Pod Spišským hradem se uskutečnil již druhý ročník letního festivalu ukrajinské kultury

II. ročník letního festivalu ukrajinské kultury pod Spišským Hradem proběhl 22. a 23. července ve Spišském Podhradiu na východním Slovensku. Cílem festivalu bylo přiblížit vzájemně Slovákům a Ukrajincům jejich kulturu, a současně posílit i přeshraniční spolupráci.

Návštěvníci akce mohli během dvou dní nejenom zhlédnout zajímavá vystoupení ukrajinských umělců, ale účastnit se i mnoha doprovodných akcí. Festival, který je je součástí rozsáhlého projektu Kultúra a umenie – cesta k vzájomnému poznaniu Slovenska a Ukrajiny, organizovalo občanské sdružení Spiš Gallery, založené v roce 2014 právě na podporu kultury. Kromě festivalu sdružení pořádá např. výstavy ukrajinských umělců v galerii v centru Spišského Podhradia.

V časoch pretrvávajúcej komplikovanej situácie na Ukrajine dávame touto akciou najavo náš záujem a spolupatričnosť s občanmi žijúcimi na Ukrajine,“ uvedla Marcela Šustiaková, projektová koordinátorka Spiš Gallery, která celý festival organizuje, a dodala, že již úvodní ročník měl velký úspěch a nádhernou atmosféru.
 
Festival zahájila v pátek 22. července v Parku kultury Spišského Podhradia taneční a pěvecká vystoupení souborů z Ukrajiny. V sobotu program pokračoval přímo na Spišském hradě. „Tento rok sme sa rozhodli posilniť spoznávanie kultúrnych koreňov Ukrajiny, a preto sme pridali špeciálny tanečný a výtvarný workshop a čítanie ukrajinských rozprávok pre deti na Spišskom hrade,“ sdělila dále Marcela Šuštiaková. Závěr festivalu patřil koncertu v katedrále sv. Martina v Spišské Kapitule, kde vystoupila ukrajinská mezzosopranistka Kateryna Pacher. Kromě operního zpěvu předvedla i hru na ukrajinském národním hudebním nástroji bandura.

(jer)

Rubriky