Děti jsou první oběti humanitární krize

Válka. Ve vzduchu napětí a občas zlověstné ticho. A vy nevíte, jestli budete mít ještě práci, jestli budete mít co jíst, jestli vás ošetří, jestli se vaši blízcí vrátí domů. Nevíte, co přinese zítřek. Neustálá obava a strach. Hlavně o svoje blízké. O děti, které si neuvědomují plný rozsah nebezpečí a jejichž přirozeností jsou i v této těžké době hra a zábava. Rozvrácené hospodářství, zničené továrny i lidé, kteří zde pracovali. Nekonečné problémy s dodávkami vody a elektřiny. Život doprovázený jen zřídka ustávajícím duněním ne příliš vzdálené střelby.

V palebné linii táhnoucí se podél výhodní hranice Ukrajiny s Ruskem, 450 km dlouhé a několik kilometrů široké, žije přibližně 800 tisíc lidí a v přifrontových oblastech plných min a nevybuchlé munice jich bydlí dalších několik milionů[1]. Počet obětí války na východní Ukrajině přesáhl již 14 000 a každý týden se zvyšuje. 172 dětí přišlo o život nebo bylo těžce zraněno. 430 tisíc dětí trpí s emocionálním traumatem z dospívání uprostřed dlouhodobého válečného konfliktu. A už druhý rok do lavic v prvních třídách usedají děti, které nic jiného než válku nepoznaly.

Zničená školní třída
Zdroj: UNICEF

Je nepředstavitelné, že děti na východě Ukrajiny chodí do škol poničených minometnými granáty a kulometnou střelbou a žijí v místech, která jsou permanentně ostřelována a doslova přecpána minami,“ říká Afsad Khanová, regionální ředitelka UNICEF pro Evropu a střední Asii[2].

Není kde nakoupit základní potraviny, natož školní potřeby. Ukrajinská vláda i humanitární organizace dělají co mohou, aby v přifrontových oblastech obnovily základní infrastrukturu a zajistily obyvatelům alespoň nejnutnější podmínky pro život. Nemohou ale nikdy naplnit potřeby jednotlivců, zejména dětí. Mnoho z nich se tak musí místo školní brašny spokojit s plátěným pytlíkem, v němž mají pouze jeden sešit a tužku.

Centrum humanitární pomoci Ukrajině v Praze už šest let pomáhá lidem na Ukrajině žijícím v bezprostřední blízkosti frontové linie. Velká část pomoci směřuje právě dětem v základních školách. Materiální pomoc od českých dobrovolných dárců dopravuje Centrum humanitární pomoci vlastním vozidlem. A ve spolupráci s orgány místní samosprávy v přifrontových městech a obcích, s příslušníky civilní obrany a s dobrovolníky z různých občanských organizací na Ukrajině předává právě tam, kde ji opravdu potřebují. Naposledy, v únoru 2021, získaly školní potřeby a další materiální pomoc děti ve školách v Opytném, Marjince a Krasnohorivce. Více než polovinu nákladu tvořil i zdravotnický materiál pro nemocnici ve městě Časiv Jar.

I v letošním roce se podařilo získat rozsáhlou materiální pomoc pro děti v základních školách v hodnotě více než 120 000 Kč. Brněnské papírny darovaly sešity v hodnotě 10 850 Kč. Materiální pomoc v hodnotě 210 963 Kč pro vojenskou nemocnici na Ukrajině věnovala i společnost DINAHITEX. A další pomoc, více než 3 tuny, čeká ještě ve skladu.

Češi jsou skvělí,“ říká Petr Oliva, předseda spolku Humanitární pomoc Ukrajině, který Centrum provozuje, „jsou ochotni pomáhat a materiální pomoc se nám získávat vcelku daří. Ale máme jiný vážný problém. V létě nám dosloužila dodávka, kterou jsme léta vše na Ukrajinu dopravovali. Opravit už se nedá a my potřebujeme novou. A na její pořízení nám chybí 80 000 Kč. Máme plný sklad, ale nemáme čím pomoc odvézt tam, kde na ni čekají. A zima se blíží. Moc by nám proto pomohla i finanční podpora.

I vy můžete přispět! Podívejte se na Centrum humanitární pomoci Ukrajině v Praze nebo na Humanitární pomoc Ukrajině / Гуманітарна допомога Україні, jak to udělat.

(hlv, jer)

Rubriky