Anna Muzyčuk se stala vicemistryní světa v šachu

Nejintelektuálnější typ sportu, pokud vůbec o sport jde, je v moderní době záležitostí obou pohlaví. Platí to i v ukrajinských podmínkách. Na nedávno ukončeném mistrovství světa žen se až do finále probojovala Ukrajinka Anna Muzyčuk, v rozhodujícím souboji však těsně podlehla Číňance Tan Zhongyi (Taň Čžuni).

Mistrovství světa v šachu žen se konalo poprvé v r. 1927, i když podobné soutěže byly pořádány už od přelomu 19. a 20. století. Celkem zatím titul mistryně světa obdrželo v průběhu 90 let 16 šachistek. První z nich, Věra Menšíková, byla česko-anglického původu, pocházela však z Ruska a po revoluci odjela do Anglie. Její následovnicí, „korunovanou“ v r. 1950, byla sovětská reprezentantka ukrajinského původu Ljudmyla Rudenko. Sovětské šachistky (Rusky a Gruzínky) si udržely prvenství až do r. 1991, kdy začala čínská éra v historii mistrovství, jen občas přerušená úspěchy reprezentantek jiných zemí.

Představitelky nezávislé Ukrajiny se poprvé prosadily v r. 2012, kdy se stala čtrnáctou mistryní světa Anna Ušenina z Charkova, udržela však titul jen rok. V r. 2015 se jako druhá Ukrajinka posadila na trůn Marija Muzyčuk ze Stryje u Lvova, opět jen na rok, po kterém přenechala titul Číňance Chou I-fan.

Letošní finálový turnaj proběhl v íránském Teheránu za účasti 64 šachistek, v tom pěti Ukrajinek – více bylo jen Rusek, Číňanek a Gruzínek. Několik významných hráček však do Teheránu odmítlo přijet, část z nich kvůli tomu, že všechny účastnice musely mít při hře bez ohledu na vyznání na hlavě šátek (hidžáb).

Finále vyřazovacího turnaje se stalo opět ukrajinsko-čínskou záležitostí. Do Teheránu totiž přijela starší ze sester Muzyčukových (nar. 1990 ve Stryji), která z organizačních důvodů reprezentovala do r. 2014 Slovinsko. Na kontě má už titul mistryně světa šachistek do 20 let a titul mistryně světa v rychlém šachu. Teheránským turnajem procházela velmi úspěšně, ve finále však byla přemožena a zatím se nestala třetí mistryní světa z řad Ukrajinek. Ukrajinský velmistr Petro Marusenko radí Muzyčukové v závěru komentáře k finálovému utkání: „Anno, vdar lychom ob zemlju!“, tedy „prašť nezdarem o zem“ a vyslovil se v tom smyslu, že vicemistryně má ještě všechno před sebou…

Ať tomu je a bude jakkoli, Ukrajina se stala v době po r. 1991 druhou nejúspěšnější zemí na mistrovstvích světových šachistek. Představitelky žádného státu kromě Číny a Ukrajiny totiž nedokázaly získat titul více než jednou. Také na šachových olympiádách družstev světových států, konaných každé dva roky, patří ženské družstvo Ukrajiny mezi nejúspěšnější. Zvítězilo v roce 2006, v letech 1992 a 2008 bylo druhé a z posledních tří olympiád přivezlo vždy bronzové medaile. V celkové klasifikaci těchto olympiád, konaných od r. 1957, zaujímá Ukrajina šesté místo, přitom je však v celkové klasifikaci jako první stále uváděn již zaniklý Sovětský svaz. Velmi podobný obraz nabízí celkové hodnocení soutěží družstev šachistů: také ukrajinští šachisté jsou šestí na světě, když prvenství náleží někdejšímu Svazu…

(boz)

Rubriky