Ukrajinská kronika 2018: 11. týden (12.–18. března)

Že bude Putin počtvrté zvolen prezidentem Ruska, věděli všichni, tato zpráva tedy nepřekvapila ani Ukrajince. Ti na rozdíl od obyvatel mnoha jiných evropských zemí vědí velmi dobře, a možná vůbec nejlépe, s kým mají co do činění. Jak je však známo, historická zkušenost je v zásadě nepřenosná a Ukrajinci musí tu svoji zvládat sami...

* PUTIN JEŠTĚ JEDNOU A SNAD NAPOSLED? – Předcházející uvedená úvaha byla psána 12. března s vědomím toho, že „žádoucí“ výsledek ruských voleb bude splněn. Nepodařilo se to jen v Ukrajině, kde měly být otevřeny čtyři volební místnosti – na velvyslanectví v Kyjevě a ve třech konzulátech (ve Lvově, Odese a Charkově). Nakonec bylo uskutečnění voleb v těchto prostorách znemožněno s poukazem na trvající ruskou okupaci Krymu. Zajímavé ovšem je, že si na nemožnost zvolit znovu Putina žádný ruský občan, žijící či pobývající v Ukrajině, nestěžoval. Konec konců pro ně byla nemožnost volit možná úlevou.

* V KRYMU A O KRYMU – Ruské úřady v Krymu vyvolaly masivní úsilí pro zajištění vysoké volební účasti na okupovaném poloostrově, a to zejména v souvislosti se zapojením Krymských Tatarů. Jejich účast při hlasování byla vynucována nevybíravými prostředky. Situaci v Krymu přijel zkontrolovat několik dní před volbami i „triumfátor“ Vladimír Putin, který obyvatele znovu ujistil, že je to opravdu „na věčné časy“. Poněkud exotickým tématem předvolební kampaně byly různé návrhy neúspěšné kandidátky K. Sobčakové. Ta se vyslovila např. pro uspořádání „nového referenda“ o osudu Krymu, které by organizovaly Rusko a Ukrajina společně. Chtěla také na Krymu agitovat až poté, co jí Ukrajina povolí vstup. Ukrajinský ministr zahraničí tyto její úvahy a iniciativy odmítl. V Kyjevě odborníci Ukrajinského nezávislého centra politického výzkumu vytvořili pro státní úředníky publikaci „Politika vůči Krymu. Doporučení“. Ta analyzuje dosavadní stav politiky Ukrajiny vůči tomuto jejímu okupovanému území a upozorňuje na nedostatky, které je třeba odstranit.

* NOVÁ ROZHODNUTÍ NEJVYŠŠÍ RADY – Ukrajinský parlament schválil několik personálních rozhodnutí týkajících se významných úřadů s celostátní působností. Novou ukrajinskou ombudsmankou byla zvolena Ljudmyla Denysova. Většina poslanců podpořila i nástup Jakova Smolije do funkce nejvyššího představitele Národní banky Ukrajiny. Na nové funkční období bylo zvoleno také devět členů Účetní komory, které bude předsedat rodák ze Zakarpatska a absolvent užhorodských vysokých škol Valerij Packan.

* SYMPOZIUM UKRAJINA-EVROPA – Už jedenáctý ročník významného diskusního fóra se uskutečnil ve dnech 13. a 14. března v Jasionce u Rzeszowa v jihovýchodním Polsku, tentokrát s podtitulem Asociace s EU – a co dál? V rámci zhruba čtyřiceti diskusních panelů se projednávaly konkrétní otázky budoucích vztahů Ukrajiny a Evropské unie, uskutečnila se prezentace některých ukrajinských regionů a hospodářských odvětví a také druhý Východní trh. Patronát nad touto akcí převzal maršálek polského Sejmu Marek Kuchciński.

* DVĚ NÁVŠTĚVY V UKRAJINĚ – Ukrajinu navštívil v minulém týdnu rakouský prezident Alexandr Van der Bellen, muž s územně pestrými – holandsko-rusko-ukrajinsko-estonskými kořeny. Přes význam této návštěvy, naznačující podporu rakouského předáka pro současné snahy Ukrajiny, vzbudil v zemi asi větší pozornost jiný host. V městech Dnipro, Kyjev a Žytomyr pobýval několik dní 50-letý americký kosmonaut Randolph Bresnik a uspořádal zde veřejná diskusní setkání. Bresnik je znám tím, že před osmi lety adoptoval do zakládané rodiny tříletého chlapce z města Dnipro. Při svém druhém vesmírném letu, koncem října 2017, uskutečnil také tiskovou konferenci pro ukrajinské zájemce a rozvinul na palubě mezinárodní vesmírné stanice vedle americké vlajky vlajku Ukrajiny.

* AUSTRÁLIE A UKRAJINSKÝ VESMÍRNÝ VÝZKUM – Podle předběžných informací ukrajinského velvyslance v Austrálii uvažuje vláda dílčího australského státu Západní Austrálie o partnerství s Ukrajinou. Jeho výsledkem by mohlo být v budoucnu vytvoření ukrajinského kosmodromu v této části pátého kontinentu.

* VZPOMÍNKA NA BŘEZEN ROKU 1939 V ZAKARPATSKU – Ve dnech 15.–17. března bylo v Zakarpatské oblasti vzpomínáno 79. výročí vzniku Karpatské Ukrajiny, která se pokusila po rozpadu druhé československé republiky uhájit nezávislost před maďarskou okupací. Akce byly pořádány jak na oficiální úrovni, tak občanským sdružením Karpatská Sič, které svým jménem navazuje na tradici ozbrojené formace z dob Karpatské Ukrajiny.

* MUZEUM ČERNOBYLSKÉ KATASTROFY – V známém městě Čornobyl, severozápadně od Kyjeva, dnes žije asi 550 osob z někdejších 14 000 obyvatel, evakuovaných po katastrofě atomové elektrárny v roce 1986. Přesto zde bylo v budově bývalého kina otevřeno 15. 3. muzeum nazvané „Hvězda pelyněk“ zřízené péčí Státní agentury Ukrajiny pro správu zóny odcizení. Expozice se týká nejen samotné katastrofy, ale také trvale vyvíjených snah o nové využití zóny odcizení. Větší muzeum podobného zaměření pracuje už od roku 1992 v Kyjevě.

* NEZÁVISLÉ DIVADELNICTVÍ – V Kyjevě se 12. 3. na první tiskové konferenci představili zástupci Gildy nezávislých divadel, založené koncem ledna a bojující za práva a rozvoj nestátních, experimentálních divadel Ukrajiny. Jen v hlavním městě Ukrajiny prý fungují 103 taková divadla a v Charkově jich působí kolem šedesáti.

* NOVÝ CHRÁM UKRAJINSKÝCH ARMÉNŮ – V městě Dnipro, kde žije v současnosti snad 50 000 Arménů, byl po patnáctileté výstavbě, při které bylo užito vulkanického tufu, vysvěcen farní chrám Arménské apoštolské církve. Opatřen je patrociniem sv. Řehoře Lusavoryče (Osvětitele), prvního arménského biskupa z počátku 4. století. Vysvěcení byl přítomen i arménský katolikos Garegin II. Jedná se o největší svatostánek uvedené národní církve v celé východní Evropě.

* PARALYMPIÁDA – Jedenácté zimní paralympijské hry, které následovaly v jihokorejském Pjongčchangu nedlouho po hrách olympijských, přinesly Ukrajině daleko větší množství medailí – celkem dvaadvacet, z toho sedm zlatých. V celkovém pořadí medailových zemí se Ukrajina umístila mezi 49 zúčastněnými zeměmi na šestém místě.

(boz)

Rubriky