Symon Petljura a Češi: dnes a kdysi (I)

„Petljura? No přece nacionalista, nacista a antisemita! Co byste vlastně chtěli od Ukrajince?“ – Ano, není to věta z novinového článku, ale uvedená formulace je přesnou kvintesencí toho, co čteme v internetových diskusích lidí, kteří mají pocit, že znají ukrajinské dějiny a cítí oprávnění dělat jim soudce.

Nejde však jen o hemžení na internetu, nýbrž hlavně o česká média. Na přelomu 2013 a 2014 se mohlo zdát, že zdejší tisk i ostatní sdělovací prostředky se začínají poněkud snažit o pochopení témat spojených s Ukrajinou a její složitou historií. Zhruba po čtyřech letech se však některá česká média vracejí k dřívější povrchnosti v informování a hodnocení. Mnoha Čechům to plně vyhovuje, neboť to potvrzuje jejich neméně povrchní názory.

SimonPetljura-pomnik
   

Internetový časopis Echo24 přinesl dne 19. října článek s dlouhým názvem „Na Ukrajině odhalili sochu nacionalistovi, který je obviňován ze smrti tisíců Židů (Pomník muži odpovědnému za pogromy)“. Text, podepsaný „red, jk“ lze považovat za svérázný posmrtný pozdrav Symonu Petljurovi, který stál v čele ukrajinského státu jak na půdě Ukrajiny (v letech 1919–1920), tak v exilu (1920–1926). Důvodem napsání, resp. převzetí článku z jiných zdrojů se stalo odhalení Petljurova pomníku ve středoukrajinském městě Vinnycja, kde po nějakou dobu sídlil při obraně Ukrajiny před bolševickým vpádem.

Podívejme se na článek Echa24 detailněji. Zaujme už rozpor mezi titulkem a podtitulkem – jednou je Petljura obviňován ze smrti Židů, podruhé už je za ni přímo odpovědný. Petljura je označen za nacionalistu, ačkoli vzniku ukrajinského nacionalismu jako ideologicko-politického směru neasistoval. Je-li nacionalistou ten, kdo bojuje za svobodu svého národa, byl jím i T. G. Masaryk, ale toto označení nějak neslýcháme.

Prvotním zdrojem informace Echa24 byla zpráva Židovského tiskového a informačního servisu (www.ztis.cz) ze 17. října (autorem byl –jg-). Zde je Petljura označen pro změnu za národního socialistu, ač členem takové strany nikdy nebyl a v Ukrajině ani nikdy neexistovala. Kromě toho je odpovědný za zavraždění už desítek tisíc Židů. Tato zpráva je zase převzata z www.timesofisrael.com ze 16. října (autor: Sue Surkes). Zde je pro změnu Petljura nacionalistou, z vyvraždění desítek tisíců Židů je zase jen obviňován, ale dále je konstatováno, že vraždili vojáci ukrajinské armády, a to v 524 ukrajinských městech. Jeho tehdejší osobní role však zůstává nejasná.

Echo24 nabídlo ještě dva prokliky. První z nich přináší negativní stanovisko vlivného židovského činitele Roberta Singera ze Světového židovského kongresu, mimochodem rodáka z ukrajinských Černivců, datované 18. října. Zde je Petljura označen za antisemitského nacionalistu, v diskusi pod článkem však nacházíme odmítavé hlasy k tomuto hodnocení. Jako třešnička na dortu připilo Echo24 ještě proklik na zprávu ruského velvyslanectví ve Vídni z 18. 10. – důvěryhodnějšího informátora o Ukrajině si lze jen stěží představit. Zde se dovídáme, že pomník zřídili ne snad ukrajinští nacionalisté, ale přímo ultranacionalisté.

Ještě štěstí, že můžeme vyloučit přímou vazbu Echa24 na ruského prezidenta. Vladimír Putin promluvil právě 19. října ve svém diskusním klubu Valdaj také o Ukrajině a jako vždy dal jí co proto. Tedy samozřejmě ne ukrajinskému lidu – ten má upřímně rád – ale „klientům západních zemí“, resp. „příslušným vládním strukturám“ v Kyjevě (o „jakési juntě“ už teď Putin nemluví).

Putin kromě jiného kritizoval naprosto zkreslujícím způsobem, že v Ukrajině bylo přijato „nové rozhodnutí o jazyku“, které prý zakazuje vyučovat ve školách v jazycích národních menšin – skutečnost je jiná. Odtud přešel všeobecně vzdělaný Putin od filologie k historii. Na mušku si tentokrát nevzal Stepana Banderu, nýbrž postavu činnou o několik desetiletí dříve – Symona Petljuru. Řekl o něm doslova toto:

„Nyní zřídili pomník Petljurovi – byl to člověk nacistických pohledů a antisemita, který vyhlazoval Židy v době války.“ A následoval povzdech posmutnělého ruského vůdce, že kromě židovského sionistického kongresu však všichni, tj. celý západní svět, mlčí. Zase ta nevděčná úloha – On, Putin, musí šířit osvětu o ukrajinských záležitostech a přesvědčovat prohnilý Západ, který má Putin vlastně také docela rád, o nikoli svojí, ale Ruské Pravdě…

Přestože text Echa24 není nijak původní, je třeba se zamyslet nad smyslem uveřejnění oné informace, která vyznívá čirou náhodou velmi podobně, jako slovní výron Vladimíra Putina. Bylo by užitečné, kdyby si příslušný redaktor nebo redakce jako celek dali trochu práce aspoň něco ověřit – ale copak může být dnes na něco podobného čas? Ale víte, vždyť ono je to s tou Ukrajinou a její samostatností odjakživa nějaké podezřelé – nelegitimní vláda provozující děsný nacionalismus a k tomu ještě ten antisemitismus, všude se tam také odjakživa hemžilo plno nácků – vlastně už před vznikem nacistické ideologie. Nevznikl nakonec nacismus přímo na území Ukrajiny? Singer, Putin a mnoho dalších o tom přece musejí něco vědět…

Krátce řečeno: takhle se vytváří antiukrajinská psychóza a zároveň podporuje agresivní ruská propaganda. Ještě že lze připojit aspoň údaj o tom, že Echo24 otisklo o den později, 20. října, krátkou, ale výstižnou odpověď ukrajinského velvyslance, která odmítla všechny zjednodušující insinuace. Myaukrajina se ještě k petljurovskému tématu a jeho česko-ukrajinským vazbám vrátí.

(boz)

Rubriky