Ukrajinská kronika 2018: 7. týden (12.–18. února)

* Ukrajinský generální prokurátor J. Lucenko shrnul 18. 2. údaje o tomto protiprávním postupu proti účastníkům Majdanu a o soudních řízeních, která mají nyní tyto skutečnosti napravit. Za poškozené je označeno 1 800 osob a v souvislosti s tím bylo zatím vzneseno a doručeno 412 obvinění, soudní stíhání začalo v případě 252 osob, ukončeno však bylo jen v padesáti případech. Většina procesů bude trvat nepochybně delší dobu vzhledem ke složitosti materie a ke snaze o dodržení předepsaných právních procedur.

* Ukrajinský vnitropolitický život ovlivnilo zadržení a vyhoštění „profesionálního opozičníka“ Michaila Saakašviliho. Zadržen byl v kyjevské restauraci 12. 2. a následně letecky přemístěn do Polska. Přeprava nepohodlného politika prý přišla stát na 8 500 dolarů. Slovní reakce Saakašviliho byla sice bouřlivá, zřejmě se však smířil s tím, že musí v dohledné době pobývat v Polsku či jinde v Evropě. Vyhoštění Saakašviliho nevyvolalo žádnou razantní akci jeho stoupenců, uskutečnili jen 18. 2. další manifestační pochod Kyjevem.

* Problémy má primátor jednoho z největších ukrajinských měst, milionové Odesy. Nad činností třiapadesátiletého Gennadije Truchanova (ve funkci je od roku 2014), se začaly stahovat mraky kvůli finančním machinacím od října minulého roku. Snad v souvislosti s tím pobýval mimo Odesu nepřetržitě od 26. 12. 2017, tedy téměř dva měsíce – tu byl na dovolené, tu na služební cestě, naposledy v Česku, kde jednal o dodávce tramvají pro své město. Po příletu do Kyjeva byl 14. 2. zadržen pohraničníky a předán pracovníkům Národního protikorupčního byra Ukrajiny, které ho předtím obvinilo z řady machinací. V týž den a na tomtéž místě byl zadržen také primátorův zástupce P. Vugelman při návratu z Izraele. Oba Odesané se však o den později dočkali propuštění díky záruce dvou parlamentních poslanců.

* Prezident Porošenko vystoupil v Mnichově na každoroční, letos už 54. mezinárodní bezpečnostní konferenci. Jeho sedmnáctiminutový, anglicky pronesený projev byl znovu ostře zaměřen proti Rusku i proti koncepci „ruského světa“, jehož obětí by se měla stát Ukrajina a po její případné „pacifikaci“ celá Evropa. Podle Porošenka je dnes Ukrajina, která vynakládá téměř 6 % hrubého národního důchodu na vlastní obranu, štítem i mečem Evropy. Z jejího pohledu nejsou možné ani žádoucí jakékoli evropské ústupky ve vztahu k Rusku, ani zrušení protiruských sankcí.

* V Mnichově pobýval také ministr zahraničí Pavlo Klimkin. Sešel se tam mj. se svým českým resortním kolegou Martinem Stropnickým. Je poněkud uklidňující (s ohledem na známé „ukrajinistické“ názory Miloše Zemana), když čteme Stropnického stručný a výrazný komentář k tomuto setkání: „Pro nás a pro celou EU je konečným cílem, aby se Ukrajina stala moderní, demokratickou a prosperující zemí – ne nárazníkovou zónou na našich hranicích“.

* Část programu ministra Klimkina souvisela s minulostí německo-ukrajinských vztahů. Klimkin odhalil na mnichovské Ainmillerstrasse (č. 35) pamětní desku připomínající existenci vůbec prvního generálního konzulátu Ukrajinské lidové republiky. Tato diplomatická instituce působila v Mnichově od konce roku 1918 po čtyři další roky. Ukrajinská „hvězdná hodina Mnichova“ se však ještě více projevila po roce 1945, když bavorská metropole převzala pomyslnou štafetu ukrajinského exilu ve střední a západní Evropě od Prahy a dalších významných meziválečných center.

* Ukrajinská národní agentura Enerhoatom podepsala po tříletých jednáních smlouvu s americkou vládní korporací OPIC. Jejím předmětem je pojištění politických rizik v hodnotě 250 milionů dolarů, spjatých se zřízením Ústředního úložiště zpracovaného jaderného paliva. Místo pro ně bylo vybráno u vysídlené obce Burjakivka ve vyklizené zóně bývalé černobylské atomové elektrárny. Realizaci projektu má zajišťovat po finanční stránce Bank of America. Samotnou stavbu v hodnotě 299 milionů dolarů, už začala realizovat firma Holtec International: ta se v budoucnu může angažovat také při výměně dožívajících reaktorů atomových elektráren Ukrajiny za nově vyráběné, malé modulové reaktory.

* Mezinárodní agentura We are Social ve své výroční zprávě uvedla, že v současnosti používá internet 58 % obyvatel Ukrajiny: tři čtvrtiny z těchto uživatelů se napojují každodenně. Podle ukrajinských specialistů vzrůstá podíl „internetově vzdělaných“ obyvatel Ukrajiny o jedno až dvě procenta ročně.

* Majetek nejbohatšího muže Ukrajiny, Rinata Achmetova, odhadovaný na 4,7 miliardy dolarů, by mohl sloužit k financování veškerého fungování Ukrajiny po dobu 36 dní. Tato skutečnost vyplývá z výzkumu odborníků internetových stránek www.bloomberg.com. Oproti tomu nejbohatší Rus, Alexej Mordašov, může financovat potřeby své země jen dva týdny, zatímco český Petr Kellner by mohl zachraňovat svůj stát po dobu 50 dní. To však není nic proti možnostem oligarchů z Kypru a Gruzie, kteří by to zvládli po 441, resp. 430 dní.

* 16. února byly vyhlášeny výsledky soutěže o nejlepší ukrajinské knihy roku 2017. Hlasování 58 odborníků se konalo už po devatenácté: letos vybírali z 1 100 nových publikací v rámci osmi věcných skupin. Mezi vítězi nacházíme známé spisovatele – z klasiků Mychajla Semenka, ze současných autorů S. Žadana a J. Vynnyčuka, dále např. historiky N. Jakovenka, J. Tynčenka a I. Hyryče. Mezi vyznamenanými knihami je i monografie o H. Jakutovyčovi, ilustrátorovi Stínů zapomenutých předků, od Mychajla Kocjubynského a svazky encyklopedií věnovaných Tarasu Ševčenkovi a Ivanu Frankovi. Velkou cenu obdrželo nakladatelství A-BA-BA-HA-LA-MA-HA za Antologii ukrajinské poezie 20. století.

* Šéf státní agentury Deržkino P. Illjenko shrnul údaje o pozitivní dynamice vývoje ukrajinské filmové výroby v minulém roce. S podporou jeho úřadu bylo vyrobeno 47 filmů, z toho 17 celovečerních hraných snímků. Zároveň byly uzavřeny dohody ve věci výroby 66 nových filmů. Film o obraně doneckého letiště, nazvaný „Kiborhy“, se stal nejúspěšnějším domácím snímkem za celou dobu ukrajinské nezávislosti – vidělo ho zatím přes 310 000 diváků a díky tomu vydělal téměř 23 milióny hryven.

* Popularita svátku sv. Valentina se v posledních letech dotkla i Ukrajiny. Dne 14. 2. uskutečnilo na ukrajinském území občanský sňatek téměř 2 400 párů, z toho přes dvě stovky v Kyjevě. Úřední doba příslušných samosprávných úřadů trvala výjimečně od osmi ráno až do půlnoci: jedna svatba byla registrována až pět minut před půlnocí.

* Ukrajina získala první letošní olympijskou medaili, a to hned zlatou, zásluhou Oleksandra Abramenka, v soutěži akrobatických skoků na lyžích. Za dva měsíce třicetiletý sportovec je rodák z jihozápadní Ukrajiny a v černomořském přístavu Mykolajiv absolvoval vysokou školu lodního stavitelství. Zúčastnil se už čtvrté zimní olympiády (poprvé to bylo před 12 lety v Turínu) a postupně stále zlepšoval své umístění.

* Známý fotbalový klub Šachtar Doneck, založený v roce 1936 a od roku 2014 působící mimo část ukrajinského Donbasu, obsazeného Ruskem, převedl své oficiální sídlo (funguje coby soukromá akciová společnost) do černomořského přístavu Mariupol, který zůstal pod kontrolou Ukrajiny. Své zápasy však Šachtar hraje v severněji položeném Charkově.

(boz)

Rubriky