Ukrajinsko-český koncert v Betlémské kapli

Hudba může hrát ve vztazích dvou národů či států poměrně podstatnou roli, pokud existuje vůle organizovat vzájemné vztahy také v této oblasti. Velvyslanectví Ukrajiny v České republice na tuto skutečnost nezapomíná, a přistoupilo proto letos už podruhé k uspořádání kulturní akce, která pomáhá tuto skutečnost napravit.

Hudební dík a pozdrav ke dvěma výročím ukrajinské diplomacie

Ještě poměrně nedávno, do počátku tohoto roku, se nedalo o příliš aktivní práci ukrajinského velvyslanectví v Praze ve směru k české veřejnosti mluvit. Od konce minulé zimy se situace výrazně změnila k lepšímu. Ukrajinská mise hledá různé způsoby, jak o Ukrajině a její kultuře informovat a ke slovu přišla několikrát i hudba.

Koncert Národního symfonického orchestru Ukrajiny na rozhlasové stanici Vltava

Hudební galerii, raně odpolednímu pořadu rozhlasové stanice Vltava, dominoval 9. 12. po 90 minut záznam koncertu Národního symfonického orchestru Ukrajiny z 15. června. Orchestr, který za dva roky oslaví sto let existence, řídil Kyrylo Karabyc. Tento dirigent, jemuž bude zanedlouho čtyřicet, proslul mimochodem svým výrokem: „Ukrajince z nás dělá kultura, nikoli politika“. Tentokrát řídil skladby ukrajinského rodáka Maksyma Berezovského, Gustava Mahlera a Johannesa Brahmse.