Ukrajinská kronika 2018: 20. týden (14.–20. května)

Pryč ze SNS – Výročí deportace Krymských Tatarů – Krymský most – Případ Oleha Sencova – Ukrajina dotuje radu Evropy – Nadija Savčenko zůstává ve vazbě – Vyšetřování činnosti Ruské informační agentury – Nová pomoc ukrajinskému Donbasu – Smlouvy s lékaři – Ukrajinci na Mt. Everestu – Délka života Ukrajinců se prodloužila – Úspěch dvou ukrajinských filmů v Cannes

* PRYČ ZE SNS – Oslavy Dne Evropy se v rámci Ukrajiny konaly 19. 4. také v oblastním městě Vinnycja, kde se jich zúčastnil prezident Porošenko a premiér Hrojsman. Šéf ukrajinského státu zde podepsal a představil veřejnosti dekret (ukaz) o odvolání představitelů Ukrajiny ze všech statutárních orgánů tzv. Společenství nezávislých států – nemají tam už co na práci. Prezident zároveň sdělil, že Ukrajina provede revizi všech smluv podepsaných v rámci SNS a zruší svou účast na těch, které se v sebemenší míře rozcházejí s jejími národními zájmy.

* VÝROČÍ DEPORTACE KRYMSKÝCH TATARŮ – Ukrajina vzpomínala 18. 5. výročí brutální deportace krymských Tatarů z roku 1944. Deportováno bylo tehdy asi 228 000 osob, z nichž asi 110 000 do konce r. 1945 zemřelo. Oficiálně je tento den označován od r. 2014 jako Den boje za práva krymskotatarského národa. Podle údajů předsedy Medžlisu krymských Tatrů R. Čubarova uvěznily ruské okupační úřady po okupaci poloostrova z politických důvodů už 67 obyvatel Krymu.

* KRYMSKÝ MOST – Vladimír Putin zahájil osobně 15. 5. provoz po silniční části Krymského mostu vedoucího z Kubáně do nejvýchodnější části okupovaného poloostrova. Evropská unie v této souvislosti konstatovala, že Rusko most postavilo bez souhlasu Ukrajiny, takže se jedná o další porušení suverenity a územní celistvosti této země. Cílem stavby je navíc další násilná integrace poloostrova anektovaného Ruskem a jeho izolování od Ukrajiny, jejíž součástí Krym zůstává. Obavy vzbuzuje i to, že most omezí lodní dopravu přes Kerčský průliv do ukrajinských přístavů Azovského moře. Prezident Porošenko komentoval situaci slovy: „Rusům se bude tento most hodit jako cesta pro ústup. A Ukrajina po obnovení své suverenity v Krymu využije most ke kontaktům s Kubání, kde žije, mimochodem, velké množství Ukrajinců“.

* PŘÍPAD OLEHA SENCOVA – Ukrajinský filmový režisér z Krymu Oleh Sencov, odsouzený v Rusku k dvaceti letům vězení, ohlásil 14. 5. časově neomezenou hladovku. Hodlá ji ukončit jen v případě osvobození všech ukrajinských politických vězňů na území Ruska, jejichž počet je odhadován na čtyřiašedesát. K připomenutí Sencovova případu přispěl i filmový festival v Cannes, kde byla prezentována kniha jeho povídek v překladu do francouzštiny. Asociace francouzských režisérů napsala francouzskému prezidentovi, aby se při chystaném setkání s V. Putinem dožadoval Sencovova propuštění. Režiséři v dopisu zmiňují své „hořké zjištění o stavu cenzury a represí v dnešním Rusku“.

* UKRAJINA DOTUJE RADU EVROPY – Ukrajinská vláda schválila 16. 5. udělení dobrovolného příspěvku ve výši 40 0000 dolarů Radě Evropy. Ukrajina tedy nejen žádá tuto instituci o peníze, ale poprvé se stala jejím dobrovolným sponzorem. Jde o částku, která byla poskytnuta navíc vedle stálého příspěvku Ukrajiny do rozpočtu Rady – letos do něj Ukrajina vkládá 4 011 000 Eur.

* NADIJA SAVČENKO ZŮSTÁVÁ VE VAZBĚ – Ševčenkovský okresní soud města Kyjeva prodloužil N. Savčenkové pobyt ve vazbě o téměř dva měsíce, do 13. 7. Vyšetřovaná poslankyně Nejvyšší rady zde vzpomněla 11. 5. svých 47. narozenin. Po zahájení časově neomezené hladovky zhubla znovu o 20 kilogramů a najala si dva nové advokáty. V porovnání s pozorností, kterou ukrajinská i světová veřejnost věnovaly jejímu případu v letech 2014–2016, stojí dnes její osudy na pokraji zájmu. Pro většinu ukrajinské veřejnosti už Savčenková není předmětem obdivu – vztah k ní je převážně kritický či odmítavý.

* VYŠETŘOVÁNÍ ČINNOSTI RUSKÉ INFORMAČNÍ AGENTURY – Dne 14. 5. byla provedena v Kyjevě prohlídka prostor Ruské informační agentury Novosti Ukrajina, která působila v Ukrajině od r. 2014 bez předepsané státní registrace. K. Višinskij, vedoucí RIA NU, byl vzat do vazby a pokračuje jeho vyšetřování vzhledem k protiukrajinskému charakteru činnosti zmíněné agentury.

* NOVÁ POMOC UKRAJINSKÉMU DONBASU – Prezident Petro Porošenko přišel 14. 5. v Kyjevě při setkání s předsedou parlamentního shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě H. Ceretelim s novým návrhem. Ten spočívá v tom, že by každá země Evropské unie vytvořila konkrétní program patronátu nad některými městy ukrajinského Donbasu a napomohla tak obnovení jejich infrastruktury a celkového rozvoje.

* SMLOUVY S LÉKAŘI – Úřadující ministryně zdravotnictví Uljana Suprun sdělila u příležitosti světového Dne rodinných lékařů, že už 4 700 000 Ukrajinců podepsalo dohodu s lékařem, kterého si coby svého rodinného lékaře vybrali. Zavedení takovéhoto systému lékařských služeb je důležitou součástí postupně prováděné reformy ukrajinského zdravotnictví, ta však naráží u nemalé části lékařů na výrazný odpor.

* UKRAJINCI NA MOUNT EVERESTU – Ukrajinským horolezcům se podařilo dosáhnout nejvyššího zemského bodu poprvé v r. 1982, nejnověji výstup absolvovala trojčlenná horolezecká skupina a vrcholu dosáhla 14. 5. Počet Ukrajinců, kteří dosáhli této mety, tím stoupl na čtyřiadvacet. Dva členové skupiny měli poté zdravotní problémy při sestupu, ale vše skončilo bez problémů.

* DÉLKA ŽIVOTA UKRAJINCŮ SE PRODLOUŽILA – Americký Ústav ukazatelů hodnocení zdraví připravil zprávu o změnách, týkajících se délky života Ukrajinců a Ukrajinek od r. 1990. Nehledě na válku a všechny negativní jevy spjaté s budováním ukrajinského státu se průměrná délka života zvýšila. V případě ukrajinských žen vzrostla v letech 1990–2016 ze 74,6 na 77 let, v případě mužů stoupl tento ukazatel z 65,2 na 67 let. Úmrtnost dětí do jednoho roku klesla z 1,7 % na 0,9 %.

* DVA UKRAJINSKÉ FILMY USPĚLY V CANNES – Na cannském filmovém festivalu se dostalo ocenění filmu Serhija Loznyci Donbas. Snímek, který byl natočen v německo-nizozemsko-francouzsko-ukrajinské koprodukci, byl vyhodnocen v sekci Zvláštní pohled jako režisérsky nejlépe zvládnutý titul. Ukrajinsko-islandsko-francouzský film Žena ve válce, režírovaný Islanďanem B. Erlingssonem, byl vyznamenán na tomtéž festivalu za nejlepší hudbu, vycházející z ukrajinských zdrojů.

(boz)

Rubriky