Jaké byly Ukrajinské dny v Brně 2017

Vloni probíhaly v době mezi 6. a 27. říjnem v Brně Ukrajinské dny. Zorganizovala je Ukrajinská iniciativa jižní Moravy, která byla založena v roce 2014. Projekt měl přispět k většímu sblížení a vzájemnému seznámení Ukrajinců, kteří v moravské metropoli žijí. Chtěli jsme také seznámit české zájemce s ukázkami široce pojaté ukrajinské kultury.

Ukrajinské dny v Brně 2017

Během tří podzimních týdnů mohli zájemci navštívit akce různého zaměření od umělecké výstavy až po svéráznou kulinární akci. Samozřejmě nám v tom velmi pomohla finanční podpora Magistrátu města Brna, Jihomoravského kraje a velvyslanectví Ukrajiny v České republice.

Vše začalo promítáním filmu – zájemci mohli v rámci zahájení Ukrajinských dnů shlédnout film režiséra Tarase Tkačenka „Hrdliččino hnízdo“ (Hnizdo horlyci). Děj filmu, který vypráví o životě ukrajinských zahraničních dělníků (v ukrajinštině se jim říká zarobitčany), se v mnohém prolínal s životy a zkušenostmi našich, brněnských lidí z Ukrajiny.

Jako další akce byl pořádán kurs („masterklas“) Jak připravit ukrajinské varenyky. Živou reakci vyvolal nejen mezi Čechy a Slováky, ale i mezi samotnými Ukrajinci! Účastníci kolektivně připravovali varenyky, tedy plněné vařené taštičky. V ukrajinštině se jejich příprava mimochodem označuje slovesem lipyty, což opravdu znamená slepovat. Bavili jsme se přitom a zazpívali si a pak jsme všichni naše hotové varenyky také ochutnali – z této akce nikdo neodcházel s prázdným žaludkem!

Ivan Marčuk
Ivan Marčuk

Při třetí akci našeho měsíce ukrajinské kultury, kterou jsme nazvali Networking, se zájemci mohli seznámit s členy organizace Ukrajinská iniciativa jižní Moravy, ale stejně tak tu mohli sami najít nové přátele. Rozhovor, vedený při sklence voňavého čaje a nad různými zákusky a týkající se řady zajímavých témat, se nesl ve velice příjemné atmosféře.

S největším napětím se očekával určitý vrchol brněnských Ukrajinských dnů – slavnostní vernisáž výstavy opravdu mimořádného ukrajinského umělce – Ivana Marčuka v prostorných místnostech Paláce šlechtičen. Dostavil se na ni samotný malíř, ale také představitelé městského a krajského úřadu. Lvovskou oblastní státní administraci zastupoval pan Oleh Syňutka. Velmi rádi jsme samozřejmě uvítali velvyslance Ukrajiny v ČR Jevhena Perebyjnise. Tato akce byla v rámci Ukrajinských dnů nejdelší a snad byla nejvíce navštívena. Podle svědectví návštěvníka z Prahy překonala výstava úrovní instalace předchozí Marčukovu výstavu v hlavním městě.

Pro druhé promítání uměleckého filmu vybral náš organizační tým snímek kanadské produkce „Hořké žně“ (Hirki žnyva), který vypráví o těžkém osudu Ukrajinců v době uměle vyvolaného hladomoru v letech 1932 a 1933.

Ukrajinské dny v Brně říjen 2017Samozřejmě se takový projekt, jakým byly Ukrajinské dny, nemohl obejít ani bez přednášky. Letos jsme pozvali ukrajinského historika a učitele fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy B. Zilynského. Vyprávěl nám o svých výzkumech dějin Ukrajinců v českých zemích, zejména v Brně a na jižní Moravě, a také o dějinách česko-ukrajinských vztahů.

Jednou z letošních nejrozsáhlejších akcí se stala premiéra druhé části filmu „Ukrajina. Návrat vlastních dějin“ novináře Akima Halimova – také on se osobně zúčastnil projekce. Tento dokumentární film rozkrývá smutnou pravdu o těch stránkách ukrajinských dějin, které byly Ukrajincům v minulosti zamlčovány. Po skončení promítání se konala diskuse diváků s tvůrcem tohoto díla.

Poslední, ale vůbec ne málo významnou součástí našich programů se stal večírek karaoke.  Účastníci se mohli pobavit a naplno i s chutí si zazpívat své oblíbené ukrajinské písničky. A tak jsme měli nakonec dojem, že letošní říjen, plný různých událostí, nám utekl velmi rychle, ale zároveň zajímavě a obsažně – skoro jako jediný den. S potěšením můžeme říci, že náš cíl – popularizovat ukrajinskou kulturu jako kulturu zcela evropskou – se letos podařilo splnit s úspěchem. Nelze se proto divit, že se už těšíme na další podobné dny v právě začínajícím roce!

(juk)

Rubriky