Jaké peníze asi létají přes donbaskou frontovou linii?

Třetí rok konfliktu v Donbasu už brzy skončí, aniž bychom ho pravděpodobně mohli označit jako poslední. Pochopit všechny jeho peripetie, zejména ty ekonomické, je téměř nemožné. Dokazuje to i soubor informací z posledních dní, který má místy až surrealistický charakter.

Dne 7. února oznámila tisková služba ukrajinského ministerstva pro otázky dočasně okupovaných území a vnitrostátně přemístěných osob, že komunální podnik Popasňanskyj vodokanal obdržel o den dříve z odtržených oblastí Luhanské oblasti 2 miliony hryven za vodu, kterou tam dodává. O den později se objevila zpráva, že byly splaceny další 2 miliony hryven dluhu. Jedná se o peníze za vodu, která byla v onom regionu nekontrolovaném Ukrajinou spotřebována v lednu t. r.

Mechanismus placení byl předtím dohodnut na jednání třístranné kontaktní skupiny pro mírové urovnání konfliktu, která se schází v Minsku. Přitom je třeba uvést, že jiná část vody, zajišťovaná podnikem Popasňanskyj vodokanal, teče do oblastí, které jsou pod ukrajinskou kontrolou a kde podobný problém nebylo třeba řešit.

Jak se dále v obou zprávách říká, vyúčtování bylo provedeno na území kontrolovaném ukrajinskými úřady a účtování se účastní podniky, které jsou registrovány na území kontrolovaném Ukrajinou a jsou činné v rámci ukrajinského právního pole. Z kontextu přitom vyplývá, že se nacházejí na území ovládaném separatisty. Předešlá platba podobného typu byla uskutečněna už 7. ledna, tehdy se jednalo o 10 500 hryven. Tehdy to byla reakce na přerušení dodávek vody do odtržené části Luhanské oblasti, nařízené ukrajinskými úřady 1. prosince 2016. Přerušení dodávky se tak na čas dotklo 600 000 obyvatel regionu.

Podnik Popasňanskyj vodokanal, kterému separatisté dlužili za vodu, je však sám dlužen za elektřinu Luhanskému energetickému sdružení 124 milionů hryven, které nesplácel, protože na to neměl peníze. Luhanské energetické sdružení se nachází na území ovládaném separatisty. A tady je nutná delší odbočka. Vlastní je v rámci skupiny Energetičeskij standart ruský oligarcha a miliardář Konstantin Grigorišin (Hryhoryšyn), narozený v r. 1965 v ukrajinském Zaporoží. Tento muž, kandidát fyzicko-matematických věd, žije údajně v Moskvě, je ruským občanem, ale vybaven je pro jistotu ještě občanstvím Kypru. Ukrajinské občanství si přidal do sbírky v květnu 2016. V Ukrajině je obchodně činný od poloviny 90. let. Vlastní např. podnik Ukrričflot a velké říční přístavy na Dněpru a jiných ukrajinských řekách. Jeho umělecká sbírka má prý hodnotu 300 milionů dolarů a je v ní zastoupen např. Arturo Modigliani. V Rusku po něm pátrají kvůli splácení daní, takže je otázkou, kde vlastně žije…

Od malého města Popasna (má zhruba 20 000 obyvatel) a jeho vodovodního podniku jsme se poměrně rychle dostali do podstatně odlišných sfér, až ke Kypru, Modiglianimu a vyšší politice. Co všechno hraje roli v donbaském konfliktu? Kdo komu za co platí a proč? Co o tom vědí vojáci z jedné i druhé strany? Oni asi zápach velkých peněz, létajících sem tam přes frontovou linii, necítí...

(boz)

Rubriky