Zatím pořád ještě Putinovo Rusko v pohybu

Sobota 10. srpna byla dnem velkých ruských zážitků: v Moskvě demonstrovalo na 50 000 lidí s hesly typu "Putine, jsi zloděj", ale také "Volby si nedáme ukrást" apod. Byla to největší demonstrace za poslední léta. A co více: Demonstrovalo se od Pitěru po Rostov na Donu či po Brjansk na okraji lesnatého a bažinatého Polesí, u běloruských a ukrajinských hranic. Všude samozřejmě se zásahy brutální policie a "národní gardy"

Moskva protesty
Mám právo na volbu (protestující v Moskvě)

Spisovatel Viktor Jerofejev už s předstihem nazval sérii nepovolených demonstrací - ta dnešní byla povolená, ale zatýkalo se před ní i po ní a okolo ní (i náhodné chodce, invalidu na vozejku) - občanskou válkou. Obávám se, ale, že ještě přituhne. Přehled reportáží a komentářů (máte-li chuť a umíte německy, otevřte si to internetově, jsou tam i nějaká videa) dnes netypicky otevírám zprávou ČTK. Důvodem je prostá věta: "Lidé v Moskvě 10. srpna 2019 demonstrovali proti údajné diskriminaci opozičních kandidátů". ČTK zprávu sice přímo nezcensurovala, ale jak za pozdního bolševika se zaštítila oním červeným slovem. 

Tisíce Moskvanů se tedy už po týdny nechávají mlátit a zatýkat, protože "údajně", tedy patrně a zdaleka ne jistě, byli takřka všichni opoziční kandidáti vyloučeni z voleb. "Údajně" pro zfalšování podpisů na arších (5 000 pro každého nezávisle kandidujícího člověka). Dnes k tomu v rozhovoru pro ZDF řekla jedna moskevská babička, že jí je osmdesát, ale přišla na demonstraci, protože zjistila, že její jméno bylo komisně vyškrtnuto z listin nezávislého kandidáta s odůvodněním, že jde o podvod anžto ona je už dlouho po smrti. Tak se přišla předvést - i s transparentem o "údajně" podvodné volební komisi. 

Až 50 tisíc lidí protestovalo v Moskvě
Až 50 tisíc lidí protestovalo v Moskvě

Jerofějev nazývá situaci "občanskou válkou" proto, že zastrašující teror se neomezuje jen na přímé demonstrace, ale režim se nejrůznějšími šikanami (mj. přezkoumávání peněžních kont a dluhů demonstrujících, teror přes děti atd.) snaží mstít všem identifikovaným zúčastněným. Jerofějev píše, že zas ti demonstranti, v případě, že identifikují některého ze zasahujících policistů, mají tendenci mu to pak - v mimoslužební době - všechno odvést i s úroky.  Doba se vrací k bujarým praktikám počátku minulého století. Přitom vlastně o nic nejde, jen o vyšetření gigantických rozkrádaček městského majetku kremelskou klikou.

Friedrich Schmidt, zkušený korespondent z Moskvy, je skeptický a soudí, že těch, kdo se aktivně podílejí na protestech je v Rusku přece jen pořád ještě málo. A většinou jde jen o Moskvany. Jinak panuje spíše naprostá apatie - co mi to všechno jen připomíná - ale zatím bez těch policejních mlátiček! Ovšem komunita, která si o tom všem v Rusku vypráví přes internet, je již mnohamilionová. A dokáže se mobilizovat. 

Dvacetiletí Putinovy vlády bylo v poslední době oslaveno těžkou havárií hlubinné ponorky s atomovým pohonem (asi k 18. výročí katastrofy atomové ponorky Kursk, kde záchraně zbytku posádky obětavě zabránil Putin a příslušné ministerstvo) a následně explozí rakety s čímsi atomovým na palubě, anžto se po výbuchu asi ztrojnásobila radioaktivita v celé oblasti. Obé tuším v Bílém moři. Vovka měl jistě radost!

Jinak Wall Street Journal uveřejnil příspěveček čtyř - více než ctihodných - minulých šéfů Fed, čili federální reservní banky. Pánové a dáma píší o tom, že v případě, že Donald Fredovič nahradí stávajícího (jím dosazeného a přece nedostatečně flexibilního) ředitele Jeroma Powella někým skutečně dle vlastní chuti, hrozí USA ekonomický odchod mezi země třetího světa. Na to, jak Greenspan, Bernanke, či Yellen vždy vážili slova a jak respektován byl jejich finančně ekonomický úsudek a odhad, je to dosti apokalyptická předpověď.

Ostatně klíčové americké banky se podvolily kongresu a předaly jeho výborům dokumenty o obchodech Donalda Fredoviče. Kongresmeni a kongresmanky to teď budou zkoumat s ohledem na finanční kontakty soudruha presidenta s Vovkou a jemu blízkými moskevskými věrozvěsty. Třeba se dozvíme, že i náš Milošek mu něco půjčil. Třeba na holčičky... On se totiž dnes zasebevraždil pan Epstein, když mu soud nepovolil odebrat se z vězení domů na kauci 100 milionů dolarů. I u Epsteinů v NY  a na Floridě se teď budou přezkoumávat dokumenty.

No vidíte, a u nás je klid, všeho všudy nouze o vodu. Už po léta. Ale vidíte: vláda stoicky zachovává rovnováhu, nic nedělá, nic nekazí, dokonce i peníze poplatníků šetří!  Až vyschne, nebude už na závadu, že padaj mosty: Nebudou potřeba, pojede se rovnou přes suché dno. 

(JP)
 

Rubriky