Jubilejní festival Červona ruta

17. září odstartoval v ukrajinském městě Černovice (Černivci) jubilejní 30. ročník Všeukrajinského hudebního festivalu Červona ruta.

„První festival Červona ruta se v Černovicích uskutečnil před 30 lety. A dnes zahajujeme nový festival ukrajinské písně. Zahájíme koncertním programem ‚Symfonický Ivasyuk‘, za účasti Národního symfonického orchestru Ukrajiny, jazzové skupiny, sboru ‚Černivci‘ Černivecké oblastní filharmonie a vítězných sólistů našich předchozích festivalů,“ uvedl výkonný ředitel festivalu Miroslav Melnyk.

Řekl rovněž, že letos se festivalu zúčastní téměř tisíc umělců z celé Ukrajiny. Podle odhadů organizátorů by se na festivalu mělo objevit více než pět set nových ukrajinských písní.

„Dlouho jsme přemýšleli o tom, zda by měl výroční festival mít formu vzpomínek nebo nového repertoáru. Nakonec jsme se rozhodli pro druhou možnost. Během uplynulého roku jsme vyslechli více než 5 000 soutěžícím po celé Ukrajině. Do závěrečné fáze festivalu jsme jich vybrali necelých tisíc. Mnozí účastníci představí své vlastní písničky, které dosud veřejně nezazněly. Stanou se součástí rozhlasových vysílání a hudebních kanálů,“ dodal Melnyk.

Záznam koncertu vítězů výběrových soutěží

Starosta města Černivci Alexej Kaspruk řekl, že festival Červona ruta je jakýmsi odrazovým můstkem pro ukrajinskou hudbu. Přestože se festival dříve konal v různých městech po celé Ukrajině, v Černivcích udělali vše, co bylo v jeho silách, aby jubilejní 30. ročník festivalu konal právě v jejich městě.

Vítězové závěrečných soutěží budou zpívat v letním divadle v poslední den festivalu, 22. září. Poté uspořádají závěrečný galakoncert.

(jer)

Zdroj ukrinform.ua.

Rubriky