Ukrajinská kronika 2018: 18. týden (30. dubna – 6. května)

Nová fáze války s Ruskem – „Neviditelný“ První máj – Proti antisemitismu – Premiér by chtěl omlazení „státního stroje“ – Splácení státního dluhu – Ukrajina zvyšuje vývoz do EU… – … a opouští „SNS“ – Počet přesídlenců – Představení dětí z donbaského „Ňju-Jorku“ – Ukrajinsko-turecké letadlo – Stát New York o ukrajinském hladomoru – Český novinář nežádoucí v Ukrajině

* NOVÁ FÁZE VÁLKY S RUSKEM – Prezident Porošenko podepsal 30. dubna „ukaz“ (dekret), kterým se uvádí v život rozhodnutí Rady národní bezpečnosti a obrany o ukončení antiteroristické operace (ATO), nahrazené operací spojených sil pro zabezpečení národní bezpečnosti, odrážení a zadržování ozbrojené agrese Ruské federace na území Donecké a Luhanské oblasti. Velitele ATO M. Zabrodského nahradí velitel Spojených sil generál Serhij Najev.

* „NEVIDITELNÝ“ PRVNÍ MÁJ – Akce levicových politických stran a odborů, konané v první den května ve větších městech země, nevyvolaly větší zájem Ukrajinců. Například v Kyjevě se pochodu a následného mítinku zúčastnily jen asi dva tisíce lidí. Oproti tomu ve městech okupovaného Krymu byly oslavy organizovány shora: velmi podobným způsobem jako za „starých časů“.

* PROTI ANTISEMITISMU – Prezident Porošenko odsoudil slovní projevy antisemitismu, ke kterým došlo v nejnovější době v Odese a Lvově. Pozornost vyvolal hlavně výrok vůdkyně Pravého sektoru v Odese T. Sojkiny z 2. 5., podle níž Ukrajina bude náležet Ukrajincům, nikoli Židům. Ministr vnitra k tomu řekl, že jde o projev jakéhosi jeskynního středověku, nikoli vlastenecké pozice.

* PREMIÉR BY CHTĚL OMLAZENÍ „STÁTNÍHO STROJE“ – Premiér Hrojsman zdůraznil velkou potřebu nových lidí, obdařených novou filozofií, kvalitní osvětou a přáním pracovat pro svoji zem, kteří by změnili Ukrajinu k lepšímu. Podle jeho názoru je systém správy země zastaralý a je nutno bez ohledu na odpor úřednictva měnit konzervativní „státní stroj“.

* SPLÁCENÍ STÁTNÍHO DLUHU – Premiér Hrojsman také sdělil v rozhovoru pro agenturu Interfaks-Ukrajina, že jeho země musí v příštích čtyřech letech splatit zahraniční dluhy ve výšce 27 miliard dolarů. Ukrajina si v letech 2007–2014, tedy převážně ještě v době před Majdanem, vypůjčila celkem 47 milionů dolarů.

* UKRAJINA ZVYŠUJE VÝVOZ DO EU… – V prvním čtvrtletí stoupl vývoz z Ukrajiny do zemí EU ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku o 26,5 %. Oproti tomu vývoz ukrajinského zboží do Ruska klesl za stejnou dobu o 11,5 %. Paralelně se zvýšil dovoz zboží z EU o 11 % a z Ruska o 28 %. Celková finanční suma je v případě obou ukazatelů daleko vyšší ve vztahu Ukrajiny k EU než k Rusku.

* …A OPOUŠTÍ „SNS“ – Na existenci Společenství nezávislých států, založeného v prosinci 1991 s úkolem vytvořit jakousi dílčí náhradu SSSR, se už začíná zapomínat. I tak má význam zpráva, že rada národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny schválila návrh na ukončení účasti země v koordinačních orgánech SNS. Zároveň má ministerstvo zahraničí iniciovat ukončení činnosti příslušných mezistátních smluv.

* POČET PŘESÍDLENCů – Ministerstvo sociální politiky evidovalo ke 2. květnu přes půldruhého milionů přesídlenců z Krymu a okupované části Donbasu do jiných regionů země. Je patrné, že příslušný počet nadále vzrůstá – od poloviny dubna přibylo kolem 5 000 osob.

* PŘEDSTAVENÍ DĚTÍ Z DONBASKÉHO ŇJU-JORKU – Děti z donbaské obce Novhorodske, která nesla do roku 1951 exotické jméno Ňju-Jork, prezentují v různých ukrajinských městech dramatické pásmo Listy neznámému příteli do New York, kde se 16 členů kolektivu dělí s virtuálním přítelem o své zážitky a problémy v lokalitě ležící poblíž fronty.

* STÁT NEW YORK O UKRAJINSKÉM HLADOMORU – Senát i shromáždění státu New York přijaly společnou rezoluci k 85. výročí stalinského hladomoru v sovětské Ukrajině, která uznává tuto událost jakožto genocidu ukrajinského národa. Podobný názor předtím deklarovalo osm jiných států USA, naposledy Massachusetts. Letos v listopadu bude vzpomínáno 85. výročí této tragédie.

* UKRAJINSKO-TURECKÉ LETADLO – Ukrajina a Turecko zahájí realizaci společného projektu, jehož cílem je společné vytvoření vojenského dopravního letadla An-188. Letoun, který by byl určen k převážení vojenské techniky a zařízení, až 300 vojáků, ale i humanitárních nákladů, má splňovat v plném rozsahu současné standarty NATO.

* ČESKÝ NOVINÁŘ NEŽÁDOUCÍ V UKRAJINĚ – Spolupracovník Parlamentních listů Jan Rychetský chtěl navštívit Odesu v době čtvrtého výročí tamního střetu proukrajinských a proruských sil, který skončil smrtí několika desítek osob. Pohraničníci mu však v Kyjevě znemožnili další cestu a Bezpečnostní služba Ukrajiny mu zakázala vjezd do země na dobu pěti let. Rychetský se poté musel vrátit do Prahy, nemusel však platit za letenku. Obdobný osud stihl ještě jednoho italského a jednoho ruského občana. Vzpomínkové akce různých politických sil v samotné Odese proběhly bez konfliktů.

(boz)

Rubriky