Ukrajinský novinář nadále vězněn v Moskvě

Ve středu 8. února oslaví své 48. narozeniny ukrajinský novinář a zahraniční korespondent agentury Ukrinform, Roman Suščenko. Slavit ve vězení není zcela obvyklé, podobnou zkušenost však prodělal v minulosti nespočet Ukrajinců. Po r. 2014 nabyl však tento fenomén nové výmluvnosti.

Suščenko pracoval od r. 2010 až do svého zatčení jako korespondent hlavní oficiální ukrajinské zpravodajské agentury Ukrinform ve Francii. Zatčen byl 30. září 2016 na letišti v Moskvě při soukromé návštěvě tohoto města a po týdnu byl obviněn ze špionáže. Protože jde o zjevnou provokaci, dožadovaly se jeho propuštění postupně Parlamentní shromáždění rady Evropy a Mezinárodní i Evropská federace novinářů. Zatím bylo vše marné.

Suščenkovo uvěznění v něčem připomíná už uzavřený případ Nadiji Savčenkové. Také Suščenko má aspoň možnost setkávat se s advokáty a s ukrajinským konzulem, může také číst a psát dopisy různým adresátům. V předvečer narozenin se obrátil na generálního tajemníka Rady Evropy T. Jaglanda. Vyznává se z pozitivního vztahu k evropským hodnotám a prosí Jaglanda o intervenci. Rád by se vrátil k výchově svého devítiletého syna a k novinářské práci ještě v tomto roce.

V Kyjevě byl promítnut v předvečer Suščenkových narozenin v klubu ukrajinské vlády velvyslancům států Evropské unie a dalším pozvaným osobám dokumentární film „Vězňové Kremlu“. Při jeho prezentaci vystoupil i ukrajinský ministr zahraničí Klimkin, který také vyjádřil naději, že příští narozeniny oslaví Suščenko na svobodě. Novinářova dcera Julija přečetla jiný, veřejný dopis „lefortovského vězně“, který byl adresován v listopadu novinářským kolegům, prezidentovi Ukrajiny, diplomatům, poslancům, přátelům a blízkým lidem, resp. všem Ukrajincům. Všem děkuje za podporu, které se mu dostalo v prvních týdnech uvěznění.

Slovo při prezentaci filmu dostal i generální ředitel státní informační agentury Ukrinform Oleksandr Charčenko, který kromě jiného řekl: „Uvažujme, proč je nezákonné Romanovo zatčení věcí nejen jeho rodiny a tiskové agentury, pro kterou pracoval. Je to proto, že Rusko takovým zatčením pokaždé zkouší, jak daleko může jít ve svých agresivních záměrech a činech. Slabá reakce Ukrajiny a světa na ně by Rusku dávala pro takovéto činy zelenou, zvláště pokud jde o novináře, akreditované v zemích Evropské unie. To by znamenalo zastrašování novinářů z kterékoli země, pokud kritizují Rusko a činy Kremlu. Proto nemáme na takovouto slabou reakci právo.“

Charčenko připomněl také výstavu Suščenkových krajinářských a reportážních fotografií z Francie, otevřenou souběžně v Klubu ukrajinské vlády. V souvislosti s těmito díly uvedl: „Dnes říkáme, že Rusko a Kreml vedou hybridní válku proti Ukrajině a světu. Je pochopitelné, že hybridní válku mohou vést pouze hybridní lidé. To nejsou vlastně lidé, ale jakési chimérní monstrum – hybrid člověka a automatu Kalašnikova. Když se díváme na tyto obrazy, tyto snímky, uvědomujeme si, že jde o válku hybridů proti umělcům, proti tvůrcům a proti lidem, kteří mají srdce. My víme, že v takovéto válce zvítězíme.“

(boz)

Rubriky