Film o hranici nejen mezi Slovenskem a Ukrajinou

Česká televize nedávno znovu odvysílala slovensko-ukrajinský film režiséra Petra Bebjaka „Čiara“. V ukrajinštině byl pro něj zvolen název „Meža“, v češtině by filmu slušel nespíše titul „Hranice“. Původně uvažovaný název filmu zněl ovšem „Schengen Story“ a tato skutečnost sama o sobě naznačuje, jakou tematiku se snímek pokouší zachytit a zhodnotit.

Pokus o slovník ruských a ukrajinských lékařů Česka a Slovenska

Zkoumání ruské a ukrajinské emigrace za první republiky a v protektorátu i slovenském státu pokračuje. Novou pomůckou pro dílčí oblast lékařství a zdravotnictví se měla stát encyklopedická příručka informující o osobnostech. Bohužel jde o dílo šité horkou jehlou, nekoncepční a obsahově značně neúplné.

Slovensko je jen trochu učesanější Ukrajina

„Slovensko je jen trochu učesanější Ukrajina, tvrdí medici“, konstatuje značka (vpl) v Právu č. 159 z 9. 7. Tento výrok prý lze slyšet z úst mediků z řad slovenské zlaté mládeže. Zaznamenaný výrok pokračuje slovy: „Pohrávají si s námi /tj. se Slováky/ oligarchové maskovaní za investičními fondy. Za pár stříbrných si koupili jak ´směráky´, tak dzurindovce.“ Jedna z dominujících podob středoevropského pojímání Ukrajiny…

Štítky

Pod Spišským hradem se uskutečnil již druhý ročník letního festivalu ukrajinské kultury

II. ročník letního festivalu ukrajinské kultury pod Spišským Hradem proběhl 22. a 23. července ve Spišském Podhradiu na východním Slovensku. Cílem festivalu bylo přiblížit vzájemně Slovákům a Ukrajincům jejich kulturu, a současně posílit i přeshraniční spolupráci.