Letní etudy (6): Kometa

Vznik etudy o kometě snad souvisí s návštěvou ve vesnické obecní knihovně. Byla v malém domku za mostem přes Sázavu a spravovala ji laskavá paní, která musela stihnout ve vsi všechno možné – byla nejen knihovnicí, ale také asi jedinou učitelkou na místní malotřídce a navíc ještě obecní kronikářkou.

Pro kluka, který se do knihovny podíval, ještě neskončila čtenářská doba verneovek, z nichž nejvíce miloval knihu Pět neděl v balóně. Na vsi se dopídil Vernova díla, o jehož existenci do té doby neslyšel. Titul zněl velmi lákavě: „Na kometě“. Není divu, že si hoch tu knihu půjčil. Netušil, že o dvacet let později by mohl teoreticky sledovat průlet slavné Halleyovy komety kolem Země.

Ta verneovka byla ale nepochybně velmi zajímavým čtením. Není divu, že za nějaký rok ji převedl na filmové plátno svérázným způsobem Karel Zeman. Kometa z letní etudy působí trochu jinak – byla evidentně trochu rozverná a určitě toužila po jiném životě, než jí byl „předepsán“. Škoda, že já osobně jsem neměl to štěstí setkat se s touhle vesmírnou vlasaticí…

(boz)

KometaKometa

Lidé se dívají na večerní nebe a obdivují hvězdy, které našly odvahu utrhnout se, vydat se bezcestím a nechávat za sebou světelné stopy. Obvykle posílají za takovou hvězdou svá přání.

Já jsem tam vždycky posílala pozdrav a prosila jsem hvězdu, aby se jednou u mne stavila.

Včera jsem se vracela z lesa za tmy. Zdržel mne hřib, který nevyrostl na místě, kde slíbil, a já se za ním něco nachodila. Najednou vidím od lesa, že moje chatka hoří. Běžím k řece, spěchám domů s vodou, ale na stole jsem našla jen kometin ohon.

„Na zemi je mi k ničemu,“ napsala mi návštěva popelem na prkna stěny. „Ať si tu zatím leží. Škoda, že jsem tě nezastihla. Spěchám. Za kopcem v noci projíždí rychlík, usadím se někde na střeše. Láká mne to do Paříže studovat astronomii. Už mne nebaví být nedoukem na nebi.“

Přemohla mě lítost. Tak dlouho očekávaná návštěva, a nezastihla mne! Teď začnu pečlivě pročítat noviny, abych našla rozhovor s kometou, která studuje v Paříži astronomii a umí francouzsky.

Chystám se kometě napsat. Zatímco ona bude studovat, já se proletím nebeským bezcestím, abych po sobě zanechala světelné stopy. Už mne nebaví být nedoukem na Zemi.

Rubriky