Eurovision Song Contest v Kyjevě

Hudební soutěž Eurovize je jednou z nejstarších televizních show na světě. Její první ročník se uskutečnil 24. května 1956 ve švýcarském Luganu. Od té doby získala soutěž, vnímaná už dávno jako tradiční, značnou prestiž a stala se nejsledovanějším evropským televizním formátem. Málokdo si přitom vzpomene, že v letech 1977–1980 konaly státy sovětského bloku jakousi vzdorosoutěž v rámci tzv. Intervize.

Letošní 62. ročník eurovizní soutěže se uskuteční v Kyjevě. Ukrajinská metropole nebude tuto akci hostit poprvé – takovou možnost získala už v r. 2005 díky vítězství zpěvačky Ruslany v předcházejícím ročníku. Vloni v soutěži zvítězila další, o deset let mladší představitelka Ukrajiny – krymská Tatarka Džamala. V obou případech existuje jasná souvislost s dramatickými změnami, kterými Ukrajina v době před vítězstvím svých reprezentantek procházela.

Ruslana se stala svou aktivní spoluúčastí na obou kyjevských Majdanech jednou z osob, které je výrazně symbolizovaly. Džamala, narozená ve střední Asii, kam byl její národ deportován ze své země stalinským režimem, upozornila vloni svou soutěžní písní na tento fatální milník v dějinách Krymu. Vítězství Džamaly bylo tudíž vnímáno i jako morální satisfakce jejího národa, který byl v r. 2014 proti vlastní vůli začleněn s Krymem do putinovského Ruska.

Úspěch Džamaly, která těsně porazila ruského zástupce, vyvolal v Ukrajině snadno pochopitelné nadšení, které vykrystalizovalo do snahy chytit šanci za pačesy a prezentovat se jako organizátorská země co nejlépe. O možnost uspořádat soutěž se hlásilo několik ukrajinských měst, Kyjev však dostal z pochopitelných důvodů přednost. Zájem o akci je značný bez ohledu na cenu lístků (od 8 do více než 500 eur). Zatím vykoupili téměř polovinu vstupenek zájemci z Ukrajiny, druhou si zajistili budoucí účastníci této akce z evropských zemí a Austrálie.

Blížící se písňové klání se odehraje v kyjevském Mezinárodním veletržním centru, které bylo zprovozněno v r. 2002 a má kapacitu až 15 000 diváků. Soutěž, do které je přihlášeno 43 zemí (sedm se omluvilo), začíná dvojím semifinále (9. a 11. května), po nichž bude následovat 13. května finálový večer. Z každého semifinále postupuje deset zemí, které ve finále doplní tzv. velkou pětku (Francii, Itálii, Německo, Španělsko a Velkou Británii) a pořádající zemi (Ukrajinu). Semifinálová kola i finále uvidí diváci v přímém přenosu České televize.

Zatímco Rusko se účastní soutěže už od r. 1994, Ukrajina se v tomto směru projevila až v r. 2003. Vynechala jen ročník 2015: v září předcházejícího roku totiž musela od účasti odstoupit v důsledku složité situace, do které se dostala po zahájení ruské intervence. Kromě už zmíněných dvou vítězství získali zástupci Ukrajiny dvakrát (v r. 2007 a 2008) druhé místo a vždy se probojovali do finále soutěže. Rusko získalo vítězství jedinkrát, v r. 2008.

Ukrajinci vystupovali, tak jak je to v rámci soutěže běžné, s písněmi opatřenými anglickými texty, jen dvakrát se při této příležitosti uplatnila ukrajinština a vloni i krymská tatarština. Představitel Ukrajiny pro letošní rok bude vybrán z šesti kandidátů v rámci finálového koncertu příslušné ukrajinské soutěže zanedlouho, 25. února. Členkou čtyřčlenné poroty je mj. už zmíněná Džamala.

Je zajímavé, že Česká republika se soutěže poprvé zúčastnila až v r. 2007 a od té doby ještě čtyřikrát. Letos ji bude na 62. ročníku zastupovat zpěvačka Martina Bárta, členka německé jazzové skupiny 4 To The Bar. Mimo jiné hostuje v tuzemské formaci J. J. Jazzmen. V roce 2010 vyhrála televizní reality show Robin Hood Cesta ke slávě a následně si v muzikálu Robin Hood zahrála hlavní ženskou roli Lady Mariany. O nominaci rozhodla porota, jejímiž členy byl skladatel Martin Kumžák, zpěvák a skladatel Jiří Škorpík, hudebník Michal Dvořák, skladatel a kytarista Michal Pavlíček a skladatel Ota Balage. Nominace Martiny Bártové je překvapením, nicméně doporučuji poslechnout si ukázku z jejího předloňského vystoupení v pražském Rudolfinu.

(mas, boz)

 

Rubriky