140 let od narození IVANA ZILYNSKÉHO, významného ukrajinského dialektologa

Dnes uplynulo právě 140 let od narození IVANA ZILYNSKÉHO (1879 - 1952), dědečka našeho šéfredaktora Bohdana – významného ukrajinského dialektologa. Jeho zásluh pro ukrajinský jazyk vzpomněli i na stránkách Ústavu lingvistiky Akademie věd Ukrajiny.

Čtvrtstoletí spolu – Československo a Podkarpatská Rus

Ve dnech 28. a 29. března 2018 se v budově Národního archivu v Praze konala mezinárodní konference „Čtvrtstoletí spolu – Československo a Podkarpatská Rus“. Konference byla uspořádána u příležitosti oslav 100. výročí vzniku Československé republiky a věnovala se politickým, správním, kulturním a hospodářským aspektům příslušnosti Podkarpatské Rusi k meziválečnému Československu.

Vyjádření ukrajinských organizací v ČR ke zvolení Zdeňka Ondráčka do čela Sněmovní komise pro kontrolu GIBS

V plném a nezměněném znění přinášíme vyjádření ukrajinských organizací v České republice ke zvolení Zdeňka Ondráčka do čela Sněmovní komise pro kontrolu GIBS.

Několik letošních ukrajinsko-českých výročí

Česká republika letos neslaví žádné klíčové výročí, na které by byla soustředěna většina pozornosti médií, jako předloni na výročí Husova upálení či vloni na rok narození Karla IV. Příští rok však bude na řadě sté výročí vzniku zaniklého Československa. Na co má vzpomínat v roce 2017 Ukrajina a bude se nás to nějak týkat?