Soutěž o nejhezčí a nejzajímavější vyprávění o Ukrajině podruhé a jinak!

Vloni byl vyhlášen vůbec první ročník soutěže reportáží o Ukrajině. Tehdy jsme ho uvedli větou: „Víme toho všichni o Ukrajině příliš málo a musíme se stále učit“. To samozřejmě platí dál, i když jsme snad díky onomu prvnímu ročníku nějaký ten krůček kupředu udělali. Aspoň si to myslíme. Vyhlašujeme proto druhý ročník soutěže, tentokrát:

O nejhezčí a nejzajímavější vyprávění o Ukrajině

s podtitulem

Nebojte se, nestyďte se a podělte se o svoje zážitky, dojmy a znalosti s ostatními!

Pandemie COVID-19 zasáhla svět a její důsledky turistice evidentně nepřejí. Zdá se, že letos v létě to ještě nebude o mnoho lepší. Psát tedy o zážitcích z letošních cest asi nebude jednoduché nebo možné. Téma soutěže jsme proto rozšířili na tři okruhy:

Logo soutěže
Autor obrázku: Vladimír Líbal
 1. Zážitky a objevy při cestách na Ukrajinu. Časová hranice není dána. Autoři se ve vzpomínkách mohou vrátit i k tomu, jak Ukrajinu poznávali, vnímali a zažívali třeba i ve vzdálených dobách před rokem 1989. 
 2. Vzpomínky Ukrajinců dlouhodobě žijících v Česku či na Slovensku na místa v jejich rodné zemi, ke kterým mají vztah – může jít o rodiště, bydliště, přírodní zajímavosti nebo historické památky.
 3. Odborné či popularizační texty věnované zajímavým aspektům dějin a kultury Ukrajiny nebo česko-ukrajinských vztahů. 

Vyhodnocení prací, které vloni obsadily tři první místa, se uskutečnilo počátkem listopadu v budově Velvyslanectví Ukrajiny v České republice za účasti pana velvyslance Jevhena Perebyjnise. O předávání hodnotných cen jsme otiskli zprávu, natočili video a vítězné texty jsme v následujících týdnech postupně zveřejnili na našich webových stránkách. Letos tomu nebude jinak.

Věříme, že ani letos naše výzva nezapadne, ale naopak vyvolá ještě větší ohlas než vloni. Redakční komise je připravena s plnou zodpovědností a s nejvyšší možnou mírou zájmu všechna dodaná vyprávění přečíst a vyhodnotit.

Pravidla a podmínky pro přijetí textů do soutěže

 1. Texty musí být v češtině nebo ve slovenštině, ve výjimečných případech (výrazná kvalita textu) přijmeme i texty v ukrajinštině. 
 2. Volba obsahu a žánru (reportáž či esej) je na autorech. Text by měl být živý, obsahovat zajímavé informace a zjištění a přispět tak k obohacení znalosti všech čtenářů našich stránek o Ukrajině. 
 3. Minimální délka textu je 5 000 znaků včetně mezer. Maximální hranice není stanovena - sami zvažte, jak dlouhý text chtějí čtenáři číst.
 4. Článek by měly doprovázet fotografie nebo obrázky. Ani jejich počet není ohraničen, je však třeba mít na paměti, že nejde o obrazovou galerii.
 5. Soutěžní texty je třeba zaslat mezi 15. dubnem a 30. červnem 2020 na adresu soutez@myaukrajina.cz
 6. Hodnocení textů redakční komisí se uskuteční v letních měsících. Výsledky soutěže budou pak vyhlášeny do 10. října 2020 na stránkách My a Ukrajina, na facebookových skupinách Cestujeme po Ukrajině a My a Ukrajina a na twitterovém účtu @myaukrajina.
 7. Vítězní autoři získají diplom a v rámci možností redakce také zajímavou odměnu. 
 8. Nejlepší texty, jejichž počet nemusí nutně být omezen pouze na vítězné, otiskneme na stránkách My a Ukrajina.
 9. Uvolní-li se přece jen cestování na Ukrajinu, uvažovali bychom o prodloužení časové lhůty pro zaslání a vyhodnocení textů a reportáží i z letošních cest na Ukrajinu. Čtenáře bychom o tom včas informovali.

Stanovená pravidla soutěže je třeba dodržet. Texty, které jim nebudou odpovídat, nemohou být do soutěže přijaty.

(boz-jer)

Komentáře

Tolik lidí jezdilo v minulých letech na Ukrajinu! Napište o tom opravdu někdo! Bude zajímavé se dovědět o místech, kde člověk dosud nebyl a kam se mu třeba nepoštěstí dostat ani v budoucnosti...