V Kyjevě bude muzeum komunistické monumentální propagandy

Ukrajina má dnes údajně kolem pěti tisíc muzeí různého typu, takže od r. 1991 stoupl jejich počet víc než dvojnásobně, a to ještě řada muzeí spjatých s komunistickým režimem zanikla, aniž by byla oplakávána. Snadno se nabízí otázka, zda také uvedený ukazatel je svědkem rozkladu či úpadku, o kterém se v souvislosti s Ukrajinou mluví. Nezdá se…

John Lennon by měl v Zaporoží usmiřovat Ukrajinu a Rusko

Jeden z členů skupiny Beatles nepřestává dlouho po své smrti sloužit jako symbol míru a usmíření. V jihoukrajinském městě Zaporižžja (Zaporoží) se v těchto dnech koná festival věnovaný výročí vzniku skupiny. Při této příležitosti zde byl prezentován také model Lennonova pomníku, který má být ve městě umístěn.

Ukrajina bilancuje rok 2016

Vždy těsně předtím, než se začíná psát nové roční datum, se vyrojí masa úvah, jak se to a ono vyvine ve světě v následujícím roce a co nového lze vlastně očekávat. Českému tisku nejspíše dominovaly úvahy o příštích parlamentních a prezidentských volbách v České republice, o budoucnosti evropské integrace a ovšem také o Trumpovi a Putinovi. Na nejproblémovějšího ze západních sousedů Ruska opět žádné místo nezbylo.