Ukrajinská kronika 2018: 21. týden (21.–27. května)

Čtyři roky Porošenkova prezidenství – Hrojsman v Bruselu – Ruský zločin, ale Rusko za nic nemůže – O protikorupčním soudu znovu v parlamentu – Beskydský tunel – Problémy RIA Novosti a J. Kobzona – O Leniny už není zájem – Kyjevské finále fotbalové Ligy mistrů – Znovu dobrý úmysl ohledně zaměstnávání Ukrajinců

* ČTYŘI ROKY POROŠENKOVA PREZIDENTSTVÍ – Dne 25. května skončil čtvrtý z pěti roků prezidentského mandátu, který Petro Porošenko získal v jednokolových prezidentských volbách v květnu 2014. Fond Demokratické iniciativy zorganizoval expertní anketu, jejímž výsledkem bylo celkové hodnocení prezidentovy činnosti pěti body z deseti. Při hodnocení jednotlivých oblastí dopadly nejlépe prezidentovy zahraničně-politické snahy (6,5 bodu), nejhůře pak úspěšnost vztahu s ukrajinskou společností (3,6) a prezidentova kádrová politika (3,2 bodu).

* HROJSMAN V BRUSELU – Ukrajinský premiér navštívil ve dnech 24. a 25. května Brusel, kde se sešel s prezidentem Rady Evropy Donaldem Tuskem a s prezidentem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Jednalo se o potřebě prodloužení protiruských sankcí a o ruském projektu plynovodu Nord Stream 2, jehož realizace by měla hospodářsky poškodit Ukrajinu. Hrojsman také přesvědčoval své kolegy, že Ukrajina nezpomalila tempo reforem, musel si však vícekrát vyslechnout hlasy o potřebě tak dlouho požadovaného protikorupčního soudu v Ukrajině.

* RUSKÝ ZLOČIN, ALE RUSKO ZA NIC NEMUZE – Šéf kriminálního oddělení nizozemské policie W. Pollisen potvrdil informaci, že malajsijské letadlo MN 17 bylo v červenci 2014 sestřeleno protiletadlově-raketovým komplexem Buk, který byl dopraven na území Donbasu z Ruska a náležel 53. brigádě protivzdušné obrany z ruského Kurska. Dopravu komplexu zřejmě zajišťoval důstojník Andrej Ivannikov, který byl předtím „ministrem obrany“ fiktivně samostatné republiky Jižní Osetie, kterou Rusko odtrhlo od Gruzie. Reakce oficiálního Ruska nepřekvapila – oni samozřejmě nic neprovedli a za nic nemohou.

* O PROTIKORUPČNÍM SOUDU ZNOVU V PARLAMENTU – Dlouho očekávané druhé čtení návrhu zákona začalo 23. 5. Původně se očekávalo dvoudenní nejednoduché jednání, protože k prezidentskému návrhu zákona se nashromáždilo 1927 návrhů změn textu a během dvou dní jednání se jich podařilo nakonec vyřešit 1272. Se zbytkem bude nutno se vypořádat v dalším týdnu či dvou týdnech. Protikorupční snahy ukrajinských úřadů se pokoušel souběžně hájit v New Yorku generální prokurátor Jurij Lucenko, který uvedl, že vloni bylo obviněno z korupce 1700 úředníků.

* BESKYDSKÝ TUNEL – Po pětileté práci byl 24. 5. za účasti ukrajinského prezidenta zprovozněn nyní už dvojkolejný Beskydský tunel, zbudovaný v r. 1886 pod hlavním karpatským hřebenem. Po svém rozšíření bude v podstatně lepší kvalitě než dosud zajišťovat železniční spojení většiny ukrajinského území přes Zakarpatskou oblast se zeměmi v jiných částech Evropy. Propustnost tunelu (z hlediska denního počtu vlakových souprav) i jejich rychlost se zhruba zdvojnásobily.

* PROBLÉMY RIA NOVOSTI A J. KOBZONA – Rada národní bezpečnosti Ukrajiny uvedla v život sankce proti kanceláři uvedené informační agentury a zablokovala přístup k jejím internetovým stránkám rian.com.ua. Jde o další důsledek zadržení a vyšetřování vedoucího ukrajinské redakce K. Višinského. Tatáž instituce zavedla na neomezenou dobu řadu sankcí proti ukrajinskému rodákovi – známému zpěvákovi Josifu Kobzonovi. Ten je dnes poslancem ruské státní dumy a bezvýhradně podporuje všechny ruské akce proti Ukrajině. Kobzon byl také zbaven všech ukrajinských státních vyznamenání, která mu v minulosti byla udělena.

* O LENINY UŽ NENÍ ZÁJEM – Městská rada v Izjumu na Charkovsku chtěla trochu vydělat na prodeji bronzového Leninova pomníku vážícího půldruhé tuny, který byl už dávno demontován. Ukázalo se však, že za nabídnutou cenu 522 500 hryven ho nikdo koupit nechce. Izjum je zároveň městem, které mělo podobný nápad jako mnohá jiná – z Leninova náměstí je Lennonovo. Takového bronzu, a nikdo ho nechce!

* KYJEVSKÉ FINÁLE FOTBALOVÉ LIGY MISTRŮ – Hlavní město Ukrajiny se stalo 26. května místem nevšední fotbalové události. Na kyjevském Olympijském stadionu porazil favorizovaný Real Madrid soupeře z Liverpoolu 3:1. Utkání sledovali spolu s prezidentem Porošenkem španělský král, estonská prezidentka a bulharský premiér. Příprava této akce byla náročným úkolem pro bezpečnostní složky, důsledky posléze i pro úklidové čety. Kyjev nicméně tuto zkoušku, spojenou s příjezdem mnoha zahraničních fanoušků, zvládl a dočkal se pochvaly prezidenta UEFA A. Čeferina.

* ZNOVU DOBRÝ ÚMYSL OHLEDNĚ ZAMĚSTNÁVÁNÍ UKRAJINCU – Ministerstvo práce a sociálních věcí vydalo po návštěvě šéfky resortu Jaroslavy Němcové (členka ANO) v Ukrajině tiskovou zprávu, kde vyjadřuje svou připravenost navrhnout program rychlejšího získávání pracovníků z Ukrajiny. Jde o zaměstnance sociálních služeb, kteří se mají starat o seniory a handicapované lidi. Napomoci má zjednodušení vízové procedury na obou stranách hranice. O podobných záměrech byla ovšem řeč už mnohokrát a – jak Ukrajinci říkají – „viz i dosi tam“ (vůz je pořád na stejném místě). V životopisu paní ministryně zaujme údaj, že vysokoškolská studia zahájila v letech 1989–1990 na Kyjevském institutu národního hospodářství.

(boz)

Rubriky