Před 50 lety (XI): Ukrajinská módní přehlídka v Praze

Ukrajinská přítomnost v Praze byla na jaře roku 1968, zhruba od poloviny dubna do konce června, zajímavým doplňkem všeho, co se v té době odehrávalo. Vrcholem se staly čtrnáctidenní Dny ukrajinské kultury, o kterých teprve bude řeč. Této nabídce hudební interpretace a výtvarného umění však předcházela módní přehlídka…

Skutečnost, že se v dubčekovské Praze konala v polovině dubna 1968 také takováto akce, může působit jako prazvláštní kuriozita, vymyšlena však rozhodně není. Zůstaly stopy v tehdejším tisku a dokonce fotografie… K pražské prezentaci Kyjevského domu módních modelů, založeného v roce 1944, dal podnět úspěch ukrajinského výstavního pavilonu na mezinárodní výstavě odívání v Moskvě na podzim roku 1967. Už před tím kyjevské modely výrazně zaujaly na světové výstavě v Montrealu, ač tam Ukrajina svůj vlastní pavilon neměla. „V záplavě kosmopolitní módy působily vystavované oděvy i návrhy s výrazně lidovými prvky nejen jako příjemné osvěžení, ale i jako perspektiva a inspirace pro jeden z možných a životaschopných módních směrů“.

Časopis VlastaProto byli tito představitelé Ukrajiny pozváni do Francie, Belgie, NDR, Rumunska a Bulharska, ale také do Československa. Kdo přesně tehdy v Praze Ukrajinu zastupoval, nevíme. Ve vzpomínkách na ony časy ovšem čteme, že modelkám dělal na vycházkách po zahraničních městech nezbytný doprovod jeden pracovník KGB vepředu, druhý pak „jistil situaci“ vzadu.

Kyjevská móda byla představena v deseti městech od Teplic po Košice. Na pražské přehlídce (16. 4. 1968 v Lucerně) vystoupilo osm manekýnek Kyjevského domu modelů a jeden jejich kolega. Předvedli plných 150 modelů. Přehlídka navázala na podobnou podzimní akci moskevského obchodního domu GUM. V textu spolupracovnice deníku Lidová demokracie z 21. 4. je zdůrazněna odlišnost moskevské a kyjevské prezentace, která se projevila rozdílnou úrovní exkluzivních modelů, prezentovaných při ranní tiskové konferenci, a modelů, předvedených přímo při přehlídce.

Spolupracovnice Lidové demokracie ocenila fantastický nástup kyjevských manekýnek „v krojích a s chlebem /…/ publikum nadšeně tleskalo“. České posuzovatelce se líbily modely, inspirované středoasijskými prvky, šaty se vzorkem tradiční formy keramických výrobků, zakarpatské šaty se šátky a komplety na lidové motivy s názvem Ukrajinský chorovod. Nejvíc se prý však tleskalo šifonu na společenských šatech, „který již mnoho let na našem trhu citelně chybí“.

Zlatým hřebem byly společenské toalety, inspirované v případě dlouhých zlatých šatů „freskou z byzantského kostela 11. století“ – nejspíše takto autorka označuje slavnou kyjevskou Svatou Sofii.  Na světlých svatebních šatech zase zaujalo to, že byly doplněny lidovou paličkovanou krajkou a šátkem, nahrazujícím tradiční závoj.

Pro zajímavost ještě jedno hodnocení: „Tam, kde jsou návrháři doma, to znamená ve svých nedostižných lidových výšivkách a krajkách, byly modely nádherné. Poněkud horší už byly oděvy vycházející ze světové módy.“ Těm posuzovatelka vytkla zastaralost tisků a kresebnou nemódnost. A celkové shrnutí: „Přehlídka ukázala, že dobré dvě třetiny modelů /rozuměj: kyjevských/ snesou nejnáročnější kritická měřítka.“ Přehlídka se později konala ještě mimo Prahu v několika větších československých městech.

kyjev.moda-nevestaO nejúspěšnější předvedené modely se však nejspíše zasloužil módní návrhář narozený ve Varšavě Herc Melen (1921–2001), který se po druhé světové válce usadil v Kyjevě. O jeho modely měly zájem jak manželky předních stranických činitelů, tak manželky velvyslanců jiných států, akreditovaných v Moskvě. K zájemkyním z tohoto města patřila také první světová kosmonautka Valentina Těreškovová. Melen dosáhl výrazného mezinárodního úspěchu už v roce 1964, kdy zvítězil v pařížské soutěži návrhářů nazvané Zlaté nůžky – cenu mu tehdy předával slavný Christian Dior.

Ukrajina měla tedy schopnost se prezentovat i v oblasti, kde to může docela překvapit. Problémem však v té době samozřejmě zůstávalo to, že dlouhodobější obchodní úspěch této snahy nebyl možný a na celou prezentaci se ve víru dalších událostí jistě rychle zapomnělo. Většina Ukrajinek se však musela oblékat podstatně skromněji…

(boz)

Rubriky