Hnutí Femen a české prezidentské volby

Hodinu a dvě minuty po otevření českých hlasovacích místností byla do prezidentských voleb nečekaným způsobem vtažena ukrajinsko-ruská tematika. Demonstrativní čin aktivistky mezinárodního hnutí Femen nejspíše znepříjemnil Miloši Zemanovi jeho volební úkon – pravděpodobně volbu sebe sama.

Anglicko-ruský text o akci byl umístěn mimo jiné na stránkách femen.org. Poměrně brzy jsme se tedy dověděli, že jako „sextremistka“ vystoupila šestadvacetiletá Anželyna Diaš (Angelina Diash de Kintash), která je tedy vrstevnicí nezávislé Ukrajiny. Zároveň však zůstává prostřednictvím už zesnulého otce spojena s jihoafrickou Angolou. Už svým vzhledem vztah k černému kontinentu rozhodně nezapře.

Angelina DiashTato mladá žena, nejspíše už absolventka studia psychologie a nepřítelkyně rasismu a neonacismu, je ve Femenu aktivní už od roku 2009, tedy od osmnácti let. Míra jejích aktivit, realizovaných většinou na ukrajinském území, je poměrně značná. Vloni narušila kyjevské setkání prezidentů Porošenka a Lukašenka dne 21. 7. Také tam se tehdy dostavila s falešnou novinářskou legitimací, která se však týkala jiného média. Od té doby je stíhána za chuligánství a hrozí jí trest vězení. Mezitím však v září obdobným způsobem protestovala při fotbalovém utkání Ukrajiny s Tureckem v Charkově – tam proti tureckému prezidentovi Erdoganovi.

Pamatujme si tu triádu: Lukašenko – Erdogan – Zeman. Anželina Diaš však nemá ráda ani současného ukrajinského prezidenta. V den dílčí reflexe stého výročí říjnové revoluce prokázala v Kyjevě dne 7. listopadu 2017, že patří k radikálně orientovaným ukrajinským aktivistům. Protestovala v blízkosti kyjevského pomníku tzv. arsenalců v rudém šátku na hlavě a s rudou vlajkou. Vyzvala tedy, mimochodem rusky, téměř jako slavná Mariana proletariát Ukrajiny, aby rozdrtil „čokoládovou hydru cara Porošenka“ i „careviče“ Vladimíra Hrojsmana. Jak chápat jako celek čtyři Anželininy aktivity, realizované během jednoho půlroku, zůstává tak trochu otázkou… Nicméně i laika udiví, že takto „zapsaná“ osoba unikla pozornosti našich bezpečnostních složek a spekuluje se jen, zda ostraha konala správně.

Angelina Diash

Je zajímavé, jak malý ohlas v ukrajinských médiích tato záležitost vyvolala, ač se jinak o prezidentské volby v Česku zajímala dost. Omezím se proto na konstatování, že hnutí Femen vstoupí letos v dubnu do druhého desetiletí existence. V současnosti o něm informují varianty hesla ve 37 verzích wikipedie – oproti tomu heslo feminismus vystupuje ve sto devatenácti variantách, tedy trojnásobně častěji. O stavu a životaschopnosti Femenu jsme psali vloni. Jeho náhlý, zatím jednorázový průnik na českou půdu do jisté míry překvapil. Upřímně řečeno, český prezident působí už delší dobu tak, jako by si o podobnou nepříjemnost vysloveně říkal. Ať už hodnotí Češi čin mladé Ukrajinky či Angoloukrajinky jakkoli, měli by přemýšlet o tom, zda či nakolik pravdivý byl krátký, anglický, nápis na jejím těle: "Zeman, Putin´s Slut". Snad i to hrálo roli při vynesení mírného rozsudku pražským obvodním soudem…

Jen pro zajímavost i srovnání dodáváme, že několik dní před pražskou akcí Femenu se ve Francii rozvíjela diskuse o otevřeném dopisu stovky francouzských umělkyň v čele s Catherine Deneuvovou odmítající kampaň proti sexuálnímu obtěžování. Feminismus může mít podoby různé.

(boz)

Rubriky