Netradiční kapitolky o Gruzii (5). Lesja Ukrajinka

Nejvýrazněji propojila přes Černé moře Ukrajinu a Gruzii, básnířka Lesja Ukrajinka (1871–1913). V severozápadní části Ukrajiny, na Volyni, se narodila, její život však skončil v gruzínském městečku Surami ležícím kus pod kavkazským hřebenem. Surami leží mimo hlavní turistické trasy a během naší loňské cesty se nám nepodařilo příslušný kout Gruzie navštívit.

Mariupol, jak si ho budeme pamatovat

To město patřilo v ukrajinských poměrech k poměrně mladým lokalitám. Jeho počátky souvisely s ruskou expanzí na jih. V rámci boje proti osmanskému Turecku v poslední třetině 18. století začalo Rusko usilovat o získání Krymu, ze kterého vysídlilo část obyvatel, např. Řeky. Pro ně byl Mariupol coby nové město v roce 1778 založen.

Avgustyn Vološyn mezi Prahou, Podkarpatskem a Ukrajinou (K 150. výročí narození)

V první polovině března jsme vzpomněli v krátkém časovém rozpětí několika výročí, důležitých z hlediska vývoje česko-ukrajinských vztahů. Dne 17. března si připomínáme nejvýznamnější osobnost meziválečné Podkarpatské Rusi – řecko-katolického duchovního, učitele a politika Avgustyna Vološyna (Augustina Vološina). Od jeho narození v nevelké zakarpatské obci Kelečyn uplynulo půl druhého století.

Ukrajina a Taras Ševčenko v pozdní básni Růženy Jesenské (1938)

Spisovatelka Růžena Jesenská (1863–1940) vydala sice úctyhodný počet básnických sbírek, knih prozaických i dramat, je však dnes jen jednou z mnoha téměř zapomenutých českých autorek. Nic na tom nezměnil ani malý knižní výbor jejích básní s pozoruhodným názvem „Usmrcení liliemi“, vydaný v roce 2021. Daleko více se dnes ví a píše o autorčině literárně činné neteři, Mileně Jesenské.

Setkání ukrajinského novináře a diplomata s TGM v lednu 1919

Výročí narození prvního prezidenta Československé republiky, připomínané jako vždy dne 8. března, může znovu podnítit úvahy o jeho vztahu k ukrajinské otázce. Pražský univerzitní profesor, publicista i poslanec rakouského parlamentu v jedné osobě se zajímal také o ukrajinskou otázku už dlouho před vznikem Československa. Věděl o ní více než ostatní čeští politikové.