Ukrajinou od západu na jih, část 1: Cestování po Ukrajině

Lidé znají západní Evropu, ale neznají Ukrajinu. Připravují se tak o přírodní krásy a pro nás méně obvyklou architekturu, chutnou kuchyni, zajímavou kulturu.

Cestování po Ukrajině je velmi levné: mnohem levnější než po západní Evropě. Jako Slované se tam dobře domluvíme, často i česky, neboť mnozí Ukrajinci pracovali v České republice. Místní lidé jsou za turisty velice vděční. Navíc válka na východě Ukrajiny se ve zbytku země turistů nijak nedotýká. Válčí se jen na malé části vzdáleného východního území. Frontové linie se přes čtyři roky nijak nezměnily. Do válečné oblasti člověka stejně bez zvláštních povolení nepustí.

VlakUkrajinu jsme navštívily již poněkolikáté. Tím se plánování trasy stává obtížnější, pokud nechceme stále dokola navštěvovat jen Lvov, Kyjev a Oděsu. Místa pro návštěvu vybíráme podle stránek https://ukrainetrek.com a https://discover-ukraine.info. S plánováním nám pomáhá také TripAdvisor (https://www.tripadvisor.com/). Tam funguje i anglické fórum, kam může člověk vznést dotaz ohledně toho, co potřebuje. TripAdvisor se dá také stáhnout jako aplikace do mobilu, pak se dá lehce zjistit, co je v okolí zajímavého, pokud jste zrovna připojeni na internet. Pokud je člověk připojen na Wi-Fi, aplikace se ho občas ptá, jestli má hlad, a doporučuje restaurace v okolí.

Pro nás jsou ještě důležitější stažené mapy v mobilu. Používáme mapy.cz, dají se stáhnout po oblastech a mají klasický „mapový“ vzhled. V minulosti jsme používaly Herewego maps, ale u nich se nám nelíbil design. Ale někdo třeba ocení 3D náhled, je dobré si to vyzkoušet před cestou. Obě mapy umožňují plánování trasy. Zadáte si cíl a aplikace vám ukáže trasu, jak je to daleko i čas chůze, vidíte všechna muzea, zajímavosti, vyhlídkové body, sochy, kostely, památné stromy, restaurace a tak podobně.

Protože vždy cestujeme přes několik regionů, jezdíme často nočními dálkovými vlaky nebo vlaky InterCity. Ty je potřeba rezervovat 45 dní předem, u Intercity 30 dní předem na https://booking.uz.gov.ua/en/. Jízdenky lze zaplatit kartou, pokud máte aktivované platby přes internet. Nejraději cestujeme v lehátkovém voze[1] – je to levné a společenské, člověk se často seznámí se zajímavými lidmi. Kamarádka v jednom nočním vlaku zažila porod spolucestující. Ukrajinci se hodně zajímají, proč cestujeme na Ukrajinu a jak se nám tu líbí. Někteří to považují za bezpečnější způsob cestování než v kupé. Lehátkové vozy už bohužel nejsou ve všech vlacích, tak občas využíváme i možnost kupé. Zde je velkou výhodou elektrická zásuvka na dobíjení telefonu, mapová aplikace dost „žere“ baterku. Kupé bohužel mohou působit poměrně stísněně a v minulosti jsme zažily problémy s klimatizací. Buď nefungovala nebo chladila na sibiřské teploty. V kupé pro tento případ bývají teplé deky. Ve vlacích se člověk celkem dobře vyspí a současně vyřeší cestu na dlouhou vzdálenost i ubytování. Zbytečně tak neztrácí den na cestě.

Autobusy po Ukrajině na kratší vzdálenosti, asi do pěti hodin cesty, většinou není potřeba dopředu rezervovat. Oficiální autobusové spoje vyhledáte na http://bus.com.ua/. Jezdí ale i mnoho soukromých neoficiálních autobusů. Před nádražími je bohatá nabídka do všech směrů. Někdy jezdí kromě oficiálních spojů minibusy, které jsou sice o něco dražší (pro Čechy to není problém), ale jsou pohodlnější, rychlejší a zastaví vám, kde potřebujete. Většinou není problém se mezi městy přepravit, hlavně mezi těmi většími, turisticky zajímavými. Soukromé spoje bohužel nemají jízdní řád na internetu, ale pokud se zeptáte na TripAdvisoru, určitě se vám dostane odpovědi. Poradí vám i místní. Z velkých měst vyjíždějí soukromé minibusy často z míst mimo autobusové nádraží.

Po městech jezdí takzvané maršrutky. Jedna jízda stojí okolo pěti hřiven a jízdní řády nebývají často nikde viditelné, je nutné se vyptat místních, kteří však ochotně poradí[2]. V některých městech se platí maršrutky při výstupu. Někdy se platí při nástupu. l vzhledem k tomu, že se nastupuje i zadními dveřmi, pak lidé posílají peníze dopředu řidičovi. Ten zase posílá zpátky drobné.

Ubytování si rezervujeme přes https://www.booking.com. Jednoduše se zadá destinace a datum pobytu, a pak se vybere ubytování. Na Ukrajině lze pořídit ubytování velice levně, třeba v Truskavci nás dvoulůžkový pokoj vyšel na 200 hřiven za noc, i když samozřejmě najdete ubytování i mnohem dražší. Ve větších městech a železničních stanicích se lze ubytovat na nádraží v takzvaných „komnatách oddychu“. Někteří Ukrajinci zde prý zůstávají delší dobu, nejenom jednu noc. Toto ubytování je výhodné, pokud ráno potřebujete brzy na vlak. Lze je využít, i pokud vám spoj odjíždí třeba ve tři v noci. Jde o pohodlné ubytování, mají dvoulůžkové pokoje. My jsme tuto možnost objevily minulý rok v přímořském letovisku Berďansku, kde jsme měly obavy, že neseženeme narychlo ubytování na jednu noc.

Na Ukrajině mají rovněž leckteré hostely dvoulůžkové pokoje. Populární je i pronájem celého bytu nebo garsonky, hlavně na delší dobu pro rodiny a větší skupiny. Překvapivě na Ukrajině seženete nejlevnější ubytování ve velkých městech, kde je rozjetý turismus. V Kyjevě lze přespat v hostelu blízko centra do 150 korun. Hostely bývají často velmi pěkně zařízené, je zde společná kuchyňka, vybavená na vaření, společenská místnost a noční klid se dodržuje.

Při letošním výletu jsme navštívily tři části Ukrajiny – západní, střední a Oděskou oblast.  Celkem jsme ujely 4 500 km a nachodily 170 km. V následující reportáži budeme mluvit o západoukrajinské části svého výletu. Ve Lvovské oblasti jsme letos navštívily Truskavec, Drohobyč a Mukačevo.

Soňa a Vlasta Pospíšilovy


[1] Lehátkový vůz, označovaný jako „plackartnyj“, tedy místenkový, „plackarta“ znamená česky „místenka“, je železniční osobní vůz otevřeného typu, tj. bez kupé, využívaný k přepravě osob, které mohou během cesty ležet. Vozy jsou podobné vozům lůžkovým s tím rozdílem, že poskytují vyšší obsaditelnost za cenu nižšího komfortu. Jsou nasazovány zpravidla na noční dálkové vlaky kategorie rychlík, EuroNight a CityNightLine, pozn. red.

[2] Pro mnoho měst je k dispozici jízdní řád městské a příměstské dopravy na internetu včetně mapy a plánování tras. Např. na www.eway.in.ua. Pozn. red.

Rubriky