Před 50 lety (XXXIII): Ukrajina na olympiádě v Mexiku – ano i ne

Důležitou událostí osmašedesátého roku byly také 19. letní olympijské hry, uspořádané v říjnu téhož roku v Mexiku. Češi si dodnes připomínají jména Věry Čáslavské, ale také Miloslavy Rezkové nebo Mileny Duchkové – tyto sportovkyně patřily k olympijským vítězům.

Anna Muzyčuk se stala vicemistryní světa v šachu

Nejintelektuálnější typ sportu, pokud vůbec o sport jde, je v moderní době záležitostí obou pohlaví. Platí to i v ukrajinských podmínkách. Na nedávno ukončeném mistrovství světa žen se až do finále probojovala Ukrajinka Anna Muzyčuk, v rozhodujícím souboji však těsně podlehla Číňance Tan Zhongyi (Taň Čžuni).

Ivan Truchlik: Fotbalový atlas světa

Tak rozsáhlou knihu čeští fotbaloví fanoušci zatím k dispozici neměli. Kniha sleduje vývoj a stav snad nejpopulárnějšího kolektivního sportu podle států, od Velké Británie až po téměř úplně neznámý ostrůvek Niue v Oceánii. Autor přizpůsobil rozsah hesel fotbalovému přínosu jednotlivých zemí a dokumentaci dovedl do počátku srpna 2015.

Štítky

Fotbalový talent, jehož „z Doněcku vyhnala válka“

Fotbalovým talentem, který „z Doněcku vyhnala válka“, je podle materiálu Jana Daňka v týdeníku 5+2  (č 39 z 27. 10.) černihivský rodák Oleksij Čereda. Kdysi hrál za známý klub Šachtar Doneck, nyní se však musí spokojit s možností působit v druholigovém týmu 1. SC Znojmo. O Ukrajině se však v tomto materiálu dovíme jen to, že je tam nyní „velmi obtížná situace“ a dále, že „český jazyk je velmi podobný ukrajinskému a ruskému“.