Korupce v Ukrajině? Jistě – ale jak je to s ní třeba v Německu?

Již kolikrát jsem napsal, že žijeme ve veselé době, ale důvodů pro toto tvrzení je stále více. Naposledy mne rozveselil sloupkař Seznamu, kardiolog prof. Veselka z Motola. Už dávno se otřepal z výlevů na téma, že covid je jen chřipčička a nyní se přeorientoval na pomlouvání Ukrajiny. Inu, jako občan na to má jistě právo, stejně jako třeba soudruzi Okamura a Babiš.

Korupce a reformyOdborník na podchlazování pacientů soudí, že Ukrajinu je sice třeba podporovati, … ale přijmout ji do EU nebo NATO, to tedy ani náhodou. Prý kvůli korupci. Tedy samozřejmě věřím, že korupce kvete i v ukrajinských stepích, a to nehledě na roční dobu či ekologické dopady války. Ale je opravdu tak hrozná, jako u nás? Přátelé, žijeme ve státě, kde nově zvolený prezident republiky nemůže vstoupit na Pražský hrad, dokud tam nebude proveden audit a soustavná inventura, kdo co ukradl, podplatil, zašantročil… včetně dosazení hradních eunuchů do České národní banky.

Namítnete, že tohle zemanovské řádění není nic proti tomu, co tu po léta dělal Andrej Bureš, resp. optáte se, kolik asi inkasoval státní žalobce za tak specificky formulovanou žalobu, že soudci nezbylo než Andreje osvobodit, ač evidentně spáchal dotační podvod. Ale budou nás kvůli tomu vylučovat z EU a NATO? Nebudou! Jednak nemají čas, protože musí řešit korupci v Evropském parlamentu, a za druhé: stačí se podívat do PiSáckého Polska, do samovládcem zprivatizovaných Uher, do nezlomně Berlusconiho Itálie, ale i do před nedávnem Sarkoziho Francie (nadto ponechme stranou osobní i stranické dotace Orbána, Lepenky a dalších přímo z kremelské pokladny…). Prostě každé tvrzení o korupci musíte uvést do souřadnic srovnatelnosti. Z nich se tyčí jen největší hrdinové korupčního sportu!!

A kdo je nejlepší v celém království, pardon v EU? No samozřejmě Německo! To je přece evropský vůdce (Führer) osvědčený v tolika disciplínách zmíněného sportu, že nikdo, opakuji NIKDO nedosáhne tam, kde ční orlí spár „spolkové slepice“ (to je to okřídlené erbovní strašidlo, které – aby nevypadalo agresivně – sochaři děsivě pitvoří pro všechny veřejné prostory).

KatargateZanechám stranou podvody, spojované s panem kancléřem Scholzem (tedy aféra Wirecard za bratru pár miliardek euro a rozsáhlý podvodný bankovní skandál Cum Ex, kde jde nejspíše o sumy řádově podstatně vyšší), zavřu svá stařecká očka i nad „Volkswagen-Gate“, tedy megaskandálem s exhalačními podvody (nejen) této firmy (dílem soukromé, dílem náležející spolkové zemi Dolní Sasko), které ji stály něco kolem 20 miliard dolarů jen na odškodnění amerických (bohužel nikoliv také evropských) zákazníků. Kupodivu jsem nikde nečetl, kolik na pokutách dohromady zaplatily německé automobilky (ano, v této manipulaci za velké peníze jely všechny velké automobilky Německa) za tyto podvody, a hlavně zda za to šel někdo sedět? Tedy: nešel nikdo.

Aktuálně tu máme samozřejmě jen drobnosti: primátor Frankfurtu nad Mohanem (SPD) se musel poděkovat, protože mu za jeho podvody a drobet příliš velkorysé financování milenky z městských peněz vyslovily nedůvěru nejen ostatní politické strany, ale v plebiscitu také většina občanů tohoto bankovního města. Drobnost. Jen mediálně nafouknutá. Prostě není to jen tak, financovat milenku…

Za pouhou zmínku pak stojí skutečnost, že přítel nejen oligarchy Abramoviče, ale i důvěrník Putinův, Viktor Charitonin, právě koupil finančně zkrachovavší letiště Frankfurt-Hahn. Jest argumentováno, že tento miliardář, mj. ruskou vládou vyvolený výrobce vakcíny Sputnik, nestojí na sankčním seznamu EU. Všeho všady ho na svém seznamu blízkých Putinových přátel mají Američané... Takže prodej části německé "kritické infrastruktury" do ruských rukou je vlastně v pořádku. Uvidíme, zda ho Habeckovo ministerstvo hospodářství posvětí nebo neposvětí...

No a pak tu máme podvody volební. Berlínská vládní koalice (Socdem – Zelení – neokomunisté z Die Linke) roku 2021 tak zprasila zemské i spolkové volby v zemi Berlín, že soud nařídil jejich opakování (tedy kupodivu jen těch voleb městsko-zemských – proč asi, když se oboje volby konaly najednou? Asi aby odejmutím podvodně získaných mandátů nebyla ohrožena stabilita republiky…). A tak berlínská vláda zorganizovala volby nové:

korupce a antikorupceBerlínská starostka Franziska Giffey (SPD), takto veřejně usvědčená plagiátorka, která se z aféry se svou podvodně slepenou a obsahově i rozsahem neobhajitelnou disertací vyvlékla tím, že se „vzdala doktorského titulu“, prohlásila, že ty zpackané volby organizoval její předchůdce Michael Müller (SPD) a ona za nic nemůže. Tak se do opakovaných voleb znova investovala hromada peněz (mnohem větší než dříve), najali se na posilu dodateční členové volebních komisí… A dopadlo to jako vždycky.

Ukázalo se, že v řadě volebních okrsků bylo do uren vhozeno podstatně více volebních lístků, než kolik se dostavilo voličů. Rozdíly se v některých obvodech pohybovaly v řádu několika stovek osob. Skoro jako v Rusku. Myslíte, že se něco stalo? V demokratických státech by to byl skandál, v Scholzově Německu jen téma pro média. Volby rozdílem třídy vyhrála CDU, ale ona pevně semknutá svatá červeno-zeleně-rudá levicová trojice hodlá vládnout dál. A není soudu, který by nařídil nové opakování podruhé zpackaných voleb nebo alespoň odstavil od moci soudružku Giffey, která samozřejmě nedokázala zvítězit ani ve svém vlastním volebním obvodě.

Ale přesto chce být opět starostkou: její SPD prý docílila o 105 (!) hlasů více než kolik získali Zelení – tedy když těch pár tisíc podvodně do uren přidaných hlasů ponecháme mimo exaktní matematické výpočty. To, že neschopnou městskou radou naštvané berlínské obyvatelstvo tuto paní i její SPD, dosáhnuvší 18 %, „odvolilo“, nemá právní relevanci, takže když se spojení komouši budou držet moci jak klíště, nikdo je od ní demokraticky nedokáže odstavit.

Vlastně nejkrásnější aktuální německý podvod má na svědomí opět SPD, tedy konkrétně vládkyně Meklenburska-Předního Pomořanska, Manuela Schwesig. Ta bodrá blondýna, vládnoucí s postkomunisty, po léta pěstovala více než srdečné a široké vztahy s Ruskem; nás zajímají konkrétně ty s Gazpromem. Schwesig byla tou osobou, jíž bylo (soudruhem Schröderem a spol.) svěřeno dobudovat (naprosto soukromý!) projekt plynovodu Nord-Stream-2, a to navzdory americkému embargu. Aby toto bylo možno obejít, byla v lednu 2022 založena „Nadace pro klima a ekologii“, do níž Gazprom vložil 20 milionů euro (tedy v přepočtu něco pod půl miliardy korun) a nadace měla jako nestátní subjekt, mj. pořádající koncerty a jiné akce… dostavět Američanům před nosem plynovod až do cílové stanice.

Vloni v březnu bylo okolo toho mnoho ryku a šumu, anžto ani po zahájení ruské agrese na Ukrajinu nechtěla soudružka Schwesig přes všechen státní tlak nechat tu nadaci zrušit… Hnusný německý daňový úřad ji nadto žádal, aby byla polovina ruského daru odvedena jako darovací daň, k čemuž tedy ona neměla ani nejmenší chuť. A taky se to nestalo… jak se ukázalo již v dubnu 2022.

Ukrajina kompatibilní
No vida! Ukrajinci jsou EU-kompatibilní!!

Pak se dlouho nic nedělo, akorát nadace měla alespoň odevzdat daňové prohlášení… ale neodevzdala a všechny papíry se ztratily. A nyní, právě včera, se přišlo na to, že celý ten balík nějaká „zmatená paní“ na finančním úřadě úplně náhodou nacpala do kamen a spálila. Prý se bála, že to má tak velké zdržení… Plyne z toho mj., že na meklenburském hlavním finančním úřadě tak bedlivě šetří plynem, že místo ústředního topení zavedli do všech kanceláří kamna na dřevo a mořské chaluhy a jak tam ten daňový spis ležel v uhláku…

No a pak kdosi píše o ukrajinské korupci a o tom, že drsná protikorupční Zelenského akce není dost důsledná. Chtělo by to učit se u chytrých německých hlaviček (když už pan primář Veselka citoval Pelíšky). Pak by se korupce konečně rozjela v opravdu evropském měřítku, tedy tak, jak si to představuje ctný lékař Veselka. Doufám jen, že není za své protiukrajinské výlevy honorován z toho známého domu na náměstí Borise Němcova v Praze 6. Nebo že by to dělal opravdu z ryze altruistické blbosti?

Žijeme v době, která vedle různých veselostí zažívá také strašnou válku na Ukrajině a aktuálně též ruský pokus anektovat do carské říše a komplexně poruštit Bělorusko, a to včetně vymazání jeho kultury. Podlamovat důvěru v Ukrajinu, která si vstupenku do EU a NATO platí doslova krví svých vojáků a civilistů včetně dětí a která bojuje také za nás, je podle mne projev extrémní, tak či onak zkorumpované amorálnosti.

(jip)

Rubriky