Nejnovější povyk kolem Nord Streamů

V srpnu vzbudil pozornost mimo jiné nejnovější objev amerického listu Wall Street Journal: plynovody Nord Stream 1 a 2 podle něj zlikvidovali Ukrajinci. Prý takto: tři nebo snad šest sportovních potápěčů seskákalo z vypůjčené sportovní jachty, ponořili se osmdesát metrů hluboko a tam rozmístili na oba plynovody čtyři nálože, které poté odpálili.

To vše prý byl výsledek opileckého večírku v září 2022, kdy se na akci domluvili vysocí důstojníci s ukrajinskými oligarchy. Jasná věc! James Bond by to dokázal taky. Sám, jen s kyslíkovou bombou pod paží a se síťovkou s dynamitem v druhé ruce. Cestou do hlubin by ještě tou bombou třeba utloukl dva ruské hlídače těch trubek, které jeho stín vyrušil ze siesty…

Aby bylo jasno: nepodceňuji ukrajinské instruktory potápění, ani nemám žádné vlastní výzkumy té kauzy. A už vůbec netuším, proč si ukrajinští Bondové zapomněli na té půjčené jachtě cestovní pasy, kus trhaviny a Bůh ví co ještě… a proč to po nich nikdo po vrácení jachty neuklidil. Takže zbývá jen sledovat média a pokoušet se rozvzpomenout, co jsme kdy četli nebo slyšeli.

Medvedev zahajuje NordStream
Ruský exprezident Medveděv zahajuje výstavbu plynovodu Nord Stream (2010)

Začněme tím, že oba tyto plynovody nebyly v době svého poškození v provozu. A nevypadalo to ani na to, že kdy zprovozněny budou. Prvý postupně odstavili Rusové, druhý nikdy nezahájil činnost. Nejde o státní německé podniky. Vlastníkem a provozovatelem plynovodu je Nord Stream AG, která sídlí ve Švýcarsku. Jejími akcionáři jsou s podílem 51 % Gazprom international projects North 1 LLC, zbylých 49 % si rozdělily dvě německé, jedna nizozemská a jedna francouzská firma.

Na první Nord Stream existují německé vládní záruky, které vydal roku 2005, po volební porážce, dosluhující a do vedení Gazpromu nastupující kancléř Schröder. Druhý nemá nejmenší vazbu na německou vládu: Angela Merkel jakékoliv vládní záruky přes nemalý tlak SPD opakovaně odmítla. Jde tedy o soukromý majetek s většinovým podílem ruského Gazpromu. Nevládní němečtí právníci již konstatovali, že by napadená Ukrajina měla plné právo tuto součást nepřátelské energetické infrastruktury zničit.

Sportovní potápěči (ti s bombami na zádech a v neoprenu) se principiálně dokáží potápět velmi hluboko. Světový rekord činí 332 metrů. Samozřejmě: byl u toho podpůrný tým a cesta zpět k hladině trvala Ahmedu Gamalu Gabrovi devět hodin – bylo nutno zabránit dekompresi. Při potápění totiž způsobuje změna tlaku změny v hospodaření těla s kyslíkem a „odpadními“ plyny. V případě nedodržení bezpečného režimu vynořování hrozí vznik bublinek kysličníků dusíku v krvi, trombóza a rychlá smrt.

Trubky Nord Streamu leží v Baltu asi 80 metrů hluboko. Jsou uloženy v mělké brázdě, mají průměr 1,15 m, stěny ze zirkonové oceli o síle 41 mm, a zvenčí jsou chráněny 15 cm tlustým betonovým obalem. To není snadno zničitelný cíl. Na podzim roku 2022 se k tomu poměrně obsáhle vyjádřil bezpečnostní odborník CDU, bývalý důstojník Bundeswehru Roderich Kiesewetter.

Mluvil o německých Minenschwimmer a Kampfschwimmer, tedy o vojenských žabích mužích, kteří se buď specializují na likvidaci nálezů bomb a námořních min, spících od války na mořském dně, nebo jsou cvičeni k podmořským útokům na lodi a vojenská zařízení. Tihle potápěči jdou do hloubky asi padesáti metrů. Prostě proto, že i se speciálními přístroji se směsí plynů, které snižují tvorbu oněch bublinek v krvi, nemohou pracovat (!) ve větší hloubce. Tam nastupují potápěči ve skafandrech, které na hladině zajišťují plující plošiny s těžkou technikou.

Takže do hloubky osmdesáti metrů, nadto s úkolem, který je z řady důvodů odborně i časově náročný, by se podle Kiesewettera němečtí profesionálové nevydali, a zcela jistě ne z paluby malé sportovní jachty. To byla podle něj mise spíše pro montážní ponorku nebo pro dálkově řízeného podmořského robota. Nic z toho Ukrajina na Baltu nemá. Zato Rusové na lodích, které byly v inkriminované době nafoceny v místech výbuchů, ano.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-na-podmorske-sabotaze-ma-rusko-celou-flotilu-evropa-ani-nevi-co-ji-hrozi-218133

Naskýtá se tedy otázka, proč kauza Nord Stream vybublala (opět jednou) právě nyní, krátce před zemskými volbami na východě Německa, kde je požadavek na zastavení podpory Ukrajině jedním z hlavních bodů programu úspěšně se prosazujících extremistických, otevřeně proputinských stran. Bylo předem očekávatelné, že přímým důsledkem „kauzy“ bude návrh znovu vzešlé politické „hvězdy“, dříve okázalé komunistky, nyní blíženkyně neonacistů Sahry Wagenknecht na zastavení vojenské podpory „zločinné“ Ukrajině.

Řada politiků ji v tom následovala. Najdou se ale i takoví šťouralové, kteří za dodávkou materiálů redakci Wall Street Journalu i za následným gejzírem německých antiukrajinských projevů vidí – koho jiného než ruce Moskvy…

(jip)

Rubriky