Rodák z Podkarpatska o rubu sovětské „osvobozenecké mise“

Zkratka používaná pro jeden z nejzlověstnějších subjektů sovětského boje proti skutečnému, domnělému či teoretickému nepříteli, je odvozeno z dvojsloví „Smerť špionam“. Naprostá většina obětí Smerše ale neměla se špionážní činností nic společného. Šlo jen o jedno z mnoha absurdních zneužití významu slov komunistickým režimem.

Příručka pro boj s mýty o sovětsko-německé válce

Pro ukrajinské prostředí je od přelomu let 2013 a 2014 charakteristický mj. zápas o provedení dekomunizace spojený se snahou o zlomení nadvlády rusko-sovětského výkladu ukrajinských dějin. Velkou roli hraje v této souvislosti samozřejmě interpretace událostí druhé světové války a role Ukrajiny v tomto konfliktu, především v rámci událostí na východní frontě.

Jak se po sovětsku zbavit ostatků úhlavního nepřítele

Symbolem ukrajinského hnutí odporu proti Třetí říši i Sovětskému svazu je už řadu desetiletí Roman Šuchevyč (1907–1950). Na podzim r. 1943 se stal hlavním velitelem Ukrajinské povstalecké armády – používal krycího jména Taras Čuprynka. Sovětské bezpečnostní orgány po něm pátraly od obsazení západní Ukrajiny, tj. od léta r. 1944, jeho stopy se však dopátraly až téměř o šest let později.