Pan Jones a Cena pravdy aneb pokračování Týdne ukrajinského filmu

Namísto vysněného rozhovoru se samotným Stalinem se britský novinář Gareth Jones ocitá tváří v tvář nejenom sovětské realitě počátku třicátých let, ale na vlastní oči spatří její odvrácenou stranu, hladomor na Ukrajině. To byl druhý film festivalu ukrajinských filmů v Praze.

Gareth Richard Vaughan Jones (1905-1935)
Gareth Richard Vaughan Jones (1905-1935)
Annie Gwen Jones
Annie Gwen Jones

Překvapen masívní propagandou úspěchů sovětského hospodářství a stále častějším přijímáním Sovětského svazu západními mocnostmi včetně Spojených států vydává se mladý britský novinář Gareth Jones do Moskvy, aby si zařídil rozhovor se Stalinem a zeptal se ho, jak vlastně takových úspěchů země dosahuje. Ihned po příjezdu je však konfrontován se skutečnou sovětskou realitou. Podivná smrt jeho přítele novináře Paula Kleba, jehož investigativní práce, jak zjišťuje, se týkala Ukrajiny, jej přiměje vydat se na Ukrajinu na vlastní pěst. Otřesná situace a hrůzy hladomoru, s nimiž se setkává na každém kroku, ostře kontrastují s obrazem, který o sobě vytváří stalinský Sovětský svaz v západních médiích.

Svědectví, které po návratu do Londýna vydává, se však setkává s nepochopením nejenom západních novinářů, zpracovaných stalinskou propagandou, ale i s politicko-ekonomickou mašinérií dychtící po nových trzích a investičních příležitostech v „bohatém“, jak je představován, Sovětském svazu. Svůj příběh nakonec svěřuje mladému ambicióznímu spisovateli Georgi Orwellovi.

Příběh je postaven na skutečném příběhu britského novináře welšského původu Garetha Jonese. Jeho otec Edgar Jones byl ředitele městské školy a jeho matka Annie Gwen Jones v mládí pracovala na Ukrajině jako vychovatelka Arthura Hughese, druhého syna Johna Hughese, jenž zde založil důlní a železářskou společnost, která produkovala železo a kolejnice pro expandující železniční síť. Založil rovněž vesnici „Juzivka“, název pochází z fonetického přepisu jména „Hughes“, dnes města Doněck. O Ukrajině a Juzivce mladému Garethovi jeho matka často vyprávěla a byl to i důvod, proč studoval na univerzitě ruštinu. Gareth Jones byl zavražděn den před svými třicátými narozeninami za dosud ne zcela vyjasněných okolností, patrně průvodcem na jedné ze svých novinářských cest, který pracoval pro sovětské orgány.

Je pravděpodobně jen shodou okolností, že dnes, 15. listopadu, se v kyjevském Muzeu hladomoru a genocidy uskutečnila prezentace knihy nakladatelství „Žnec“ – „Gareth Jones. Cena pravdy“. Kniha vydaná ve dvou jazycích, ukrajinském a anglickém, vychází z bakalářských prací studentek žurnalistiky kyjevského Institutu žurnalistiky Valentyny Pasičnoji a Oleny Tyščuk.

Co dodat? Film v koprodukci Polsko, Velká Británie a Ukrajina je skvěle natočený. Od v Česku dobře známé polské režisérky Agniezsky Holland snad ani nic jiného očekávat nelze. Místy jde opravdu až na dřeň, bohužel záběry opravdu odpovídají skutečnosti. Scénář k filmu napsala Andrea Chalupa, hlavní role ztvárnili James Norton, Vanessa Kirby a Peter Sarsgaard. Půjde-li v české distribuci, doporučuji zhlédnout. Je to nejenom umělecké dílo, ale doplní českému divákovi některá hodně bílá místa v ukrajinské historii.

(jer)

Rubriky