„Vyšívané filmy“ Niko Lapunova o Ukrajině

Po ruské anexi odešli z Krymu na Ukrajinu nejen krymští Tataři, ale i Ukrajinci a Rusové. Představitelem kulturní složky nové emigrace je i divadelní umělec Niko Lapunov, který pracoval v Simferopolu. Když se ukázalo, že v ruském Krymu se pro něj stal život nemožným, přesídlil do jihoukrajinského černomořského přístavu Mykolajiv.

Německo-ukrajinský film vyznamenán na festivalu Berlinale

Mezinárodní filmový festival Berlinale je obecně uznávanou soutěží filmů z celého světa, která se koná od r. 1951, a to vždy v únoru. Filmy jsou promítány v devíti různých sekcích a nejprestižnější ocenění představuje hlavní cena – Zlatý medvěd.

Přesídlenci či utečenci? Z Krymu a Donbasu na Ukrajinu

Nakladatelství Discursus vydává v souladu s poptávkou mnoho menších brožovaných publikací, které se týkají aktuálních ukrajinských problémů. Patří k nim i sborník věnovaný tzv. přesídlencům. Je věnován lidem, kteří museli opustit Krym a Donbas, postižené separatismem, válkou a ruskou intervencí, a uchytili se jinde v Ukrajině.

Přesídlenci – jeden z hlavních problémů současné Ukrajiny

Ukrajinské ministerstvo sociální politiky pravidelně zpřístupňuje sumarizaci údajů, jež dostává od regionálních pracovišť sociální ochrany a které se týkají počtu přesídlenců z Donbasu a Krymu, kteří odjeli do jiných regionů Ukrajiny.