Ukrajinská kronika 2018: 2. týden (8.–14. ledna)

 

* Prezident Ruska Putin nabídl 11. ledna po svém „velkoryse“, že Rusko je připraveno vrátit Ukrajině vojenskou techniku (námořní, leteckou i pozemní), která se nachází v Krymu po jeho uloupení Ruskem v roce 2014. Podle Putina je technika v žalostném stavu, který ji prý charakterizoval i tehdy, když ještě byla součástí výzbroje ukrajinských sil. Ukrajinské komentáře zdůrazňují, že Putin zdařile spojuje chytráckou demagogii, určenou Západu i vlastním občanům, s otevřeným chámstvím, které je adresováno Ukrajině. Ukrajinský premiér Hrojsman odpověděl 12. 1. protinávrhem: pokud Rusko vrátí spolu s výzbrojí Krym, je Ukrajina připravena převzít obojí zpět v co nejkratší době.

* Státní tajemník ukrajinského ministerstva zahraničních věcí A. Zajac komentoval 14. ledna zprávu o propuštění Ukrajince, uneseného v Libyi, slovy: „Už po několikáté prosíme Ukrajince, aby nejezdili do nebezpečných zemí jako Libye, Sýrie, Jemen, Somálsko a Rusko. Naši konzulové v těchto zemích mají velmi omezené možnosti, jak pomoci, přestože často dělají nemožné, jako v tomto libyjském případě.“

* O svobodu přišel Pjotr Michalčevskij, rodák z jihoukrajinského přístavu Skadovsk. Poté, co bylo zjištěno jeho bydliště na kyjevském předměstí a v jeho bytě byly nalezeny dokumenty o jeho krátkém působení v krymské vládě za ruské okupace, putoval do vazby a byl převezen do jihoukrajinského Chersonu. Krymským ministrem zdravotnictví byl od počátku března do 10. 6. 2014, kdy musel rezignovat pro podezření z korupčního jednání. Lepší nápad než přestěhovat se pak zrovna do hlavního města Ukrajiny, neměl…

* Kyjevská advokátka aktivní v oblasti ochrany lidských práv, Iryna Nozdrovska, byla pohřbena 9. ledna v obci Demydiv u Kyjeva. Tato osmatřicátnice zmizela 29. 12. a její tělo bylo nalezeno v první den nového roku. Muž, který se přiznal k jejímu zabití, Jurij Rossošanskyj, je otcem řidiče, který zabil v roce 2015 při jízdě autem sestru Nozdrovské. Ta se snažila dohnat viníka k zodpovědnosti, jeho odsouzení však různými prostředky bránili příbuzní a zřejmě i někteří příslušníci právnické obce. Příbuzní obviněného navíc Nozdrovské vícekrát vyhrožovali. Celý tento případ vyvolal obavy veřejnosti, že se v Ukrajině nezlepšila možnost domoci se spravedlnosti v právních institucích.…

* Hloubku rozporu mezi dvěma variantami ukrajinského pravoslaví potvrdily události z počátku tohoto roku. Hluboká propast odděluje Ukrajinskou pravoslavnou církev kyjevského patriarchátu a pravoslavnou církev podřízenou Patriarchátu moskevskému. Přispěl k tomu skandál v městě Zaporižžja (Zaporoží), kde kněz proruské pravoslavné církve odmítl vykonat pohřební obřad dvouletého chlapce, který nešťastnou náhodou zahynul v důsledku sebevražedného činu cizího člověka. Důvodem bylo to, že chlapec byl pokřtěn v kostele samostatné ukrajinské pravoslavné církve. Toto podivné jednání vyvolalo protesty v různých městech Ukrajiny proti proruské pravoslavné církvi, která je často vnímána jako forma ruské páté kolony v Ukrajině.

* Ukrajinský oligarcha z Donecku, který toto město po jeho ovládnutí proruskými silami opustil a žije v Kyjevě, postoupil v žebříčku pěti stovek nejbohatších miliardářů ze 439. na 393. místo a je v rámci této skupiny jediným představitelem Ukrajiny. Podle údajů Bloomberg Billionaires Index se jeho majetek meziročně zvýšil o 1,4 % na 4,98 miliardy amerických dolarů. Nezdá se ovšem, že by toto sdělení mohlo většinu Ukrajinců výrazně potěšit.

* Novým šéfem vedení banky PryvatBank byl 10. ledna po půlročním vybírání z většího počtu kandidátů zvolen Čech Petr Krumhanzl, narozený v roce 1966. Tento absolvent matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a kandidát věd má značné zkušenosti z práce různých světových bankovních institucí. Pryvatbank, zřízený v roce 1992 se sídlem vedení v Dnipropetrovsku (dnes Dnipro), byl kdysi úzce spojen s oligarchou Ihorem Kolomojským, nyní je však už dva roky zestátněn. Tato největší ukrajinská bankovní instituce disponuje aktivy přes 220 miliard hryven a její klienti používají více než 29 miliónů platebních karet. PryvatBank má asi 2 500 místních oddělení a spravuje kolem 20 000 bankomatů a terminálů.

* V Praze zemřel 8. ledna ráno v 49 letech britský rockový hudebník Sean Carr, který zde provozoval motorkářský klub. Byl také lídrem britsko-ukrajinské hudební skupiny Death Valley Screamers, kterou založil v Ukrajině na počátku r. 2005. Tehdy se oženil s dcerou Julie Tymošenkové Jevhenijí a toto jeho manželství (druhé ze tří) přetrvalo do roku 2012. Na koncertech v různých ukrajinských městech podporoval Carr při prezidentské kampani v roce 2010 svou tehdejší tchyni. Bez ohledu na Carrův přetrvávající vztah k Ukrajině bude jeho popel pohřben v Británii.

* Závěrečnou fázi kampaně před volbami českého prezidenta i počátek samotných voleb poznamenal v nečekaném rozsahu i podobě ukrajinský faktor. Nepřekvapuje, že v poslední předvolební debatě České televize v části, věnované vztahu České republiky s Evropou a světem, se dotkli tři ze čtyř účastníků – Mirek Topolánek, Pavel Fischer a Jiří Hynek – otázky ruské okupace Krymu. Všichni ji kritizovali, ač se neshodli v otázce účinnosti sankcí zavedených následně proti Rusku. Čtvrtý účastník panelu, Marek Hilšer, vyjádřil svůj kritický vztah k ruské okupaci Krymu už podstatně dříve. O nečekané protestní akci členky hnutí Femen proti prezidentu Zemanovi, provedené přímo ve volební místnosti, jsme už psali.

* Ukrajinci oslavili v neděli 14. ledna tzv. Starý Nový rok. Toto půvabné sousloví souvisí opět se specifiky juliánského kalendáře, jehož používání v případě některých církevních svátků přetrvalo dodnes. Podle průzkumů pohlížejí Ukrajinci do nového roku se smíšenými pocity. Málokdo si může být jistý výrazným zlepšením vlastních poměrů stejně jako zlepšením situace celé země. Je přitom zbytečné příliš se šířit o důvodu této skutečnosti

(boz)

Rubriky