Ukrajinská kronika 2018: 25. a 26. týden (18. června – 1. července)

Znovu protikorupční soud – Ukrajinská ombudsmanka v Rusku – Schváleny další zákony – Zemřel Ivan Drač – Tymošenková bude kandidovat – Donecká oblast – Situace Romů – Autokefalie ukrajinského pravoslaví

* ZNOVU PROTIKORUPČNÍ SOUD – Prezident Porošenko zaslal parlamentu návrh zákona o utvoření Nejvyššího protikorupčního soudu, který byl schválen dostatečnou většinou 21. června. Nový zákon upřesňuje řadu konkrétních skutečností a postupů při vytvoření soudu a šestičlenné občanské rady mezinárodních expertů, která má dohlížet na jeho činnost. Porošenko ohlásil už dříve, že udělá vše proto, aby protikorupční soud zahájil svou činnost ještě v tomto roce, před začátkem prezidentské volební kampaně.

* UKRAJINSKÁ OMBUDSMANKA V RUSKU – Předem domluvený pobyt L. Denysovové na ruském území nepřinesl potřebné výsledky. Vše vypadá spíše tak, že ruská strana se snaží ukrajinskou ombudsmanku znemožnit. Nebyl jí totiž dovolen v rozporu s předchozími dohodami přístup k žádnému politickému vězni, a to i v případě, že do lokality, kde se příslušná věznice nachází, přijela. Naprázdno vyšla také příslušná iniciativa generálního tajemníka Rady Evropy T. Jaglanda, který v Rusku pobýval. Nepomohlo ani to, že ukrajinský prezident opět telefonoval svému ruskému kolegovi 21. 6. a znovu se dožadoval propuštění ukrajinských vězňů, resp. rukojmí, jak je nazval.

* SCHVÁLENY DALŠÍ ZÁKONY – Nejvyšší rada Ukrajiny schválila ve druhém čtení návrh zákona O národní bezpečnosti Ukrajiny, předložený prezidentem. Zákon má pomoci při reformování bezpečnostního sektoru a zároveň napomoci přibližování Ukrajiny směrem k Severoatlantickému paktu. Kolem parlamentu bylo nečekaně živo 19. 6., kdy zde představitelé tzv. afghánců (účastníků sovětské intervence v Afghánistánu) a horníků uskutečnili protestní shromáždění a manifestovali za své sociální požadavky.

* ZEMŘEL IVAN DRAČ – Ve věku 82 let a v důsledku nemoci zemřel 19. 6. významný ukrajinský básník, publicista a politik Ivan Drač, známý v českém prostředí díky třem překladovým knížkám svých děl. Dračova tvorba bude jistě objektem mnoha dalších úvah i rozborů. Pozornost by však měla být napříště věnována také vývoji Dračova vztahu k českému prostředí a snaze Jaroslava Kabíčka o přiblížení tohoto autora české čtenářské veřejnosti.

* TYMOŠENKOVÁ BUDE KANDIDOVAT – Bývalá ukrajinská premiérka J. Tymošenková ohlásila 20. 6., že se v příštím roce bude kandidovat v prezidentských volbách. Tymošenková si v průzkumech udržuje náskok před kandidáty Hrycenkem, Ljaškem a Bojkem, teprve poté následuje současný prezident. Většina dalších pretendentů se zatím rozhodla otevřeně nevyložit karty a svou případnou kandidaturu zatím nepotvrdili.

* DONECKÁ OBLAST – Dne 22. 6. jmenoval prezident Ukrajiny novým předsedou Donecké oblastní vojensko-civilní administrace generála SBU O. Kuce. Mezitím byl bývalý představitel oblasti P. Žebrivskyj jmenován členem komise pro audit Národní protikorupční kanceláře Ukrajiny. Toto rozhodnutí kritizovaly organizace Centrum odporu proti korupci, Transparency International Ukrajina a Automajdan. Na území, které stále ještě kontrolují ruské síly, byl 27. 6. zničen diverzním výbuchem pomník obráncům města, kteří je ubránili za vydatné pomoci ruských jednotek v létě r. 2014.

* SITUACE ROMŮ – V Ukrajině se bohužel množí případy útoků na improvizované tábory místních Romů. Naposledy se stalo něco podobného 23. 6. večer v okolí Lvova, přičemž jeden Rom zahynul. Za tímto činem, realizovaným sedmi šestnácti- a sedmnáctiletými mladíky a dvacetiletým organizátorem, stojícím v pozadí, byla zřejmě nezaregistrovaná pravicová organizace Střízlivá a zlá mládež. Organizátor i účastníci útoku byli vzati do vazby. K podobným projevům došlo už dříve v Kyjevě. Tyto události jsou objektem kritiky různých všeobecných i evropských organizací a struktur, na druhou stranu se však také v Ukrajině objevují takové projevy života a jednání části Romů, které bývají v českém prostředí označovány jako nepřizpůsobivost.

* AUTOKEFALIE UKRAJINSKÉHO PRAVOSLAVÍ – Podle průzkumu prováděného v druhé polovině května podporuje vytvoření jednotné a samostatné pravoslavné církve v Ukrajině 31 % respondentů, 20 % je proti, 14 % neumí odpovědět a více než třetině dotázaných (35 %) je tato věc lhostejná. Další náznaky mezitím potvrzují, že konstantinopolský patriarcha Bartoloměj je připraven podpořit ukrajinskou autokefalii, že však podobný proces nebude ukončen před koncem července tohoto roku.

(boz)

Rubriky