Jarmolynci/Ярмолинці

Moje dovolená v Ukrajině se chýlila ke konci, proto jsem se z Chotynu vydal navštívit kamaráda v Jarmolyncích, městysu, který leží třicet kilometrů jižně od Chmelnyckého.

Samotný městys je celkem nezajímavý až na fakt, že stejně tak jako v Kamenci Podolském se i zde nacházel internační tábor pro československé vojáky. Zjistil jsem to teprve nedávno, takže jsem se po něm před čtyřmi lety nepídil. Ale příště až tam pojedu, zjistím, kde stál.

Za zmínku kromě toho stojí stíhač tanků SU – 152, který je dominantou památníku padlým. Při čekání na kamaráda na místním tržišti mě zaujal motocykl Dněpr se sajdkárou. Zjednodušeně řečeno se jednalo o licenční BMW z roku 1971, které je známé především jako vozidlo Wehrmachtu. Oproti válečnému BMW je však asi stokrát levnější. K motocyklu zanedlouho přišel děda s babkou, do sajdkáry hodili pytel brambor, nasadili si tankistické helmy a odjeli neznámo kam. Zíral jsem na ten výjev s otevřenou hubou, protože nakládat brambory do takového stroje mi přišlo jako svatokrádež a ty tankistické helmy zase jako bizarnost.

Když jsme se odpoledne šli projít po Jarmolyncích, zaujala mne zase hasičská zbrojnice. V té době jsem byl ještě u dobrovolných hasičů. Snažil jsem se nahlédnout přes rolety dovnitř, abych zahlédl techniku, až si mě všiml nějaký hasič a vyšel ven s dotazem, co tam dělám. Nemusel jsem se ani namáhat a kamarád mu to vysvětlil za mě, a tak nás hasič pozval na prohlídku dovnitř. Mě zajímalo, jak si na tom stojí naše obec s výzbrojí oproti pětkrát větší ukrajinské obci, a hasiče zase zajímalo, kolik bereme peněz. Vysvětlil jsem mu, že nic, protože jsme "dobráci", což mu nešlo na rozum, ale nakonec si to asi nějak přebral. Na závěr prohlídky se mě s úsměvem ptal, jestli se nebojím Banderovců, tak jsem mu úsměvem odpověděl, že znám víc písní UPA než on.

V Jarmolyncích jsem poté už nic zajímavého nezažil. Snad až na to, že u kamaráda na balkóně jsem si uvědomil, že podle fasád domů se dá snadno určit, kdo jezdí vydělávat na západ.

Příště: Chmelnyckyj

(AKU)