Kalendář akcí v České republice věnovaných Ukrajině

Dnešním dnem na našich stránkách spouštíme další novinku, kalendář akcí. Cílem je na jediném místě shromáždit podstatnou část pozvánek a informací o akcích a událostech, které se odehrávají v České republice, týkají se Ukrajiny nebo česko-ukrajinských vztahů a informace o nich dosud jsou do značné míry roztroušeny po internetu a sociálních sítích. Mnohdy tak unikají pozornosti těch, které by mohly zaujmout.

Kalendář akcí
   

Před necelým rokem, když jsme stránky My a Ukrajina spouštěli, jsme mnohé netušili. Vůbec jsme třeba nevěděli, kolik nejrůznějších „ukrajinských“ akcí a aktivit se v České republice odehrává. Nejsou to jen koncerty a vystoupení umělců, ale i nejrůznější setkání, besedy, vzpomínkové akce či dokonce odborné semináře. Jejich konání se zdaleka neomezuje jenom na metropoli nebo velká města, mnohé z akcí se konají i v regionech. Pozvánky na ně jsou většinou zveřejňovány na internetu, nejčastěji na Facebooku, a informace se obvykle šíří systémem „pošlete to všem, koho by to mohlo zajímat“. Stejným nebo podobným způsobem se pozvánky a informace dostávají i k nám. Postupně, jak stránky My a Ukrajina vstupují do povědomí čtenářů, jejich množství a různorodost témat, která zahrnují, roste. Napadlo nás, že bychom se mohli pokusit soustředit je na jediném místě a jednoduše zpřístupnit všem, kdo o ně může mít zájem. Tak vznikla myšlenka kalendáře akcí. Zbytek už byla jen trocha programování.

Kde kalendář najdete

V pravém sloupci hlavní stránky My a Ukrajina je umístěn měsíční přehled akcí. Umožňuje rychle zjistit, v kterých dnech se nějaké akce konají. Najetím myši na modrý trojúhelníček se zobrazí základní informace o akcích, které se daný den uskuteční, kliknutím se pak zobrazí i podrobnosti. Tlačítky „Kalendář“ a „Seznam“ je možné přepínat mezi zobrazením ve tvaru kalendáře nebo seznamu událostí. Seznam je seřazen sestupně podle data konání. Zhruba měsíc zpět se zobrazují i události, které již proběhly. Kliknutím na obrázek zvětšovacího skla v pravém dolním rohu se zobrazí celostránková verze kalendáře. Používá se stejně, nicméně názvy akcí jsou zobrazeny přímo v kalendáři.

Jak kalendář funguje

Jednoduše. Do kalendáře lze promítnout všechny akce, na které jsou na Facebooku zveřejněny pozvánky. Abychom je mohli do kalendáře zařadit, musíme o nich samozřejmě vědět. O zbytek už se postará software. Zařazení do kalendáře je zcela bezplatné. Stačí pouze nasdílet pozvánku na akci na naši facebookovou skupinu nebo nám poslat odkaz na pozvánku e-mailem. Je-li akce relevantní, objeví se do čtyřiadvaceti hodin v kalendáři. Pro ty, kteří nemají účet na Facebooku, máme připravený elektronický formulář, do něhož budou moci informace o akci vložit. Vytvoření pozvánky na Facebooku a vložení do kalendáře zajistíme. Stačí se s námi spojit, vysvětlíme, jak postupovat.

Věříme, že kalendář se s přispěním všech našich čtenářů stane centrem informací o akcích a událostech probíhajících v České republice a přispěje k vzájemnému sbližování Čechů a Ukrajinců. A je hodně i na vás, na našich čtenářích, jak moc úplný a podrobný náš kalendář bude. Zatím jsou tam jen ty události, o nichž víme. 

(jer)

Rubriky