Oleg Sencov a my tady

Půl roku po vypuštění z putinovského Ruska si našel Oleg Sencov cestu také k nám do Čech. V uplynulých dnech jsme ho mohli několikrát vidět a slyšet. Z dosud otištěných rozhovorů bylo patrné, že pět let pobytu v různých ruských vězeňských „nápravovnách a ponižovnách“, naposledy v polárním městě Labitnangi, nedokázalo vězněného režiséra a literáta změnit.

Pražský večer se dvěma představiteli Krymské solidarity

Informací o Krymu nebude asi nikdy dost, i když není nijak příjemné jim naslouchat. Poměrně dost jsme jich mohli vyslechnout díky organizaci Člověk v tísni v pondělí 18. března. Hlavními hosty specifického krymského večera se stali dva mladí představitelé organizace Krymská solidarita.

Letos naposledy o Donbasu – slovy Ihora Kozlovského

Koncem prosince se uskutečnila značně neproporční výměna zajatců, na kterou musela Ukrajina přistoupit v zájmu svých 73 vězněných občanů. Ti byli vyměněni za 233 podporovatelů Zacharčenkových a Pasečnikových pořádků v Donbasu. Na svobodu se dostal i třiašedesátiletý religionista z Donecka Ihor Kozlovskyj.

Útlak krymských Tatarů v dokumentárních fotografiích

Je zbytečné zdůrazňovat, že fotografie jako médium může k událostem kolem nás, a tedy i v Ukrajině, mnoho říci. Na jednu ze současných dvou fotografických výstav, probíhajících v pražském Starém Městě, je třeba upozornit, protože by mohla zapadnout.

Úvahy advokáta a politického vězně V. Horbového

Absolvent pražské právnické fakulty z 20. let 20. stol., haličský Ukrajinec dr. Volodymyr Horbovyj, zůstává nejen v českém, ale i v ukrajinském prostředí nepříliš známou postavou. Právě on přitom hájil Stepana Banderu v procesech, které proti němu byly vedeny v Polsku v polovině 30. let. Formálně vykonával v červnu 1941 osm dní funkci ukrajinského premiéra, byť jen v polském Krakově.

Film o vězněném režiséru Sencovovi

Letošní filmový festival Berlinale upozornil znovu na osud ukrajinského režiséra Oleha Sencova. Ten byl v r. 2014 zatčen a o rok později odsouzen ruským vojenským soudem za údajný terorismus ke dvaceti letům odnětí svobody ve věznici s přísným režimem. Trest vykonává v Jakutsku – asi proto, aby to bylo co nejdál od Krymu a Ukrajiny.

Ukrajinský novinář nadále vězněn v Moskvě

Ve středu 8. února oslaví své 48. narozeniny ukrajinský novinář a zahraniční korespondent agentury Ukrinform, Roman Suščenko. Slavit ve vězení není zcela obvyklé, podobnou zkušenost však prodělal v minulosti nespočet Ukrajinců. Po r. 2014 nabyl však tento fenomén nové výmluvnosti.

Nadija Savčenko před cestou do Prahy

Mezi 11. a 13. lednem se stane hostem České republiky a Prahy ukrajinská politička a předtím vojačka Nadija Savčenko, jejímž memoárům tu byla před časem věnována pozornost. S jakými cíli přijíždí do Prahy, nevíme. To, jak bude přijata (či odmítnuta), naznačí zase jednou, jaký je aktuální vztah české veřejnosti k Ukrajině.