy za krásná zvířata a přidává ještě slova: „Domnívám se, že tvářit se, že flóra a fauna nejsou ukrajinským národním bohatstvím a že se s jejich ochranou může čekat na lepší časy, by představovalo zločinnou nečinnost“.

Za situace, ve které se Ukrajina nachází, se jedná nesporně o jednu z dobrých zpráv. Přesto jsou perspektivy tohoto živočišného druhu v Ukrajině i tak nejednoznačné. Ve hře je nejen schopnost příslušných státních orgánů opravdu prosadit dodržování nového ministerského nařízení. Nemalou roli hraje i další vývoj klimatické situace – podle některých odhadů hrozí právě v důsledku tohoto faktoru vymizení losů z Ukrajiny a jižní Bělarusi zhruba do třiceti let.

(boz)

Rubriky